Haber Detayı
31 Ocak 2021 - Pazar 09:34 Bu haber 9572 kez okundu
 
Nefes Alabilen Bir Tavşanlı İçin Çalışıyoruz
İLÇELERİMİZ Haberi
Nefes Alabilen Bir Tavşanlı İçin Çalışıyoruz

-1.600.000 M2 YEŞİL ALANA ULAŞTIK– 2009’DA 47 OLAN PARK SAYISINI 200’E ÇIKARDIK-YEŞİL ALANLARIN NİTELİĞİNİ ARTIRAN TAVŞANLI BELEDİYESİ, İLÇENİN HER BÖLGESİNDE ÇOCUK OYUN GRUPLARI, SPOR ALETLERİ VE YEŞİL ALANLARIN YER ALDIĞI ESTETİK DEĞERİ YÜKSEK PARKLAR İNŞA EDEREK VATANDAŞIN HİZMETİNE SUNUYOR.– TAVŞANLI BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GÜLER, 1 MİLYON 600 BİN METREKARE YEŞİL ALANA ULAŞTIKLARINI SÖYLEYEREK, YENİ HEDEFİN 2 MİLYON METREKARE OLDUĞUNU KAYDETTİ. BU RAKAMLARLA KENDİ ÖLÇEĞİNDEKİ İL VE İLÇELERİ GERİDE BIRAKAN TAVŞANLI’DA YEŞİL ALAN ÇALIŞMALARINDAKİ BİTKİ İHTİYAÇLARI DA BELEDİYE’NİN SERALARINDAN KARŞILANIYOR.

Belediye Başkanı Mustafa Güler, Tavşanlı’nın daha modern, yeşil ve yaşanabilir bir ilçe olması için; parklar, yeşil alanlar, çocukların güvenle oyun oynayabilecekleri çocuk oyun alanları ile açık hava spor alanlarının tesisini yaptıklarını söyleyerek, mevcut park ve yeşil alanların bakımlarının da düzenli olarak yürütüldüğünü anlattı. Başkan Güler, 2009’da göreve geldiklerinde park sayısının 47 olduğunu söyleyerek, bu rakamın bu sene 200’e ulaştığını kaydetti.

– MÜLAYİM TEPE PARKI– 30 BİN M2’LİK ALANI KAPSAYAN PROJE BİTTİ

Şehrin ortasındaki Mülayim Tepe Parkı’nın bir oksijen deposu hüviyetine kavuşması için yoğun gayret sarfettiklerini dile getiren Başkan Güler, burası için hazırlanan ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanan peyzaj projesinin tamamlandığını anlattı.Başkan Güler, “30 bin metrekarelik alanda yaya yolları, oturma alanları, piknik üniteleri, havuz ve çay bahçesi, anfi tiyatro, çocuk oyun alanları mescit, abdesthane ve kafeterya gibi üniteleri içerisinde barındıran peyzaj projemizi uyguladık. Bu kapsamda sahanın temizliği ve demontajı yapılarak tesviyesini gerçekleştirdik ve yaya yolları ile otopark alanlarının taşlarının çakımını da tamamladık. Mülayim Tepe Parkı’ndaki çalışmalarda son olarak ihale kapsamında olmayan türbe ve havuz çevresi peyzaj çalışması olarak toprak dolgu ve tesviye yaptık. Otomatik sulama sistemini de hayata geçirdiğimiz alanda çim ekerek çalışmalarımızı tamamladık” ifadelerini kullandı.

– GELECEĞE NEFES KAMPANYASI İLE ŞABAN DEDE MESİRE ALANI’NDA AĞAÇLANDIRMA YAPTIK

Şaban Dede Mesire Alanına 11 Kasım 2020 tarihinde Milli Ağaçlandırma Bayramı ve “Geleceğe Nefes” Kampanyası kapsamında fidan dikildiğini söyleyen Başkan Güler, “Bu alana dikilen fidanlar arasında Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü üretim tesisinde yetiştirdiğimiz fidanlar da yer almıştır” dedi.

– AĞAÇ SÖKME MAKİNESİ İLE AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

– 690 AĞACIN NAKLİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Tavşanlı Belediyesi Araç Parkuru’na kazandırılan ağaç sökme makinesiyle 2020 yılında ormanlardan çam ve sedirlerden oluşan 610 adet fidan getirerek şehrin muhtelif yerlere dikildiğini kaydeden Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Ayrıca şehiriçinde farklı noktalarda bulunan ve çeşitli nedenlerle kaldırılması zorunlu olan toplam 80 adet ağacın yerini değiştirdik. Sene içerisinde toplam 690 adet ağacın naklini gerçekleştirdik” diye konuştu.

–PEYZAJ, YEŞİL ALAN VE ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI

Tavşanlı Belediyesi olarak yeşil alan ve çevre düzenleme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğine işaret eden Başkan Güler, “Peyzaj, çevre düzenleme, orta refüj, çocuk parkı ve spor aletleri montajı yapıyoruz. Ayrıca tüm park ve bahçelerde rutin bakım işlerini yürütüyoruz” dedi.–

GEÇEN YIL YAPILAN PEYZAJ ÇALIŞMALARIMIZ;

Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Meteoroloji Kafe, Asri Mezarlık, şehitlik, Moymul Mezarlığı şehitlik ve türbe çevresi, Diş Hastanesi içi, Hükümet Konağı bahçesi, Göbel Termal Tesisleri havuzlu villalarının arkası, Çevre Yolu Emet Caddesi, Çevreyolu İstikbal Önü İstasyon Mahallesi Güzin Sokak Devamı, Yaşlı Bakım Merkezi, Yavuz Selim Cami avlusu, Ada Mesire Alanı tarihi köprü önü ve Emet yolu üzerindeki alanda peyzaj çalışmaları yaptık” dedi.

– SPOR ALETLERİ VE ÇOCUK OYUN GRUPLARI MONTAJI

Spor aletleri ve çocuk oyun grupları montajı hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Park çalışmaları kapsamında geçen yıl; Cezaevi, Göbel Termal Tesisleri, Tepecik Yolu Fevziye Hanım Kuran Kursu, Kavaklı Mahallesi Güngören Sokak, Dağçeşme Zirve Sokak’taki alanlara spor aletleri yerleştirdik. Moymul Mahallesi Çiçek Sokak, Toki 4 İçi, İstasyon Mahallesi Güzin Sokak ve Kavaklı Mahallesi Yıldıztepe Sokak’ta çocuk oyun parkı yaptık ve oyun grupları monte ettik” ifadelerini kullandı.

– ÇEVRE YOLU ÜZERİNE 600 LEYLANDİ SELVİSİ DİKTİK

.Çevre Yolu üzerinde Kuruçay Kavşağı ile Emniyet Müdürlüğü arasına yaklaşık 600 adet leylandi selvisi dikildiğini söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Ayrıca; Asri Mezarlık içi, koşu yolu ve Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde yeşil alan çalışmaları; Hayvan Pazarı önü ve Şehit İsmail Düzgün Caddesi’ne de orta refüj düzenlemeleri gerçekleştirdik. Dedeler Düğün Salonu’nun çevresini beton direk ve tel örgü ile çevirerek hizmete aldık” diye konuştu.

– 13 BİN SÜS BİTKİSİ VE 200 BİN ÇİÇEK ÜRETİMİ YAPTIK

Tavşanlı Belediyesi’nin fidan üretiminde de oldukça başaralı bir çalışma yürüttüğünü dile getiren Başkan Güler, “Belediyemize ait fidanlığımızda bulunan dört adet serada, tohum ve çelikten fidan ve çiçek üretimi yapılmaktadır. Yastıklara ekilen tohum ve çelikler uygun büyüklüklere geldiklerinde repikaja tabi tutularak tüplere alınmakta ve dikilecek yere gidinceye kadar (uygun büyüklüğe ulaşıncaya kadar) düzenli olarak sulama, budama, gübreleme, ilaçlama ve ot alma işlemleri yapılmaktadır. Çalışmalar tüm yıl boyunca düzenli olarak devam ettirilmektedir. Bu bağlamda tarafımızdan 2020 yılı içerisinde 13.000 adet süs bitkisi fidanı ile 200.000 adet mevsimlik çiçek üretimi yapılmıştır” dedi.

– ÇİM BİÇME VE YABANİ OT BİÇME ÇALIŞMALARI

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, yapılan mevcut parklarda ve yeşil alanlarda düzenli olarak bakım ve çim biçme çalışmaları gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Bu çalışmaların yanı sıra park ve yeşil alanlarda motorlu tırpanlarla yabani ot biçme çalışmaları da yapıyoruz. Ayrıca şehrimizin muhtelif yerlerinde yer alan görüntü kirliliğine neden olan, yangın tehlikesi arz eden yerlerde motorlu tırpanlarla yabani ot biçme ve temizlik çalışmalarını gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

– BUDAMA VE AĞAÇ KESİM ÇALIŞMALARI

Başkan Güler, Tavşanlı genelinde yapılan budama ve kesim çalışmaları sonucu hazırlanan odunlardan, ihtiyaç sahibi 96 aileye odun yardımının yapıldığını sözlerine ekledi. - DORUK

Kaynak: Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı