Haber Detayı
21 Haziran 2021 - Pazartesi 09:04 Bu haber 6357 kez okundu
 
Kütahya, Ankara'ya Bayrağını Dikti
Uzun süredir kuruluş çalışmalarını sürdüren Kütahya Kültür Derneği, resmi kuruluşunu tamamlamış olup; Süleyman MUSLU Başkanlığında Ahmet YILMAZ, Halil İbrahim GÜLSEVER, Fatih CANBAZ, Bilal TAŞDEMİR, Mehmet SARI, Kemal CİHAN'dan oluşan dernek yönetim kurulu ile dernek faaliyetlerine başlamış olup; Ankara ili Altındağ ilçesi Hacı Bayram semtindeki Kütahya Kültür Derneği binasında düzenlenen açılış töreni, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
GÜNCEL Haberi
Kütahya, Ankara'ya Bayrağını Dikti

Uzun süredir kuruluş çalışmalarını sürdüren Kütahya Kültür Derneği, resmi kuruluşunu tamamlamış olup; Süleyman MUSLU Başkanlığında Ahmet YILMAZ, Halil İbrahim GÜLSEVER, Fatih CANBAZ, Bilal TAŞDEMİR, Mehmet SARI, Kemal CİHAN'dan oluşan dernek yönetim kurulu ile dernek faaliyetlerine başlamış olup; Ankara ili Altındağ ilçesi Hacı Bayram semtindeki Kütahya Kültür Derneği binasında düzenlenen açılış töreni, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

Dernek Başkanı Süleyman MUSLU: "Memleketimize Faydalı Çalışmalara Mihmandarlık Etmek İçin Yola Çıktık"

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman MUSLU, yapmış olduğu açılış konuşmasında: "Değerli Vekillerim, Başkanlarım, Rektör Hocalarım, Kıymetli hemşerilerim ve Kütahya'ya gönül vermiş saygıdeğer dostlarımız hoş geldiniz, safa verdiniz.

 

Başkan MUSLU: "Kütahya'nın Bize Yüklediği Misyonla Buradayız"

Kuruluş ve kurtuluşun şehri, kadim bir tarih ve medeniyet beşiği, çiniciliğin tescilli merkezi, kültürlerin buluşma noktası, evliyaların, alimlerin, şairlerin, ressamların ve devlet adamlarının şehri, Unesco yaratıcı şehirler ağının en genç üyesi Kütahya'nın, nacizane bizlere yüklediği misyonla bugün burada bulunmaktayız.

 

Evliya Çelebi: "Kütahya Halkı Fukara Dostu, İlim Erbabıdır"

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde memleketi Kütahya'dan şöyle bahseder, cümle halkı fukara muhibbidir (fukara dostudur). Cesur ve bahadır, yiğit, vefakâr ve ilim erbabıdır der ve ekler; Ey firak şehrimiz şahin yuvasıdır bizim. Onun içün anadan doğanımız şehbaaz olur bizim.

Kütahya'yı özetleyen bu cümlelerin ışığında tarihinde; hiçbir zaman İslam'a kılıç çekmemiş olması bizim için ayrıca övünç, onur ve gurur kaynağıdır. Bu itibarın, övüncün bize yüklediği sorumlulukla, ünsiyet mesuliyeti beraberinde getirir diyerek yönetimimizdeki arkadaşlarımızla derneğimizin kuruluşunu gerçekleştirdik.

Başkan MUSLU: "Ankara'ya Gelen Hemşerilerimizin Çalacak Kapılarının Olması Temel Gayemiz "

Bu mesuliyetle, gerek öğrenci kardeşlerimiz gerekse Ankara'ya herhangi bir vesileyle gelmiş hemşerilerimizi kaynaştırmak, var ise ihtiyaçlarına cevap vermek, gönüllerine dokunmak, Ankara'da çalacak kapılarının olmasını sağlamak en temel gayemizdir.

Bugün ki katılımdan görüldüğü üzere Kütahya'nın bu birlikteliğe ihtiyacının olduğu, böyle bir oluşumu beklediği aşikâr. Bu açığı kapatacak, birlikteliği sağlayacak, memleketimize fayda getirecek çalışmalara mihmandarlık edecek, güçlü bir motivasyonla yola çıkmış bulunuyoruz. Niyetimiz büyük büyük laflar etmek değil, 'en iyi temsil, hal iledir' diyerek Kütahya'nın muteber tavrını, duruşunu ortaya koymaktır.

 

Başkan MUSLU: "Memleket Buluşmaları, Farklı Şehirlerden Dostlarımızla Gönül Bağı Kurdurdu"

Geçtiğimiz yıllarda Ankara'da değerli abim Ahmet YILMAZ ile gerçekleştirdiğimiz organizasyonlarda, samimiyetle yapılan çalışmaların birleştiriciliğini gördük. Memleket buluşmaları diye başladığımız bu faaliyetler sonrasında farklı şehirlerden dostlarımızla da gönül bağı kurmamızı sağladı. Bu minvalde Aşiyan Ajans, Ahmet YILMAZ'a büyük gayretlerinden dolayı teşekkürü borç bilirim.

Muradımız odur ki, 'Hubbul Vatan, Minel İman diyerek' vatanını, milletini seven, hangi görüşten olursa olsun, Kütahyalı ve Kütahya'ya gönül vermiş dostlarımız, Hacı Bayramı Veli Hazretlerinin de bulunduğu bu mukaddes mekânda, açık kapı bulamadık demesin; kapımızı çalan herkesin gönlüne samimiyetle dokunabilelim.

Bu vesileyle gerek Kütahya'dan gerekse farklı yerlerden buraya gelip bizi yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımıza, büyüklerimize, şükranlarımı sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum" dedi.

Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım BALCI: "Hacı Bayram Veli'nin Bereketi, Birlik Beraberliği Pekiştirecek"

Daha sonra söz alan Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım BALCI: ”Burası Hacı Bayram Veli Hazretleri huzurunda çok kıymetli bir yer, dolayısıyla buradan oluşacak bereketle Kütahyalı kardeşlerimiz birlik beraberliğini pekiştirecekler. Bundan sonraki çalışmalarda da elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Bu açılışın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.


 

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa GÜLER: "Gittiğimiz Gurbette Bir Sima, Bir Aşina Yüz Her Zaman Aramışızdır"

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa GÜLER de: "Hepimizin gurbet hayatı mutlak surette oldu. Gittiğimiz gurbette bir sima, bir aşina yüz her zaman aramışızdır. Elimizden tutacak bir samimi dost hep aranmıştır. Hastalıkta, sökelde bize rehberlik yapacak; bir insan, bir memleketli, bir hemşeri mutlak surette aranmıştır.

Başka bir konuya değinecek olursam aynı zamanda Türkiye'nin idari sisteminde lobicilik faaliyetleri önemli rol oynuyor. Bu açıdan bölgeyi tanıtma kalkınma konusundaki doğru adresleri bulma ve bir güç noktasında ilerleme konusunda böyle derneklerin mutlak surette faydası var.

Başkan GÜLER: "Hepimize Büyük Görevler Düşüyor"

Bugün Ankara'da çok güzel bir mekan olarak açılan bu dernekte; ben inanıyorum ki sayın Vekillerimiz, İlçe Başkanlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, Ankara'da bulunan Genel Müdürlük seviyesinde tüm bürokrat kardeşlerimize, Daire Başkanlarımıza, Kütahya dostu arkadaşlarımıza çok büyük bir görev düşmektedir. Ben bu vesileyle, burada biz de varız noktasında kendi benliğini ortaya koyan tüm Kütahyalı arkadaşlarımıza, kardeşlerimize Kütahyalı dostlarımıza, hoş geldin diyorum.

Başkan GÜLER: "Bu Dernek Bir Çınar Gibi Büyüyecek"

 İnşallah bu Altındağ'da ki dernek bir çınar ağacı gibi büyüyecek ve Anadolu'nun her bölgesine bir dal gibi uzanacaktır" dedi.

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU: "Ankara'da Kütahya'nın Bir Evi Var"

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU ise: "Kütahya'nın birlik ve beraberliğinin hayata geçtiği böyle bir ortamda anı paylaşmak büyük mutluluk. Kütahya'nın bir şeye ihtiyacı var, birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Eğer bunu başarırsak, yapamayacağımız yok; mayamızda her şey var. Onun için bu güzel niyetlerle yola çıkan derneğimize hayırlı olsun; yeri bulup, organizasyonu yapan, Kütahya'mız için çalışma yapan kardeşlerimize teşekkür ediyoruz

Bize düşen bir görev var, bundan sonra bu derneğin amaçları doğrultusunda çalışmalarını sürdürmesin sağlamak bizlerin elinde; desteklerimizi sürdüreceğiz. Ankara'daki elimizi buradan eksik etmeyeceğiz, arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını hep birlikte katkı vereceğiz. Ben şahsım ve üniversitem adına buna talibim, ben hepsini tebrik ediyorum. İnşallah hayırlı hizmetlere vesile olur" dedi.

Sebahattin CEYHUN: "Artık Seferi Değiliz"

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin CEYHUN: "Değerli hazirun hepinizi selam ile selamlıyorum. Bizler siyaset icabı çok sık Ankara'ya geliyoruz. Hani bir eviniz olursa farklı gelirsiniz, hatta bazen seferi miyiz değil miyiz?  Endişesine düşersiniz ya, bundan sonra sanırım seferi değiliz.

Kütahya'nın değerlerinin burada yaşatılacağından ve buradaki faaliyetlere bizimde katkımız olacağının, garantisini vererek burada konuşuyorum. Biz de her gün olmasa da, sık sık Kütahya'nın değerlerini yansıtacak faaliyetler yapmalıyız, birimiz yapmasa diğerimiz yapmalıyız ve hatta bugün ''Emet'' yaptıysa, yarın Merkez'den bir şeyler yapılmalı. Kütahya güzide bir çeyiz sandığı, yavaş yavaş aralanıyor bunu görüyoruz. Bu manada Teşkilat olarak, AK Parti olarak, Vekillerimizle beraber faaliyetlerimizi arttırıyoruz.

 

Başkan CEYHUN: "Burası Bizim Evimizdir, Katkılarımızı Sunacağız"

'Turizm Master Planı' hazırlıyoruz. İnşallah ileriki dönemde bunun ön bilgilendirmesini yapacağız. Sonrasında buradaki faaliyetlerimizle diğer illerdeki faaliyetlerimizle Kütahya'nın tanıtımını daha iyi yapabileceğimizi düşünüyoruz.

Kütahya bir Turizm kenti olacaktır. Bu manada ben burada yapılan tüm çalışmaları önemsiyorum. Dernek Başkanımıza ve burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Artık burası bizim evimizdir bundan sonra sık sık uğrayıp, katkılarımızı sunmaya çalışacağız" dedi.

 

Milletvekili Ahmet ERBAŞ: "Kütahya'yı Tüm Dünyaya Duyurmamız Lazım"

Kütahya MHP Milletvekili Ahmet ERBAŞ: "Değerli hazirun, değerli misafirler son zamanlarda cenazeler ve kısıtlı düğünler dışında böyle bir araya gelemiyorduk. Bir araya gelmemize vesile olan; devlet meclisi kardeşlerime, bugün emeği geçen tüm kardeşlerime Altındağ Belediye Başkanıma çok teşekkür ederim. Kısaca söylemek isterim ki Kütahya sizi bekliyor, Kütahya bizi bekliyor. Kütahya'yı tüm dünyaya duyurmamız lazım. Saygılar ve sevgilerle" dedi.

 

Milletvekili Ceyda ÇETİN ERENLER: "Kütahya Derneğimiz Ankara'daki Evimiz Olacak"

Kütahya AK Parti Milletvekili Ceyda ÇETİN ERENLER: "Değerli Vekillerim, kıymetli Hocamız, Genel Müdürlerimiz, çok değerli bürokratlarımız, Kütahya Kültür Derneği'nin açılışına gelen hemşerilerimiz, misafirlerimiz; hepinizi öncelikle sevgiyle, saygıyla muhabbetle selamlıyorum.

Çok özel bir mekanda Kütahya'nın tarihi konaklarından hep bahsederiz o tarihi Kütahya konaklarını Ankara'ya taşımış, kardeşlerimize ben önce başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Gerçekten gördüğüm anda çok duygulandım.

 

Milletvekili ERENLER: "Kütahya'mız Her Yönüyle Özel Bir Şehir"

Geçtiğimiz yıl Balıkesir Milletvekillerimizin böyle bir konakta bir organizasyonu olmuştu. Ben de hayal etmiştim bizde bir Kütahya günü yapabilir miyiz ? diye. Bugün burada inşallah o günlerin ışığını görmüş bulunuyoruz. Kütahya'mız sanatıyla, doğasıyla, coğrafyasıyla her yönden özel bir şehir ve bunu biz her ilde, her fırsatta, her ortamda belirtiyoruz.

Şimdi de derneğimize birlikte Ankara'daki hemşerilerimize, Ankara'daki halkımıza da Kütahya'nın kültürünü değerlerini yansıtmak üzere, derneğimizin vesilesiyle bunları yansıtacağız. Ben tekrar başkanımıza, yöneticilerimize ve derneğin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle Altındağ Belediye Başkanımıza da emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

İnşallah İl Başkanımızın dediği gibi Kütahya'da olamadığımız günlerde Kütahya'da bir evimiz var Kütahya Derneğimiz buradaki evimiz olacak. Misafirlerimizle birlikte bu mekanlarda sohbet etme fırsatını bulduğumuz bir ortam hazırladıkları için hepinize teşekkür ediyorum. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Milletvekili Av. İshak GAZEL: "Ankara'daki Kütahya Toprakları Burası"

AK Parti Kütahya Milletvekili Av. İshak GAZEL: "Buranın fotoğraflarını daha önce görmüştüm, bu binanın Kütahya'mıza tahsis edilmesinden dolayı büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmeliyim. Tahsisatta emeği geçen başta Altındağ Belediye Başkanımız Asım BALCI Beyefendi olmak üzere ve çözüm ortakları olarak adledebileceğimiz STK'nın kıymetli Başkanları ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah güzel faaliyetler olacak, Kütahya'mızın adını daha iyi duyuracağız, burada çeşitli toplantılar organize edeceğiz, Kütahya'mızın tanıtımına da büyük katkı sağlayacağız. Ankara'da Kütahya toprakları olarak burayı ilan ediyoruz. Malum Büyükelçilikler bir ülkenin toprağı sayılır, Ankara'daki Kütahya toprakları da artık burası, burası bizim kendi evimiz.

 

Biraz önce İl Başkanımız da söyledi 'Artık seferi değiliz, evimiz var burada' dedi. KİT Komisyonu toplantısı vardı Sayın Milletvekilimiz Ahmet TAN Beyefendi buraya katılmak istiyordu ama çok önemli bir toplantı olduğu için Ceyda Hanımla bize vekalet vererek, selamlarını iletti.

Hayırlı olmasını diliyorum, başta Süleyman kardeşimiz olmak üzere Yönetim Kurulu üyelerimize de bu anlamda başarılar nasip etmesini Cenabı Allah'tan dua ediyorum" dedi.

 

Program esnasında Bakırlar Leblebi orjinal olarak sıcak taze kavrulmuş leblebi kavurarak katılımcılara ikram etti. Yine Kütahya'mızın Dünya markası olan Keramika Seramik'in ürünleri katılımcılara dağıtıldı. Yine Keramika'nın Kütahya Kültür Derneği logolu saati Dernek Başkanı Süleyman MUSLU'ya Keramika Genel Müdürü Emin YÜCE tarafından takdim edildi.

Dernek Başkanı MUSLU, açılış programına katılan Kütahyalı ve Kütahya dostu olan diğer katılımcılara derneğe katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı