Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 17:48 Bu haber 3060 kez okundu
 
Bor İle İlgili Sorumuz, Cevap Buldu
Bor atıklarından lityum elde edilmesi için düşünülen tesisler Eskişehir'de kurulacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ'in lityum üretimi için tesislerin yapılacağı ve yıl sonuna kadar üretime geçeceği açıklamasının akabinde 14 Temmuz 2020 tarihli gazetemizde "Bor Tesisleri Nerede Yapılacak?" sorusu cevap buldu.
GÜNCEL Haberi
Bor İle İlgili Sorumuz, Cevap Buldu

Bor atıklarından lityum elde edilmesi için düşünülen tesisler Eskişehir'de kurulacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ'in lityum üretimi için tesislerin yapılacağı ve yıl sonuna kadar üretime geçeceği açıklamasının akabinde 14 Temmuz 2020 tarihli gazetemizde "Bor Tesisleri Nerede Yapılacak?" sorusu cevap buldu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ: " Önemli bir element olan ve elektrikli otomobil bataryalarında da kullanılan Lityum ile ilgili çalışmalarımız var. Eskişehir Sivrihisar’da Eti Maden İşletmeleri bir pilot tesis kurma çalışmalarına başladı. Bor atıklarından lityum üretimine bu yılsonunda da başlayacağız inşallah. Başlangıçta yılda 10 ton olmak üzere bu yılsonu itibarıyla üretime geçiyoruz. Kısa vadede bu üretimi 500 tonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.

Salgın sürecinde madencilik alanında faaliyetler çok büyük ölçüde yavaşladı. Bu sebeple üretimde de ciddi düşüşler yaşandı. Temmuz ayından itibaren madencilik faaliyetleri eski, aktif, güzel günlerine dönmeye başladı. Çin’de de işlerin açılmasıyla beraber ihracatta da kıpırdanmalar başladı"dedi.

Gazetemiz 14 Temmuz 2020'deki haberinde dünya bor rezervinin yaklaşık 70'nin Kütahya'da öyleyse bu tesisler Kütahya'da yapılmalı demiştik. Bilindiği gibi Bor Karbür tesisi de Balıkesir'de yapılmış; zamanın enerji bakanı şimdiki Hazine ve Maliye Bakanımız Berat ALBAYRAK, Kütahya'da çok daha büyük kapasitede bir tesis kurulacağını ifade etmişti.

İşte 14 Temmuz 2020'de gazetemizde yayınlanan haberimiz;

Bor Tesisleri Nerede Yapılacak?

Dünyada asrın yakıtı olarak da görülen ve Dünya rezervinin yaklaşık 70'i ilimizde Emet ve Hisarcık bölgelerinde olan bor madeni artık çok değişik sektörlerde mamul maddelerde kullanılacak. Üretim aynı zamanda farklı alanlarda mamul maddeler olarak kendisine alan bulacak. Bor madeninden çıkan sıvı atıktan lityum üretilecek.

Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ, yapmış olduğu açıklamada bu konudaki tesislerin en kısa zamanda gerçekleştirilip, işletmeye açılacağını ifade etmiş ancak bu tesislerin nerelerde, hangi kapasitede yapılacağı konusunda yer belirtmemiştir. Söylediğimiz gibi hammaddenin tamamına yakınının ilimizde olmasına rağmen Bor Karbür tesisleri gibi başka illerde mi yoksa olması gerektiği gibi KÜTAHYA'da mı yapılacağına dair herhangi bir açıklama yapmamıştır.

 

Eti Maden'den Ar-Ge Çalışmaları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ: "Eti Maden 3 yıldır yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla geleneksel yöntemlerin dışına çıkarak, yeni üretim metodu geliştirdi ve lityum karbonat ve satılabilir bor ürünlerinin üretimini gerçekleştirdi.


"Tesisin, Montajına Başlıyoruz"

 Bor madeninden rafine bor üretimi sırasında sıvı ve katı atık ortaya çıkıyor. Bu atıklar uygun koşullarda depolanıyor. Sıvı atığın içerisindeki lityumu geri
kazanma üzerine bir teknoloji geliştirdik, İlk etapta yıllık 10 ton lityum üretim
kapasitesine sahip tesisi devreye alacağız. Projelendirme bitti. Temmuz ayı
içerisinde tesisin montajına inşallah başlıyoruz. Yılsonu itibariyle de ilk üretime
geçeceğiz.

Lityumun batarya teknolojisi, mobil cihazlar, elektrikli otomobiller,
elektrikle çalışan aletler gibi pek çok yerde kullanım alanı mevcut. Lityum bu
anlamda en yeni teknoloji. Ancak, ham madde olarak dünya genelinde nadir. Biz
bu açıdan şanslıyız.

.........

Sayın Milletvekillerimize ve siyasi partilerimize dünü hatırlatalım istedik. Vuslat yine başka bahara kaldı.... - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı