Haber Detayı
30 Ocak 2019 - Çarşamba 17:57 Bu haber 1885 kez okundu
 
Başkan Mustafa KOCA İle, EMET'i Konuştuk
DORUK Gazetesi olarak Emet Belediye Başkanı Mustafa KOCA'yı makamında ziyaret ederek, göreve geldiğinden bu yana Emet'e yapılan yatırımları, Belediye hizmetlerini ve geleceğe yönelik Emet'in gelişmesi için düşüncelerini değerlendirdik.
İLÇELERİMİZ Haberi
Başkan Mustafa KOCA İle, EMET'i Konuştuk

Başkan KOCA, Emet'in gerek yer altı, yer üstü zenginlikleri gerek coğrafi konumu, gerekse tarihi mirası ile bölgenin cazibe merkezi olmaya aday olduğunu, bunun için mutlaka gerçekleşmesi gereken hususların hayata geçmesi için çaba verdiklerini; özellikle yol sorununun Emet'in hızlı gelişmesine engel olduğunu, bu sorunların çözülmesi için bütün gayretleriyle çalışmalarına devam edeceklerini belirterek; "Belediyecilik beşikten mezara hizmet vermek zorunluluğu olan bir alandır. Allah'a şükürler olsun ki Emetli hemşerilerimizle bir bütün olarak bu hizmetlerde en iyiyi gerçekleştirmek için gecemizi gündüzümüze katıp, çalıştık. Belediye personelimizle özveriyle bu çalışmalara katkıda bulundu. Hizmet aşığı bir Emetli olarak hizmete yeniden talibiz. Emet halkımızın teveccüh göstermesi halinde kaldığımız yerden devam ederek, belirlemiş olduğu projelerin hayata geçmesi için gerek bölgede gerekse Ankara'da yoğun çalışmalarımızı sürdürüp, Emet'i istediğimiz ve hedeflediğimiz noktaya taşıyacağız" dedi.

 

EMET Turizm Alanında, Emin Adımlarla İlerliyor

32 Apart Ve Yüzme Havuzu Yapılacak

Emet ilçesinin olmazsa olmazlarının başında termal turzim geldiğini ifade eden Emet Belediye Başkanı Mustafa KOCA, Emet ilçesine 32 yen, apart yapılacağını söyledi. Yeni apartlar için kısa sürede ihale yapılacağını açıklayan Koca ; “Halkımız apartlarda kalan turistlerin ilçe ekonomisine ve ilçenin sosyal yaşamına daha fazla katkı sağladığını beyanla bizlerden apart yapımı talep ediyordu. Belediye olarak projemizi hayata geçirmek için kamulaştırma işlemlerini gerçekleştirdik.

Mülkiyeti belediyemize ait olan Hamam mahallesindeki 3 bin 585 metre kare alanda 32 apart otel yapılması için ihaleye çıktık. Kat karşılığı olarak çıktığımız ihaleyi kazanan olmadı. Kısa süre içerisinde yeniden ihale yapacağız.” Dedi.

 

Halk Günü Yapmadık, Halkımıza Kapımızı Her Gün Açık Tuttuk

Halk Günü Yapmadık, Çünkü Halkımıza Kapılarımızı Bir Gün Değil Hergün Açık Tuttuk diyen Emet Belediye Başkanı Mustafa KOCA;  "Emet belediyesi olarak  içme suyu, kanalizasyon, yağmur kanalları gibi tüm alt yapıların modernizasyonu ile ilçenin ileriye yönelik 100 yıllık geleceğini kurtarıyoruz… Belediye olarak istimlak ettiğimiz yerlerde şuan için 32 apart yapılabilinecek, ve daha da artırılabilinecek alana termal turizm apart turizmine hazır hale getirdik.

•         Kütahya bölgesinde ilk kadın kooperatifimize önderlik ederek Emko çatısı altında 300 ev kadınımıza ek iş imkanı sağladık.

•         Futbol voleybol basketbol branşlarında 250 kadar çocuk ve gencimize malzeme desteği spor yapma imkanı, tanıdık.. 

•         Artık hayata geçirerek Emet halkımızın hizmetine sunduğumuz şelale sosyal tesisleri, şelale düğün salonu, engelsiz yaşam parkı, hükümet meydanı, galericiler sitesi, üniversite kafeteryası, balık ve tahıl  pazarı, 50 noktada oyun parkları, halkımızın ortak yaşam alanlarını artırma adına halk kazanç hanelerine yazıldı. Sağlıkla yaşam parkında sona geldik. Memleketin en ücra köşelerine kadar parke ve kaldırım taşı döşeme…3 ve 4. Toki vasıtası ile 583 vatandaşımızı daha konut sahibi yapıyoruz.

•         Cumhurbaşkanımızın  talimatları ile insanlarımızın yaşmalarına dokunduk. Doğumda hoşgeldin bebek ziyaretleri, evlenen çiftlerimize ilk hediyeleri, yaşlı vatandaşlarımıza maddi ve manevi destek, şehit ve gazi aileleri, engelli ve özel çocuklarımız için maddi manevi destek ve ziyaretler,yakınlarını kaybeden ailelere eren aşı gibi sosyal projelerimiz ile hayatın ve halkımızın daima içinde olduk.

•         5 İLA 7 MİLYON TL VE YÜZDE 50 gerçekleşme oranları ile aldığımız bütçemizi 19 milyona ve yüzde 90 gerçekleştirme seviyelerine getirdik.

•         Milli ve dini bayramlarımızda, ilçemizin düşman işgalinde kurtuluş yıldönümlerinde konser, tiyatro, dinleti, toplu iftar vb. organizasyonlarla, halkımızla birlikte geniş katılımlarla kutlanmasını sağladık." Dedi.

KADINLAR EMKO İLE DAHA GÜÇLÜ

2015 yılında Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca’nın önderliğinde kurulan EMKO (Emet Kadın Girişimciler Kooperatifi) ile ilçede bulunan kadınlar hem meslek öğreniyor hem de para kazanıyor.

Kurulduğunda sadece dokuz bayanın katıldığı kooperatif de şu anda 300 bayan bulunuyor. Emetli kadınlar belediye tarafından tahsis edilen EMKO atölyelerinde ürettikleri ürünler ile hem ev ekonomine katkıda bulunuyor, hem de meslek sahibi oluyor. Atölyelerde üretilen el emeği ürünler başta Kütahya olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafında satılıyor.

EMKO ile hedeflerinin tüm ev hanımlarını meslek sahibi yapmak olduğunu belirten Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca ; “ İŞ-KUR aracılığı ile ortaklaşa Çini kursu düzenlemiştik. Kurs bittikten sonra hanımlarımızın evlerine çekilmesin, bu kursun bir anlamı olsun düşüncesi ile böyle bir proje gerçekleştirdik. Emet Belediyesi olarak çini atölyesi için gerek tüm malzemeleri alarak sanat evini açtık. Tüm ev hanımlarımız buraya gelerek hem yeni bir meslek öğrenebilir hem de evlerine küçükte olsa katkı sağlamış olurlar. Emet Belediyesi olarak artık tüm hediyelik eşyalarımızı buradan alıyoruz. Buradan aldığımız ürünlerle hem Kütahya’mızın çinisini tanıtmış oluyoruz. Hem de hanımlarımıza maddi destek sağlıyoruz. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ile Sivil Toplum örgütleri ile görüşerek, onlarında hediyelik eşyalarını buradan almalarını tavsiye ediyoruz. Bu zincir büyüyerek devam ederse ilçedeki bütün ev hanımlarına ulaşmış ve evlerine maddi destek sağlamış olacağız. “dedi.

Kuruluş masraflarının tamamının Emet Belediyesince karşılandığını belirten Emet Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Esra Türer, ''2010 yılında eğitim alarak biz bu işi öğrendik. Arkadaşlar dediler ki sen bu işe önderlik yap biz bu işin devamını getirelim. Bizde ondan sonra belediyemizden rica ettik, bize kültür sanat evini verdi. Orayı en iyi şekilde hazırladık ve orada devam ettik. Böylece Halk Eğitim Kursundan çıktık Emet belediyesinin kültür sanat evinde çini atölyesini kurduk. Başladığımızda 9 arkadaştık, büyüdük, çoğaldık ve şu anda 300 kişi olduk. Aşağıdaki Kültür Sanat Evi almadığı için belediyemizden rica ettik, belediye düğün salonuna geldik. Şuan burada çalışmalarımıza devam ediyoruz. Belediyemiz bizim yolumuzu açıyor. Şuan Kütahya'da her atölyede yapılmayan ürünleri bizler yapabiliyoruz. Belediyenize çok teşekkür ediyoruz'' dedi. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK Gazetesi Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı