Haber Detayı
31 Ocak 2021 - Pazar 14:51 Bu haber 13097 kez okundu
 
Başkan IŞIK: Dünü Unutmadan, Geleceği Daha İyi Planlamayı Amaçlıyoruz
Assistance Danışmanlık Kurucusu Mehmet Fatih TURAN, DORUK Gazetesi Kurucusu Ahmet ARABACI ve İmtiyaz Sahibi Fatma ÇAKIR ile birlikte Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK'ı ziyaret ederek, şehrimize değer katacak, Kütahya'ya yapılabilecek çalışmalar ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Toplantıda Kütahya Belediyesi Proje Etüt Müdürü Mehmet ZENCİ de hazır bulundu.
YEREL Haberi
Başkan IŞIK: Dünü Unutmadan, Geleceği Daha İyi Planlamayı Amaçlıyoruz

Assistance Danışmanlık Kurucusu Mehmet Fatih TURAN, DORUK Gazetesi Kurucusu Ahmet ARABACI ve İmtiyaz Sahibi Fatma ÇAKIR ile birlikte Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK'ı ziyaret ederek, şehrimize değer katacak, Kütahya'ya yapılabilecek çalışmalar ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Toplantıda Kütahya Belediyesi Proje Etüt Müdürü Mehmet ZENCİ de hazır bulundu.

TURAN: "Kütahya Markası Olarak, Kütahya Tasarımı Olmalı"

Ahmet Bey'in öncülüğünde sizlerle teşviki mesaiyi yapmak istiyoruz diyen Assitance Danışmanlık Kurucusu M. Fatih TURAN: "AB Türkiye Delegasyonu Proje Koordinatörlüğü'nde uluslararası projelerde hakemlik görevlerinde bulundum. 2020 Ocak ayında Adana Belediyesi ile çalıştık, hem horazing projeleri, hem smart çalışmaları gerçekleştirdik. Başlangıç noktasında proje ekiplerine eğitimler verdik. İkonik değerler konusunda da çalışmalarımız oluyor.

Kütahya'da seramik, çini ve özellikle porselen çok değerli fakat Kütahya markası ortak Kütahya tasarımı olmalı. Tasarım çalışmalarının Kütahya marka şehir kimliğine eklemlenmesi sağlanarak, Kütahya’nın ulusal ölçekte yerel ortaklarla geleceğin yaratıcı yazılım ve tasarım endüstrisi ile ilişkisini güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Farklı konularda da çalışmalarımız mevcut.  Kütahya'nın yazılıma ihtiyacı var. Bir desene 500 yıllık bir hikaye ile satışı yapılmalı, ikonik değerler sizlerin öncülüğünde tasarlanıp, büyük etkiler yaratılıp, uluslararası çapta Kütahya markalaşabilir. Biz de sizlerle Kütahya için yapabileceğimiz her konuda yanınızdayız" dedi.

Başkan IŞIK: "Birlikte Ortak Çalışma Yaparız"

Birlikte şehrimizin gelişimi, şehrimize katkısı olan işlerde ortak işler yapabiliriz diyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK: "Ahmet Bey, bu şehrin hafızasıdır. İsabetli bir kontakt noktası olmuş. Bu şehrin bugününü bilir, dününü çok iyi bilir, yarını da tahmin eder, buna inandığım için söylüyorum. Ahmet Abimin özel ilgisi vardır, bu şehrin hassasiyetlerine, siyasetçisinden yatırımcısına kadar önemli birikimleri var. Ciddi katkısı olacağına inanıyorum.

Proje Etüt Müdürümüz Mehmet ZENCİ fon kaynaklarını sıkı takip ediyor, 1 buçuk yılda 42 milyon TL bu fonlardan hibe kredi imkanı sağlandı.

Ben bu yola çıkarken şöyle dua ettim. Ya Rab memleketime hayırlı hizmetler yapabileceksem nasip eyle, hayıra vesile olmayacaksa bizden uzak tut. Nasip eylediğine göre duamız geçti.

Şehrin önceliklerini herkesin ortak görüşü ile belirledik, inşallah sonuna kadar takipçisi olacağız, fazlasını yapacağız, eksiğini yapmayacağız

 

"Turizm Yapılacak Arsalarımız Mevcut"

Yatırımcıyı davet ettiğimizde termal turizm yatırımı mı yapmak istiyorsun, işte Belediye'nin Yoncalı'da 200 dönüm 11 parseli; Ilıca'da yapmak isteyenler için de 5 dekarlık 13 dekarlık 20 dönüm arsası mevcut, jeotermal kaynağı hazır, yatırımcıya buyur dediğimizde yatırımcıyla anlaşabileceğimiz alanlarımız var.

Turizm yapılacak arsamız var. 20 dönüm Ilıca'da 200 dönüm de Yoncalı'da olmak üzere 5 yıldızlı, 6 yıldızlı, 7 yıldızlı turizm tesisi yapabileceğimiz alanlarımız var. Alt yapısı hazırlanıyor. Elektriğini, yolunu, suyunu götüreceğiz.

15 yıl önce yapılan imar planı adaları 90 - 100 dekarlık alanlardan oluşmuş. 90 dekarlık alanın içinde 50 - 80 hissedar var, bunun 25'inin gönlünü etseniz bile 25'i gelmiyordu. Artık bu sorun ortadan kalktı, 10 dekardan az olmamak üzere parseller bölünebilir diye meclis kararı aldık. Sorunsuz, net arsalar üzerine yatırımcıları davet ediyoruz.

"İçilebilir Termal Su Yoncalı'da"

Dünya'da termal su şifa kaynağı içilebilir nitelikte olan başka su yok, Yoncalı'da var sadece, içiyorsun iç hastalıklarını tedavi ediyor, banyo yapıyorsun dış hastalıkları, ortopedi vs. ne varsa her türlü hastalığa şifa kaynağı. Ama biz satamamışız. Olmayan suyu satıyorlar.

Önce kendi , kendi memleketinin insanı sahip çıkacak, Kütahyalılar kendi ilinde yatırım yapmalı ki farklı yatırımcılara da önder olsun. Yabancı yatırımcı bakıyor, o ilin büyük yatırımcıları kendi ili için yatırım yapmış mı, hangi alanlarda yapmış. Bu konularda da sizlerin yönlendirmelerini istiyoruz.

"Dünü Unutmadan, Geleceği Daha İyi Planlamayı Amaçlıyoruz"

Gönlümüz, şehrimiz açık. Bu şehir dönüşecek, dününü unutmadan geleceğini daha iyi planlayacak. Bizim tüm çabamız buna yönelik. Doğru neyse onu yapıyoruz.

"Vatandaşıyla, Esnafıyla Barışık Belediye Olmak İçin Azami Gayreti Gösteriyoruz"

63 buçuk milyon dışarıdan vadesi geçmiş alacağımız vardı. 29 milyon 600 bin TL'de dışarıya vadesi geçmiş borcumuz vardı. Paramız var dışarıda almamışız, borcumuz var ödeyememişiz. 200'e yakın esnafın geçen yıl Ramazan'a yakın tüm borçlarını kapattık.

"Tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkını Gözetmeliyiz"

KÜKAB meclisi vardı, son 10 yılda Danıştay'daki 51 davanın dökümü geldi. 31 davayı kaybetmişiz, 20 tanesinden kısmen haklı, kısmen haksız olduklarımız var. 30 bin lira mahkeme masrafı, 423 adet de işçinin yemeğini vermediğimiz için 240 bin TL buradan çıkmış. Hiç parası olmayan katı atık birliği 260 binden fazla rücusu var. İşçinin yemeği verilmeli, yüklenici vermiyorsa keseceksin istikakından, sen vereceksin. Bu ödenecek paralarda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.

"Yatırımcılara Farklı Modellerle Kolaylık Sunabiliriz"

Yatırımcı arsa almak istiyor ve yatırım yapmak istiyorsa, taşınmaz bizimse arsayı satarız; Devlet yanımda olursa daha iyi olur, dışarıdan geldim Kütahya'yı tanımıyorum siz yardımcı olun derse arsa bizden, üst yapı ondan ortak da olunur. Yap işlet devret modeli ile de çalışılabilir. Şehrimizin yatırımcıya ihtiyacı var. 20 yıldır tek göç veren ili olmaya devam ediyoruz. Bu şehrin gençleri burada kalmalı.

Turizm hızlı istihdama katkı sağladığı için önemli avantajlarımız arasında yer alıyor. Kültür, inanç, termal sağlık turizmi her alanda Kütahya'mız hazır. Sanayi yatırımları için Zafer OSB'den yer tahsisleri başladı. Özellikle bu konularda yönlendirme, danışmanlık hizmetleri yapabilirsiniz. Şehrimize katkı sunacak, değer katacak her tür fikre, çalışmaya açığız" dedi.

 

Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah DAMCI'yı da ziyaret eden ekip, Kütahya'da yapılabilecek hizmetlerle ilgili istişarelerde bulundu. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı