Yazı Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 01:45 Bu yazı 348 kez okundu
 
Zamanın İçinde Kayboluş
Seçil KARAMAN - SEÇİL'enler
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

İnsan nedir?

İnsan sadece düşünebilen bir canlı mıdır?

İnsan etten ve kemikten oluşan diğer canlılar gibi bir varlık değildir.

Mesele bizi insan yapan en önemli değerlerimizden birisi vicdani güdülerimiz ve duygularımızdır.

Vefasız insan derler ya hani; vefa nedir, vicdan nedir bilmeyen insanlar.. Kalpleri körleşmiş sağırlaşmıştır. Oysa nasıl da güzeldir, insanın kendini tanıması bilmesi. Kendisi İle barışık olması. İnsanca yaşayabilmesi. Bu hayattaki görevlerimizi unutup bir sonraki günün telaşıyla kendimizi bırakıveririz hayatın girdabına. Oysaki her sabah kalktığımızda bile şükretmeyi unutup işlerimize okullarımıza dağılırız. Yaşamın amacından kopmuş vaziyette hep bir telaş içerinde çırpınır dururuz. Bu çırpınışta sevdiklerimize ne kadar ne zaman ayırıyoruz diye düşünmeyiz. 

Mesela artık yozlaştık, insanca değiliz. Yolda yürürken en basitinden bir köpeğin başını okşamayalı ne kadar zaman oldu ya da sabah markete girdiğinizde çalışanlara kolay gelsin, günaydın demeyeli? Basit mutluluklardan uzaklaşıp insani duygulardan da uzaklaşmaya başladık mutsuzluk stres derken bir ömür böyle geçip gidiyor. Artık farkındalık zamanı. Hayatı yaşamaya ama gerçekten yaşamaya başlayalım. Sabah kalktığımızda daha farkında olarak uyanalım. Şimdiden var olan her şeye şükürler olsun.

Eskiler anlatırlar bizim zamanımızda insanlar daha mutluydu diye ne kadarda doğruymuş.. Mutsuz olduğunuz ortamda bulunmayın mesela.  Kim ne der diye yaşamayın. İnsanlar sizinle ilgili en fazla beş dakika konuşacak ve siz tercihlerinizi mutluluğunuzu bir ömür yaşayacaksınız.

 
Etiketler: Zamanın, İçinde, Kayboluş,
Yorumlar
Haber Yazılımı