Yazı Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 14:15 Bu yazı 255 kez okundu
 
YOLCU OLARAK, HAKLARIMIZIN FARKINDA MIYIZ?
Cüneyt KÖŞE - Tüketici Köşesi
tuketicihareketidernegi@gmail.com
 
 

Değerli tüketici dostlarım, Demiryolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmeliğin 8 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu yönetmeliğe göre demiryolu tren işlemecisi, yolcunun trene biniş veya trenden inişi esnasında veya trende bulunduğu sırada ölümüne veya bedensel herhangi bir zarara uğramasına neden olan kazalardan; taşınan bagajda meydana gelecek zararlardan ve kaybından sorumlu tutulacak.

Taşınan bagaj veya eşyanın kaybolması veya zarar görmesi, yolcu beraberindeki evcil hayvanların zarar görmesi durumunda demiryolu tren işlemecisinin, olayın oluşuna göre, 30,00 TL. dan 2.100,00 TL. ya kadar tazminat yükümlülüğü bulunduğu kaydedildi. Yine demiryolu ulaşımında seyahat başlamadan önce 120 dakikalık gecikme olması durumunda bilet ücreti tüketiciye iade edilerek, tüketicinin tercihine göre açık tarihli bir bilet veya eşdeğer bir taşıma aracı ile varış noktasına ulaştırılması sağlanacağına vurgu yapıldı.

0-500 km. mesafeli yolculukta varış noktasına 75 dakika geç varılması durumunda, bilet ücretinin 25’i, 125 dakika geç varılması durumunda bilet ücretinin 50’si tüketiciye ödenmek zorunda olacaktır. 500 km. den uzun mesafelerdeki ulaşımda meydana gelecek 125 dakika gecikmelerde bilet ücretinin 50’si tüketiciye ödenecektir. Engelli veya hareket kısıtlılığı olan tüketiciler için bilet alırken durumlarını belirtmeleri ve en az 30 dakika önceden istasyonda olmaları koşulu ile trene biniş ve inişleri ile ilgili her türlü yardım ücretsiz olarak verilecektir.

UÇAK BİLETİNDE İADE KONUSUNDA YENİ UYGULAMALAR

Uçak biletini son anda iade etmek zorunda kalanlar için, bilet ücretinin yüzde 90’ını geri alabilecekleri yeni bir uygulama başladı. Üstelik hizmet, uçuştan önceki son 2 saate kadar tüm uçak biletleri için geçerli oluyor.
Değişen seyahat planlamalarında uçak biletleri iptal edilmek istendiğinde önemli zorluklarla karşılaşılıyor. Özellikle promosyonlu uçak biletlerinin iptal ve iadesinin çoğu kez mümkün olmadığı belirtiliyor. Biletin herhangi bir durumda iptal edilemeyeceğini bilenler de erkenden düşük fiyatlarla promosyonlu uçak bileti satın almaktan vazgeçiyor.

İnternet üzerinde bir web sitesi geliştirdiği uygulamayla uçak bileti iptalinde koşulsuz yüzde 90 iade dönemini başlatıyor ve turna.com tarafından hayata geçirilen “Koşulsuz Bilet İptal Hizmeti” Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.Sadece belli bir süreliğine değil, her zaman için sunulan bu hizmet, uçuş saatinden 2 saat öncesine kadar yolcuya, biletini iptal ederse ücretini iade ediyor. Uygulama, tüm havayollarında, business ya da ekonomi, promosyonlu ya da promosyonsuz, yurtiçi - yurtdışı tüm uçak biletlerinde geçerli.
'Sektördeki iptal ve iadeyle ilgili karmaşıklığa son'uçak bileti satın alırken 'koşulsuz bilet iptal hizmeti'nin seçilmiş olması gerekiyor. Bu şekilde bileti satın alan yolcular, uçak biletini iptal edip ücretini geri almak isterlerse, uçuşlarından 2 saat öncesine kadar bunu turna.com web sitesi üzerinden tek bir tıkla gerçekleştirebiliyor. Böylelikle çağrı merkeziyle vakit kaybetmeye gerek kalmıyor. İptal edilen biletin yüzde 90’ı yolcunun hesabına geri ödeniyor.

İşte sevgili dostlar böylelikle, her geçen gün haklarımızı daha da iyi öğreniyoruz. Sağlıklı ve sorunsuz günler dileğiyle..

 
Etiketler: YOLCU, OLARAK,, HAKLARIMIZIN, FARKINDA, MIYIZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı