Yazı Detayı
13 Haziran 2022 - Pazartesi 23:17 Bu yazı 167 kez okundu
 
Yaz Aylarında Beslenme
Diyetisyen Sümeyye KORKMAZ - Sağlıklı Kalın
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Yaz aylarının gelmesiyle ve sıcakların da artmasıyla beslenmemizde dikkat etmemiz gerekenlerden bahsedelim bugün.

Öncelikle sıcakların da artmasıyla su ihtiyacı artmaktadır. Terlemeyle kaybedilen su ve elektrolitlerin yerine koyulması gerekmektedir. Bu yüzden günlük en az kg başına 35 ml su tüketelim. Maden suyu tüketimi de bu noktada önemlidir. Özellikle sodyum içeriği düşük olanları tercih etmemiz daha iyi olacaktır. Bunun yanında çay kahve tüketimini sınırlandıralım.  Kafein içeren içecekler diüretik oldukları için vücuttan suyu uzaklaştırırlar. Çay kahve içtiğimiz miktar kadar ekstra vücudumuza suyu almamız gerekmektedir.

Sindirimi daha kolay yiyecekleri öncelikli olarak tercih edelim. Su oranı yüksek sebzeler akşam yemeklerinde tercih edildiğinde sindirimi daha kolay olacaktır. Et grubu ve kuru baklagillerin sindirimi biraz daha zor olduğu için özellikle geç saatlerde tüketilmemelidir.

Yaz aylarında yağlı, baharatlı,  fazla şekerli ve paketli yiyeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır. Çünkü bu besinlerin hem sindirimi zordur hem de su ihtiyacını artırırlar.

Şekerli veya gazlı içecekler yerine meyve ilaveli maden suları tercih edilebilir.

Yağlı, sulu sıcak yemekler tercih etmek istenilmiyorsa zeytinyağlılar, tavuklu/ton balıklı/peynirli salatalar, sandviç türleri ve ayran aşı gibi soğuk tüketilebilen çorbalar iyi bir tercih olacaktır.

Yaz aylarında vücut direncini artırmak için yeterli vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir. Kişinin kalori ihtiyacına göre değişebilmekle birlikte günde ortalama 5 porsiyon sebze meyve tüketilmelidir. Yaz meyvelerinden şeker oranı yüksek olanlara dikkat edilmelidir. Özellikle karpuz, kavun, incir, dut, olgunlaşmış muz gibi meyveler porsiyon kontrolünde tüketilmelidir. Özellikle şeker hastaları dikkat etmelidir.

Basit karbonhidratlar kan şekerini hızlı yükseltip düşürdükleri için bunun yerine tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir.

Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, dondurma tercih edilebilir.

Öğün atlama olsa bile çok geç saatlerde yemek tercih edilmemelidir.

Günde en az ortalama 10.000 adım atmak her anlamda daha sağlıklı olmamıza yardımcı olacaktır.

 
Etiketler: Yaz, Aylarında, Beslenme,
Yorumlar
Haber Yazılımı