Yazı Detayı
27 Aralık 2019 - Cuma 12:11 Bu yazı 341 kez okundu
 
Taner DEVRİM - Asosyallik ve Spor
DPÜ BESYO - Spor ve Medya
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Günümüzde hızla ilerleyen ve durdurulması güçleşen sorunun adı asosyalliktir. Asosyalliği, kişinin sosyal çevresi ile yeterince ve kaliteli bir etkileşim içinde bulunamaması olarak tanımlayabiliriz. Asosyal kişiler çevreleri ile iletişimleri konusunda yetersizdir. Yakın çevre ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek yerine, yalnızlığı tercih ederler. Asosyallikte kişi çevresi ile iletişim kurmakta çoğu zaman zorlanır, yeni ortamlara girmekten çekinir, utangaçlık hissi, karşı cinse karşı bir çekingenlik vardır.

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda asosyalliğin toplumda görülme oranı 25 olarak belirlenmiştir. Bu oran azımsanamayacak kadar yüksek bir orandır. Genelde belirtileri küçük yaşlarda görülmeye başlanan bir rahatsızlıktır. Biraz da bizler bu sorunun bu kadar büyümesine neden olabiliyoruz. Yaptığımız hataların başında çocukları geçiştirmek için telefon, tablet, televizyon ve bilgisayar gibi yollara başvurmamız olabilir.  Bu yollara başvurduğumuz her gün çocukları biraz daha asosyalliğe doğru itiyoruz. Çocukların dış dünyaya olan ilgi ve alakalarını her geçen gün biraz daha kaybetmelerine neden oluyoruz. Bizler onları geçiştirici yollar bulduğumuzda günü kurtardığımızı düşünebiliriz. Fakat farkında olmadan daha karanlık bir geleceğe doğru ilerlediğimizi söyleyebiliriz.

Bundan 10-15 yıl öncesine kadar aileler çocuklarını sokaklardan evlere getirmekte zorlanırken, günümüzde çocukları evlerden sokaklara çıkartmakta zorlanır hale geldik. Asosyalliğin öne çıkan bazı belirtileri şunlardır özgüven eksikliği, içe kapanıklık, kas gerginliği, hareket eksikliği, utangaçlık hissi, konuşma bozukluğu gibi belirtilerdir.

Asosyallik beraberinde birçok hastalık getirmektedir. Kişide sinirsel, ruhsal hastalıklar, mide rahatsızlıkları, bağırsak sorunları ve obezite gibi hastalıklar bunlardan sadece bazılarıdır.

Asosyalliğin çaresi “spor” olabilir. Sporun sosyalleştirici ve bütünleştirici yönü asosyalliğin belirtilerini ortadan kaldırmak için ideal bir yöntem olabilir. Spor birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Küçük yaş gruplarına uygun ve geliştirici olarak yapılacak spor faaliyetleri onların gelişimine ve sosyalleşmesine neden olur. Onlara yaşamın sosyal medyadan, telefonlardan veya bilgisayarlardan oynanılan oyunlardan ibaret olmadığını göstermek için spor iyi bir araçtır.  Onların hata yapmaktan çekinmedikleri bir ortam oluşturarak özgüvenlerini geliştirebiliriz. Spor yapan çocukların, yapmayanlara oranla daha fazla sorumluluk aldıkları sorumluluk bilinçlerinin daha yüksek seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Spor çocuklarımızın özgüven seviyelerini yükseltmek sorumluluk bilincini aşılamak için en ideal yöntem  olabilir. Unutmamalıyız ki çocuklar geleceğimizin mimarlarıdır.

 
Etiketler: Taner, DEVRİM, -, Asosyallik, ve, Spor,
Yorumlar
Haber Yazılımı