Yazı Detayı
26 Nisan 2022 - Salı 11:48 Bu yazı 139 kez okundu
 
Metabolizma Hızlandırmak İçin
Diyetisyen Sümeyye KORKMAZ - Sağlıklı Kalın
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Metabolizma, canlılarda enerjiyi sağlamak için oluşan kimyasal değişimlerin tümüdür. Metabolizma hızı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Metabolizma hızını artırmak için öneriler:

1) Egzersiz durumu metabolizmayı etkilemektedir. Haftada en az 3 gün 50 dk yapılan bir egzersiz, düzenli yapılan yürüyüşler metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

2) Yeterli su tüketmek metabolizma hızı konusunda çok önemlidir. Kg başına 30-35 ml su tüketmeniz gerekmektedir.

3)Yeterli ve dengeli beslenme; karbonhidrat, protein, yağdan dengeli bir diyetin yanında yeterli vitamin ve minerali de almak çok önemlidir.

4) Özellikle yeterli protein almak metabolizma konusunda oldukça önemlidir.

Et, tavuk, balık, kurubaklagillerin yanında yumurta ve peynirin de tabaklarımızda yeterli ve dengeli bir şekilde yer almasına özen gösterelim.

5)Yeterli lif almak, sindirim sırasında kullanılan enerjiyi artıracağı için metabolizmayı hızlandıracaktır.

6) Günlük alınan yeterli kafein, metabolizma hızımızı olumlu etkiler. Özellikle egzersiz öncesi içilen kahve, yeşil çay tüketiminin metabolizmayı hızlandırdığı ile ilgili çalışmalar vardır.

7) Vitamin, mineral eksikliğinin olmaması bu noktada oldukça önemlidir. Özellikle selenyum, demir ve çinkodan zengin beslenmeniz iyi olacaktır.

Bunun yanında besin çeşitliliği de son derece önemlidir.

8)Kahve, yeşil çay, süt grubu besinler, kırmızı biber, sirke ve tarçın metabolizmayı olumlu etkileyecek bazı besinlerdir. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa bu besinleri porsiyon kontrolüyle tüketebilirsiniz.

9) Ana öğünlerin dışında ara öğünler de yapmak metabolizmamızın aktif çalışmasını sağlarken kan şekerimizin de dengeli seyretmesini sağlayacaktır.

10)Düzenli bir uyku, metabolizmanızın iyi bir şekilde çalışmasına destek olacaktır. Özellikle 11.00-4.00 arasında uyumamız metabolizmamız için çok iyi olacaktır.

Metabolizma hızlandırma sonucunda hem daha sağlıklı bir hayata adım atıp ideal ağırlığımıza yaklaşacağız, hem de kronik hatalıklara yakalanma riskini düşüreceğiz. Sağlıkla ve mutlulukla kalın.

                                                                                       Dyt. Sümeyye Korkmaz

 
Etiketler: Metabolizma, Hızlandırmak, İçin,
Yorumlar
Haber Yazılımı