Yazı Detayı
06 Haziran 2019 - Perşembe 18:40 Bu yazı 218 kez okundu
 
Karışmam Kardeşim
Av. M. Sabit ÖZDOĞLAR - Gözlem
kutahyadorukgazetesi@gmail.com
 
 

Değerli dostlar bugünkü köşemde sizlere iki hikaye anlatacağım benim çok hoşuma gitti. Gerçekten ibret alınması gereken hususular var. Biraz da kafa dinlemiş olursunuz diye düşündüm. 

KARIŞMAM KARDEŞİM

Adamın biri bir gün bahçesinde otururken Hayvan dışkısından top yapan bir böceği görmüş, böcek pisliği ayakları ile yuvarlayarak giderken içinden şöyle geçirmiş:
- Ey Allahım! Her şeyi çok güzel çok hoş yaratmışsın da, şu böceği sırf pislikle uğraşsın diye mi yarattın?
Aradan bir kaç ay geçmiş adam umarsız bir hastalığa yakalanmış.
Derdine kimseler çare bulamamış.
En sonunda bilge bir doktor ''Bak demiş bazen bahçelerde gezen bir böcek olur ayakları ile pislik yuvarlar işte o yuvarladığı pisliklerden 40 gün boyunca aralıksız yiyeceksin" demiş.
Adam 40 gün boyunca o pislikleri yemiş ve iyileşmiş. Aradan yıllar geçmiş aynı adam gemiye binmiş ve denizin ortasında çok büyük fırtınaya yakalanmışlar. Herkes bağırıp, çağırıp, ağlaşırken bu adam bacak bacak üstüne atıp sakince çayını yudumluyormuş.
Birileri dayanamamış sormuş. "Biz yana yakıla dua edip bağırıp çağırıyoruz sendeki bu rahatlık ne be adam !."
Adam şöyle cevap vermiş
- KURBAN OLDUĞUMUN BİR KERE İŞİNE KARIŞTIM BANA KIRK GÜN BOK YEDİRDİ, İSTER YÜZDÜRÜR, İSTER BATIRIR BEN KARIŞMAM KARDEŞİM.

 

KARINCA

Bir karınca yere dökülen baldan azıcık yer ve gider. Tadı hoştur geri dönüp daha çok yemek için içine girer ancak ayakları bala kapılır ve debelenerek ölür. Hikmet ehli der ki “Dünya bal gibidir; kim yetecek kadar alırsa kurtulur,kim içine dalarsa sonu karınca gibi olur”

 
Etiketler: Karışmam, Kardeşim,
Yorumlar
Haber Yazılımı