Haber Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 14:34 Bu haber 2584 kez okundu
 
Zafer ve DPÜ Kamer'den Proje Bilgisi Eğitimi
DPÜ Kariyer ve Mezun Merkezi (Kamer), T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı'nın, Assistance Danışmanlık aracılığıyla TR33/19/TD/0125 Referans Numaralı "Kariyer Gelişiminde Proje Bilgisi" teknik destek eğitimi DPÜ Merkez Kampüs Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda 60 kursiyerin katılımı ile pandemi kurallarına uygun olarak düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
Zafer ve DPÜ Kamer'den Proje Bilgisi Eğitimi

DPÜ Kariyer ve Mezun Merkezi (Kamer), T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı'nın, Assistance Danışmanlık aracılığıyla TR33/19/TD/0125 Referans Numaralı "Kariyer Gelişiminde Proje Bilgisi" teknik destek eğitimi DPÜ Merkez Kampüs Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda 60 kursiyerin katılımı ile pandemi kurallarına uygun olarak düzenlendi.

Zafer Kalkınma Ajansının yararlanıcının DPÜ Rektörlüğü olduğu, yüklenicinin Assistance Danışmanlık olduğu Kariyer Gelişiminde Proje Bilgisi eğitimi programında DPÜ öğrencilerinin ve mezunlarının katılım sağladığı eğitimde; donanımlı, tecrübeli, alanında uzman olan Assistance Danışmanlık şirket kurucusu M. Fatih TURAN'ın etkin ve interaktif sunumuyla Proje yönetiminde tasarım odaklı düşünme, başarılı projelerde 5A Kuralı, Nasıl proje yazılmaz, fon veren kuruluşların incelenmesi, genel AB projelerine giriş, mantıksal çerçeve matrisi, horizon 2020 proje kriterleri nelerdir?, TUBİTAK ve Bilimsel araştırma projeleri, Büyükelçilik ve KA203 Projeleri, Proje yönetiminde bütçeleme, proje yönetiminde faaliyet planlaması, Horizon 2020 ve KA203 proje deneyim atölyesi, mukayeseli proje analizi, Kalkınma Ajansı projeleri eğitimleri verilirken; grup çalışmaları yapılarak proje hazırlama antrenmanları gerçekleşti.

KAMER Koordinatörü EBEOĞLUGİL: Kariyer Planlarına Rehberlik Etmeyi Amaçlıyoruz

Eğitimin sonunda Sertifikaların verilmesinin ardından DPÜ KAMER Koordinatörü Feyyaz EBEOĞLUGİL: “KAMER olarak öğrencilerimizin Üniversite yaşamlarında başarılı bir kariyer planlamasına aracılık etmenin yanı sıra, her alanda donanımlı, tercih edilen, ülkemizde ve dünyada istihdam edilebilirliği yüksek, mezun adayları yetiştirmek ve onlara rehberlik etmekteyiz. Öğrencilerimizin, üniversiteye adım attıkları andan itibaren kariyer bilincini oluşturarak, bilgi ve yeteneklerini geliştirme ve kariyer planlarını yapma konusunda rehberlik etmeyi amaçlıyoruz. Bu çerçevede faaliyetler düzenliyoruz.

Proje yazma eğitimimiz ise bu faaliyetlerden biri. Bu çerçevede, bizler özellikle kendi işlerini doğuran projelerin, daha güçlü temellerle gerçekleştiğine inanıyoruz. Ve bu misyonu bugüne kadar bizlerle birlikte devam ettiren ve bizlere desteklerini hiçbir zaman eksik etmeyen Sayın Rektörümüze de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu etkinliklerin gerçekleşmesi için pandemi şartlarına uygun bir şekilde bu eğitimin gerçekleşmesini sağlayan, bize ev sahipliği yapan Sayın Dekanımıza ve ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

 

Projenin, amacından da kısaca bahsetmek gerekirse özellikle proje yazma döngüsü ve projeleri öğrenmeyi, projeleri gerçekleştirmek adına proje eğitiminin hayati bir önemi var. Özellikle öğrencilerimizin, mezunlarımızın proje yazmayı, proje hazırlamanın sistematiğini, düşüncesini, ortaya yeni fikirler koyarak, nitelikli projeler ve özellikle şehir açısından zengin ve sayı olarak da niceliğinin arttığı, proje çalışmasını üniversitemizin vizyonun da görüyoruz.

Bizler de bu vizyona katkı sağlayabilmek adına elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle inşallah bunu tam anlamıyla gerçekleştirmiş olacağız. Önümüzdeki süreçte projelerin artacağını ve hayata geçeceğine inanıyorum. Kariyer Merkezi olarak, bundan sonra bu tür faaliyetleri ve eğitimleri de gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Eğitim sürecinde değerli bilgileri bizimle paylaşan ve öğrencilerimizin katıldığı proje başvurucu sürecinde bundan sonra da gelecekle ilgili ve bundan sonraki süreçlerle ilgili destek vereceğini duyduğumuz eğitimcimiz Sayın Mehmet Fatih TURAN Beyefendiyi konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet ediyorum.

Eğitmen Fatih TURAN: “Müzisyen Size Uzaydaki Tüm Ritmi Anlatabilir, Ama Size Ritmi Yakalayan Kulağı Veremez”

Eğitmen Mehmet Fatih TURAN: Kütahya’da özellikle teknik destek süresince yürüttüğümüz çalışmalarda; Kalkınma Ajansı’nın ciddi bir desteğini gördük. Gökbilimci size uzayı nasıl kavradığından söz edebilir ama kendi kavrayışını size aktaramaz. Müzisyen size uzaydaki tüm ritmi anlatabilir, ama size ritmi yakalayan kulağı veremez.

TURAN: “Kütahya'da Olmak Bizim İçin Kıymetli ve Değerlidir”

Halil İBRAN’ın anlatımlarından yola çıkarak, eğitimde kişilerin kapasitelerinin arttırılması gerektiği konusuna vurgu yaptığını düşünüyorum, benim çıkarsamam bu. Eğitim de zaten budur, benim Brüksel'de hakemliklerim var, Türkiye’de bazı kuruluşlarda hakemliklerim var, proje değerlendiriciliklerim var, fakat ben size ritmi yakalayan kulağı veremiyorum. Bu süre zarfında ritmin şarkısını söylemeye çalıştık. Özellikle geri dönüşler oldu, tüm arkadaşların gayretini gördük. Burada Kütahya’da olmak bizim için çok büyük ve kıymetli bir değerdir. İstanbul'dan her şekilde gelmeye çalışacağız. Gerek KAMER, gerekse öğrencilerin yaklaşımları ve ilgileri bu süre zarfında bizi Kütahya’ya çeken şeyler arasında oldu.

“Rektörümüz, Ekosistem Yapısını Çok İyi Biliyor”

Rektör Hocam Sayın Kazım UYSAL, ekoloji, çevrebilim ve habitat çalışmış, ekosistem yapısını çok iyi biliyor. DPÜ'nün girişimcilik ekosistemi önemli, kıymetlidir. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin mentorüyüm. Girişimcilik çalışmalarım var. Buradan bir girişimci çıkartalım, Dumlupınar Üniversitesi'nden bir ikon çıkaralım, değer yaratalım. Buradan yeni fikirler, yeni dokunuşlar, ikonlar çıkaralım. İnşallah bu süre zarfında Feyyaz EBEOĞLU’nun da desteğiyle, sizlerle teşriki mesai yapmaya sürekli devam ederiz. Bizim için burada olmak çok değerliydi. Bundan sonraki süre zarfında, bir tane model bizim için çok kıymetli hale gelecektir. Bütün hikâyelerde zaten bir tane örnekle başlar ve devamı gelir. Eğitim süresince desteklerinden dolayı herkese teşekkür ederim. ”dedi.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL sözlerine, KAMER vasıtasıyla düzenlenen bu eğitimin, katılımcılarımız tarafından dikkat çektiğini ve düzenlenen eğitimin öğrencilerimiz için verimli geçtiğinin altını çizdi. Üniversite olarak hazırlanacak projelere eşpaydaş olacaklarını bu konuda KAMER’in ve Dumlupınar öğrencilerinin destekleneceğini de belirtti.

Rektör UYSAL: “Yeniliklerin, İlerlemenin, Özgür Düşüncenin Yanındayız”

Rektör UYSAL: “ Üniversite olarak yeniliklerin, ilerlemenin, özgür düşüncenin yanındayız. Şehrimizin kalkınması adına ve öğrencilerimizin eğitim hayatlarını donanımlı bir şeklide bitirmeleri için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da hazırız. Biz her fikri, ilmin, irfanın, aklın ve bilimin ışığında değerlendirmeye hazırız.

 

Üniversite olarak, Kamu-Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında birçok alanda eğitim, araştırma, staj, burs konularında, en fazla protokol imzaladığı bir yılı geride bıraktık. Üniversitemiz, TÜBİTAK 2244 - Sanayi Doktora Programına kabul edilen 47 üniversite arasında yer alarak ülkemizin sanayi alanında gereksinim duyduğu araştırmacı insan kaynağına katkı sunacak bir girişimde bulunduk.

DPÜ bünyesinde Bor Tabanlı İleri Teknoloji Seramik Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulması için yapılan başvurunun Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından kabul edildi. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen; Glütensiz Mutfak projesi dâhil ikisi güdümlü ikisi fizibilite olmak üzere 4 projemiz kabul gördü. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından açıklanan Uluslararası Kredi Hareketliliği sonuçlarına göre; Üniversitemiz 230 bin Avro hibe almayı hak etti. Son bir yılda yazılan projelerle bütçemizi yüzde 50’nin üzerinde arttırdık.

Bu çerçevede üniversitemizin yaptıklarını düşündüğümüzde; öğrencilerimizin,  kişisel gelişim eğitimleri ve seminerler ile bireysel beceri ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak, Bireysel danışmanlık hizmetleri ile işe başvurma ve alınma süreçlerinde yardımcı olmak, mezunlarla iletişim ve işbirliğini güçlendirmek, mezuniyet sonrası mesleki yaşamlarında gerekli desteği sağlayabilmek ve mezunlarımızın mezun adaylarına sektörel yönlendirme ve kariyer koçluğu yapmalarına olanak sağlamak, kariyer planlama hizmetlerinin sunumunda diğer üniversitelerle işbirliği içinde olmak gibi kendilerine edindikleri vizyonla KAMER bizim için önem taşıyor. KAMER’in: Öğrencilerimizin kişisel gelişim eğitimleri ve seminerler ile bireysel beceri ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak maksadıyla öncü olduğu bu eğitimin üniversitemiz ve öğrencilerimiz için yol gösterici olmasını temenni ederim. Gelen dönütlerden eğitimin başarılı olduğu ve bu tarz eğitimlerin öğrencilerimize ve mezunlarımıza katkı sağladığını belirtmek isterim” dedi.  

 

Katılımcıların interaktif katılımlarıyla, farklı örneklemelerin yapılarak hem farkındalığın artmasını sağladığı hem de proje yazma konusunda temellerin atıldığı etkili bir eğitimin yapılmasında katılımcılar memnun oldu. Eğitim sonunda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım UYSAL, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa AYDIN, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi KASIMOĞULLARI ve DPÜ Kariyer ve Mezun Merkezi (Kamer) Koordinatörü Feyyaz EBEOĞLUGİL, katılımcıların sertifikalarını takdim etti. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı