Haber Detayı
18 Kasım 2021 - Perşembe 15:50 Bu haber 860 kez okundu
 
YILMAZ: Vatandaştan Aynı Sevgi, İtibarı Görmek Her Şeyden Kıymetli
Kütahya Gazeteciler Cemiyetinin her hafta düzenlediği 'Cemiyet Sohbetleri'nin bu haftaki konuğu Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa YILMAZ oldu. Başkan YILMAZ, cemiyette gazetecilerin sorularını yanıtlarken, çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Başkan YILMAZ, kendisi için en önemli durumun bu görevler bittiğinde, Kütahya'nın sokaklarında aynı ilgi, sevgi ve itibarı görmenin her şeyin üzerinde ve kıymetli olduğunu açıkladı.
YEREL Haberi
YILMAZ: Vatandaştan Aynı Sevgi, İtibarı Görmek Her Şeyden Kıymetli

Kütahya Gazeteciler Cemiyetinin her hafta düzenlediği 'Cemiyet Sohbetleri'nin bu haftaki konuğu Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa YILMAZ oldu. Başkan YILMAZ, cemiyette gazetecilerin sorularını yanıtlarken, çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Başkan YILMAZ, kendisi için en önemli durumun bu görevler bittiğinde, Kütahya'nın sokaklarında aynı ilgi, sevgi ve itibarı görmenin her şeyin üzerinde ve kıymetli olduğunu açıkladı.

"En Önemlisi Görevde Olmadığımızda da, Vatandaşın Gönlünde Olmak"

Basın mensubunun Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı gibi bir düşünceniz var mı? Sorusuna YILMAZ: "Meclise 2009'da girdik 2015'ten itibaren 4 dönemdir Başkanlık yapıyorum.

Benim samimiyetimi çok iyi bilirsiniz, uzun boylu hiç hesap yapmadım. İyi bir sivil toplum hafızamın, tecrübemin olduğunu düşünüyorum; uzun boylu hesap yapanların kaybettiğini düşünüyorum. Güncel, konjektür, siyasi bir partinin mensubuyuz, partimiz nereye uygun görürse orada görev yaparız, genel prensip olarak bu. Böyle bir işe ben asla hazırım yada gireceğim gibi bir iddia ile girdiğim an, ki girmem, bunun doğru olmadığını düşünüyorum.

Partilerin süreçleri var, milletvekilliği, belediye başkanları nezdinde. Halk var bir tarafta, Cumhurbaşkanımız,  partimiz bizim belki siz fark etmiyorsunuz, bugün itibariyle bile bütün ilçelerde farklı şekilde nabız tutan bir yol izliyor, stratejiler var. Toplantılar, koordinatörler aracılığı ile sürekli, bu ne getirir, en götürür bilmiyorum ancak siyasette samimiyetin çok şey ifade ettiğini düşünüyorum. Başarımızın arkasında samimiyet var.

Bugün sokağa çıktığımızda bugün bu makamlardaki itibarımızı devam ettirebiliyorsak, benim için asıl olan bu, bakış açım bu. Bugün belli makamdayız, yarın kaybettik yada yokuz bu işte kendi isteğimizle bıraktık, sokağa çıktığımızda kimse şimdiki gibi ya Başkanım bir çay içelim, merhaba gibi bir ahenk yoksa biz hizmet yapmamışız demektir. Benim için asıl olan yarın Kütahya'da siyaset olmadan sokağa indiğimde halkla aynı diyalogumun devam etmesinin her şeyden kıymetli olduğunu düşünüyorum. Milletvekilliğinden de Belediye Başkanlığından da kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu prensipler üzerine çalışıyorum, bazen siyasette bazı durumları ötelememek gerekir, o zaman değerlendirip cevap verilecek durum ama vatandaşın gönlünde olmanın çok kıymetli olduğuna inanıyorum. Sahip çıkıp, korumam gereken bu, başka hiç bir idealim yok. Samimi, dürüst, ilkeli davranmaya çalışıyorum" dedi.

"Samimiyetle Başarıyı Yakalıyoruz"

İl Genel Meclisi ile İl Özel İdaresinde yürütülen başarılı çalışmaları anlatan Başkan Musa Yılmaz, " Cumhurbaşkanımızın asla ayrım yapmadan en iyi hizmeti götürün talimatı doğrultusuna, köylerimize en iyi hizmeti götürme gayretindeyiz. 1000 km grup yolumuz var, bunun 900 km'si yapıldı, yıl sonuna kadar tüm grup yolları tamamlanmış olacak.

İlçelere ödenek ayrılırken, ilçenin köy sayısı, nüfusu, yol uzunluğuna göre ödenek ayrılıyor. Her köyde çocuk parkı ve su tankeri var. Köylerde genelde talep edilenler muhtarlık binası, imam evi, düğün salonu. 2021'de 6 buçuk milyon tarıma hibe verildi. Köylerdeki okullar, sağlık ocakları restore ediliyor. Kaynakları ve ödeneği adil, objektif, sürdürülebilir şekilde kullanıyoruz"

 

"1950'den İtibaren Yapılmayan Alt Yapı Çalışması Yapıldı"

Yoncalı’da su dağıtımının tek kaynaktan, yedekli çift sistemli çalışma yöntemi uyguladıklarını, bir hat kilitlenirse diğerinin devreye gireceğini belirten Başkan YILMAZ: “Yoncalı’da çok önemli bir konuya el attık. Yoncalı 1950’lerden beri hiç alt yapı çalışması görmemişti. Kütahya’nın en önemli merkezinde alt yapı çökmüş, hastane bile yerine göre sıcak susuz kalabiliyordu.  Pompa arızalı, patlak var denilip 3 gün verilemediği günler oluyor, apart-otel tarzı işletmelerde de sıkıntı yaşanıyordu. Yedekli çift sistemli bir çalışma yapalım, buradaki işletmelerinde rızasını alıp, riskli bir konuda çalışma yaptık. Bu riski başta Valimiz olmak üzere aldık. Yapılması gerektiğine inanıyoruz. Sıcak su tahribatı vardı hatlarda.

12 milyon gibi bir bakanlıklardan temin edilen kaynakla tamamı yenileniyor hatların ve yüzde 95’i tamamlandı. İşletmelere kapılarına kadar hat çekildi. Daha önemlisi tek kaynaktan idare edilecek termal su. Bir hat arızalandığında ikinci bir depo ve pompanın devreye gireceği bir sistem kuruldu. Bu işte uzman bir firma ithal borularla yenileme yapıyor.

Bir çalışma yaparken bir bedeli, rahatsızlığı oluyor. Kısa süreli azda olsa eleştirilebiliyoruz. Bunlara göğüs germek lazım. İdareci inisiyatif almak demek, cılız bir eleştiriye yenik düşmemek lazım. Bilimsel olarak gerekliyse, ileriye dönük bunu yapmak şartsa gelen eleştirileri göğüslemek lazım. Önce ifade, izah ederek; onların rızasını alarak çalışmak esas ama sonunda oradaki insanlarımız da buna saygı duydu. Yoncalı'nın en az 50 - 80 sene önünde engel olmayacak. İnsanlar ona göre yatırım yapacak.  Bir işletmeci su için müracaat ediyor. Su kapasitesi yetmediği, hat olmadığı için veremiyorlar. Oraya yatırımcı küçükte olsa bir işletme açmayı düşünüyor. Bunları da hesaplayarak belli hatlar çekildi, çoğu bağlandı. Böyle bir çalışma gerekliydi. Yoncalı’nın önü açıldı, yeni işletmelere sular verilebilecek. Diğer illerde başarılı termal yönetimi incelendi. Kesin olarak tek kaynaktan su verilecek. Çok daha önceden bunu yapmamız lazımdı. Bu çalışmanın çok doğru bir çalışma olduğunu düşünüyor ve destekliyorum” açıklamalarında bulundu.

“Köylerde Adil Su Kullanımı Şart”

Köylerde Muhtarlardan herkesin su saati olması yönünde taleplerinin olduğunu belirten YILMAZ: “Su konusunda çok ciddi kaygılarımız var. Su kullanımında çok bilinçsiziz. Köylerde mevcut içme suyu şebekelerinin adil kullanılmasına öncelik veriyoruz. Muhtarlarımızı seçildikten sonra geldiklerinde onlardan köydeki herkeste su saati bulunsun, bir kısmında su bolluğu yaşanırken bir kısmında susuzluk yaşanmasın diye uyarıyoruz. Su yönetmeliği diye muhtarlarımızın eli güçlensin diye kararlar aldık.

“Altıntaş'ta Akıllı Su Saatine Geçene Elektrik KÖYDES'ten”

Altıntaş ilçemizde bu sene 15 tane köyün su şebekesine KÖYDES projesi kapsamında güneş enerjisi ile elektrik üretip, vatandaşlarımıza sunuyoruz. Şartımız, köyün tamamının su da akıllı saate geçirilmesi. Vatandaşlarımızı yoğun elektrik sarfiyatından kurtaracağız. Tam anlamıyla 4’te 1’den düşük fiyata su tüketimi olacak. Bu avantajlı kullanımı gören köylülerimiz akıllı sayaçlara geçtiler. Burada adaletli kullanım ve ucuza kullanım var”dedi.

 

“Yağış Olmazsa 150 Köyde Ağır Metal Sorunu Ortaya Çıkıyor”

Maden bölgesinin avantajlarının yanında dezavantajlarının da olduğunu açıklayan YILMAZ, “Kütahya maden bölgesi, büyük bir zenginlik. Ama bazı sorunlara da yol açıyor. İyi bir kış geçirmezsek, ciddi kar yağmazsa 150 köyümüzde ağır metal sorunu çıkıyor sularda. Bu bizi zora sokuyor. Biz her sene kar bol yağmasını diliyoruz. Bu sene köylerimizin deyimiyle 150 yıllık çeşmeler kurudu. Bu kuraklığın işareti dikkat etmemiz gerekiyor artık.  Bu durup dururken olmadı, kendi elimizle bozduğumuz doğal dengenin sonucu. Daha kötüye gidebiliriz. Habire su kaynağı bulmakla bu sorun çözülmez.

“Su Şebekesi Olmayan Köyümüz Yok”

Kullanımda adil sistem ve kaynakları tahrip edici şeylerden kaçınmamız gerekiyor. Bizi de kaygılandıran en önemli şeylerden biri kuraklık. Diğer illere göre Kütahya’da çok fazla gölet yaptık. Yeni su kaynakları ilave ettik. Su şebekesi olmayan köyümüz yok. Yıla göre yetersiz kalanlar oluyor. İlave su gerekenler yada su yeterli olsa bile su motorlarının tükettiği elektrikten dolayı maliyeti yüksek olabiliyor. Daha düşük maliyetli yerlerden suların getirilmesine yardımcı oluyoruz. Suyu dikkatli kullanmamız ve gereksiz yere akıtmamamız gerekir. Köy yönetiyorsak herkesin ihtiyacı olan suyu alabilmesi gerekir

Çok üst düzey teknoloji kullanıyoruz, ada ve pafta numarasını verdiğinde arkadaşlarımız arsayı görüyor. Nasıl bir yol izleyeceğini belirtiyoruz. Muhtarlarımıza da bir bilgilendirme, imarda yapılaşmada nasıl bir yol takip edeceğini gösteren broşürler veriyoruz. Tıkandığı noktalarda yardım ediyoruz.

"Köylerde Plansız Yapılaşma Yok"

Köyde ev yapacak, tadilat yapacak, ahır yapacak vatandaşlarımız her ne sebeple ne yapacaklarsa şehirdeki gibi gelip Özel İdareye bilgi verip, ne yapması gerektiğini sorsun. Haber verilmeyen durumlarda cezai müeyyide uygulanabilir, mağdur olabilirler. Plansız yapılaşma yok. Köy yerleşik alanları içerisinde planlı yapacak, dışında izinli yapacak. Hayvan barınağı, besane yapacak, gelip bildirecek. Köyde yapabileceği en küçük çalışma için izin alması gerekiyor. Çatı aktarıyor, gelsin bildirsin. Bize başvurmadığında elektrik alma şansı yok. Tedaş, Özel İdareden planlı, projeli olduğuna dair evrak getirmesini talep ediyor.

Köyden Kente Göç İçin TOKİ Destekli Projeler

TOKİ Destekli Projeler için alt yapı oluşturulmak istendi, ne kadar talep olduğuyla ilgili. Biz bu konuyla ilgili duyuru yaptıktan sonra, köy Muhtarlarımız, Özel İdareye müracaat yaptı. Bazı köylerimizde çok ciddi talepler geldi, bazılarından gelmedi. Burdaki kriter, TOKİ alanı yapabilecek bir rezerv alan olması lazım (ya köy tüzel kişiliğinin yada hazine alanı olması), merkeze yakın köyde kamulaştırma yapalım dersek orası biraz maliyetli, bazı köylerimizde büyük hazine arazileri var, bunlar avantaj. Bunları göz önüne alarak Çevre Şehircilik Bakanlığımız bir veri tabanı oluşturdu. Kaç köye, kaç konut yapımı talep ediliyor; sadece konut değil samanlık vb. bu gibi taleplerin verileri oluşturuldu. Muhtemelen Kütahyamızda köyden gelen nüfusumuz fazla var, hemen hemen herkesin köyle bir bağlantısı var. Şuan 30 hane, 150 konuta kadar isteyen köyler var. Mesela Yenice, Mohat Boğazı, Büyük Saka taraflarında köyünde ev yapıp hafta sonları gidip, dinleniyor. Bugünkü imkanlar çok farklı, yollarımızı yaptıktan sonra en uzak köyümüz 40 km, 15 dakikada gidiyor. Her gün köye gidenler bile var.

KÖYDES, En Önemli Kırsal Projemizdir

KÖYDES Projesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2005 yılından bu tarafa Cumhuriyet tarihimizin en önemli kırsal projesidir. 3 kriter var, içme suyu, yol ve alt yapı; bunların haricinde kullanılamaz. Geçen sene il geneline 38 milyon bütçe geldi. Su problemleri önümüzdeki günlerde yaşanabilir, yeni kaynaklar bulunmalı ve su kaynaklarımız israf edilmemeli. Bu sene de 40 milyon civarında bütçe geleceğini düşünüyoruz.

Sayın Valimizin yılbaşından itibaren Kaymakamlıklara talimatı var, KÖYDES olarak yapabileceğimiz projelerin ihalelerini hazırlayın, kaynak geldiğinde hemen başlansın ki Kütahya'daki mevsimsel şartlardan yetişmeyebiliyor. Cumhurbaşkanımız, kırsala çok önem veriyor. 2004'de yerel seçimlerde köylerimiz çamurdan geçilmiyordu. Özel idare olarak ihaleye verdiğimiz çok yolumuz yok, yüzde 99'unu kendimiz yapıyoruz. 2009 yılından itibaren ihale ekibimizle çalışıyorum, çok düzgün çalışıyorlar ve titizler. Her sene Sayıştay denetçileri geliyor. Bizim başarımıza katkı veren birimlerden birisi de burasıdır.

Önümüzdeki yıllarda sati kaplama yol yapmayacağız, Kütahya'nın iklim şartlarını kaldırmıyor. Sıcak asfalt ve beton asfalt yapacağız. İlk yaptığımız sıcak asfalt 2013 yılında Altıntaş - Aslanapa arasındadır, 8 yılı doldurduk, birşey yok.” dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı