Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 17:24 Bu haber 2992 kez okundu
 
Turizm Master Planı Hazırlanıyor
7 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya’nın turizmde söz sahibi olması, potansiyellerinin verimli şekilde değerlendirilip etkin sonuç alınması için Kütahya Valisi Ali Çelik’in talebi üzerine Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) önderliğinde Turizm Master Planı hazırlanıyor. Kütahya Turizm Master Planı’nın hazırlanması için ilk toplantı Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde yapıldı.
YEREL Haberi
Turizm Master Planı Hazırlanıyor

7 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya’nın turizmde söz sahibi olması, potansiyellerinin verimli şekilde değerlendirilip etkin sonuç alınması için Kütahya Valisi Ali Çelik’in talebi üzerine Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) önderliğinde Turizm Master Planı hazırlanıyor.  Kütahya Turizm Master Planı’nın hazırlanması için ilk toplantı Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde yapıldı.

Rektör UYSAL: Turizm Master Planını En İyi Şekilde Yapacağız

Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 48 bine yakın öğrencisi ve 2 bin personeliyle Kütahya’nın bir markası. Sahip olduğumuz akademik birimlerle alt yapısı tamamlanmış bir üniversiteyiz. Ancak geldiğimiz noktada Üniversitenin halka, şehre ve sanayiye çok büyük katkılarının olduğu söylenemez.

Göreve geldiğimiz bir yılda Teknokent’i doldurma noktasına getirdik. Tüm Kütahya’ya açık DPÜ İLTEM’le yeni açtığımız araştırma merkezlerimizle ve ürettiğimiz projelerle gidişimizin iyi yönde olduğunu söyleyebilirim. Bu anlamda halkımızın hizmetindeyiz. Bu iyiye gidişe ek olarak iki gün önce Sayın Valimizle yaptığımız görüşmede turizm master planı konusundaki talimatlarını değerlendirdik ve yaptığımız toplantının ardından bu konuda görev alabilecek arkadaşlarımızı belirledik.

“30'dan Fazla Akademisyen, Çalışmalara Başladı”

Bütün potansiyelimizle, bütün kaynaklarımızla ilimizin ve milletimizin emrindeyiz, hizmetkârıyız. Sayın Valimiz, Kütahya Turizm Master Planı noktasında talimatlarını verdi. Biz de bütün ruhumuz, kalbimiz ve enerjimizle yardımcı olacağımızı ifade ettik. 30’dan fazla akademisyen arkadaşım ilgili konularda çalışmalarını başlattı. Kütahya için turizm master planında en iyisini yapabiliriz diye karar aldık ve buna inandık

“Üniversitemiz Kamu Kurumlarına Destek Olmaya Hazır”

Biliyorsunuz ciddi bir salgın süreciyle birlikte turizmde alışkanlıklar değişti. Bundan sonra tarih ve doğa odaklı bir turizm anlayışı olacağına inanıyorum. Tarihe, kültüre, sanata ve doğaya sahip kadim bir şehir olan Kütahya’da bu toplantının şehrin makûs talihini yenmesi yolundaki ilk adım olmasını diliyorum. Yeni dönemde kamu, sanayi ve üniversite el ele vererek Kütahya’yı turizmde hak ettiği yere getirme konusunda önemli katkılarda bulunuruz.

Sayın valim ve kaymakamlarım. Bizler kamu ile çalışmaya hazırız. Gerek merkez, gerekse ilçede bizimle çalışmak istediğiniz her konuda sizlere yardımcı olmaya hazırız. Talep ettiğiniz alanda çalışan arkadaşlarımızın sizlere destek olacağına dair söz veriyorum. Üniversitemizde bölümü olan tüm alanlarda yapılacak projelerde var olmayı istiyoruz ve bu konuda destek vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Katılımınız için teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.dedi.

Vali ÇELİK: Kütahya’nın Turizm Potansiyelini Birleştirme Zamanı Geldi

Kütahya Valisi Ali Çelik: Daha iki gün önce görüştüğümüz bir konuyla ilgili olarak bugün harekete geçmiş bulunuyoruz. Geçen hafta Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız ile yapılan görüşmede Kütahya’nın turizmle kalkınması konusundaki görüşlerimizi paylaşmıştık. Kütahya’da bir göletin kenarına yapılan bungalov evlerden Aizanoi’ye, Kütahya Kalesi’nden Gölcük’e kadar ve başta Dumlupınar olmak üzere bir turizm destinasyonu planlama konusunda herkesin düşünceleri olduğunu ve heyecanlı olduğunu görüyoruz. 5 ressamın geçip kendi düşüncesini aksettirmeye çalışması sonucu ortaya bütünsel bir resim yerine kakofoni çıkıyor, herkes kendi düşüncesini aksettirmeye çalışıyor. Bu da bütünsellik ve kente hizmet anlamında ortaya bir sonuç çıkarmıyor. Dolayısıyla bir pazarlama ve hizmet sektörü anlayışının gelişme stratejisine katkı sunacak bir manzara ortaya çıkmıyor.

Bundan 20-25 yıl önce Kütahya’da yaşıyordum. O yıllarda Yoncalı’nın, Murat Dağı’nın Domaniç’in, Simav’ın ve Dumlupınar’ın turizm potansiyeli konuşuluyordu. Bugün bu potansiyellerin birleştirilmesi için zamanın geldiği görülüyor. Kıtaların, ülkelerin rekabet ettiği ortamdan şehirlerin rekabet ettiği dünyaya geldik. Bu yönüyle kentlerin ekonomik katma değerlerini belirlemek bizlerin en büyük sorumluluklarından biri. 

“Kültür Bakanımızın Ziyaretine Kadar Planın Taslağını Hazırlamalıyız”

Gerek üniversitede yer alan akademisyenlerimiz, gerekse valiliğimizde görev yapan uzmanlarımız bir araya gelerek kısa zamanda çalışmalara başlamalılar. Kültür ve Turizm Bakanımız yaklaşık bir ay sonra Kütahya’ya gelecek. O güne kadar master planının en azından taslağı hazırlanmalı ki, bakanlıktan valiliğe, belediyeden kaymakamlığa, herkes ödevinin ne olduğunu bilerek çalışmalarına başlasın.

Kütahya’nın turizmde hak ettiği yere ulaşması için şehrin tarihi, kültürel mirası ile doğal kaynaklarının bütünsel bir bakış açısıyla ele alınarak ilin tüm aktörlerinin ortak bir hedef ve amaç uğruna çalışması gerekiyor. Kütahya’nın değerlerini iyi belirlemek bu şehre karşı sorumluluğu olan insanların, bizlerin en büyük sorumluluklarından biri.

“Yol Haritasını Çıkarmalı Ve Hızlıca Harekete Geçmeliyiz”
Turizm Master Planı Projesi Hazırlık Toplantısı’nın yol haritasını belirlemede bir istişare, fikir alışverişi mevcut. Proje ekibi, bilimsel metodolojisini belirledikten sonra hızlı bir şekilde hareket etmeliyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığından belediyelere, üniversiteden kaymakamlıklara, özel idareden STK’lara, köydeki Mehmet amcaya, Ayşe teyzeye kadar kimin ne yapacağı konusuna dair yol haritasını ortaya koymamız gerekir ki harekete geçirelim.
“Bu İşi Tüm Kütahya Sahiplenirse Başarırız”
Gelişimin tek bir kişi ya da tek bir kurumla mümkün olmadığını, herkesin bir sorumluluğu ve yapabileceği bir şey mevcut. Bu işi herkesin sahiplenmesi, farkındalık kazanması gerekiyor. Hepimiz ‘ben ne yapabilirim’ sorusunu sormalıyız. Yol ağlarına, ticari konaklama kapasitelerine, altyapıdaki sorunlara kadar hızlı bir şekilde analiz yapıp proje mantığıyla dönüşümünü sağlamalıyız ki herkes sorumluluğunu yerine getirebilsin.

Bu planların hayata geçmesi için güzel sanatlar, turizm, şehir ve bölge plancılığı gibi farklı disiplinlerden çalışmacıların bir araya gelmesi gerekiyor. Bunun sonucunda da turizm destinasyonu, tur otobüslerinin rotası şehirlerin yapısı gibi konuların ele alındığı çok disiplinli bir çalışmanın ortaya çıkması ve bunun altyapısının sağlanması gerekiyor. Bizim ‘Kütahya’ya bugün 15 tur otobüsü gelse ne yapacağız’ ya da ‘200 kişinin katılacağı bir kongreyi nasıl düzenleyebiliriz’ gibi sorulara yanıt verebilecek çok disiplinli çalışmaları yapmamız lazım. Sizlerden de bu anlamda katkı bekliyoruz. Ne yapmalı, ne yapabiliriz, ben ne yapabilirim sorusunu kendiniz adına düşünmenizi rica ediyorum. Buradaki herkesin vereceği katkıdan dolayı teşekkür ediyorum, sizlerden bu anlamda büyük beklentilerimiz olduğunu hatırlatarak saygılarımı sunuyorum.

Prof. Dr. Ahmet AĞCA’dan Turizm Master Planı Sunumu

Vali Çelik'in konuşmasının ardından Turizm Master Planı'na ilişkin hazırladığı sunumu katılımcılarla paylaşan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağca konuşmasına Kütahya'da turizmin tatmin edeceği düzeyde olmadığını söyleyerek başladı. Kütahya’nın turizmdeki güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları, konaklama kapasitesi, Kütahya Turizm Master Planı Proje ekibi hakkında sunum eşliğinde katılımcıları bilgilendirdi. 

Sunumunda Kütahya turizmine ilişkin SWOT analizini katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Ahmet Ağca, Kütahya’nın sahip olduğu tarih, kültür, doğal güzellikler ve ulaşım olanaklarının güçlü yönler olduğunu, ancak dış turizme kapalı bir yapının zayıf noktalar arasında yer aldığını ifade etti.

Kütahya'daki turizm belgeli tesislere, müzelere ve ören yerlerine ilişkin istatistikleri paylaşan Prof. Dr. Ağca, "2018 yılında yapılan akademik bir çalışmada Türkiye'de 5 şehir ve 7 bölgede tamamlanmış turizm master planları göz önüne alınarak yapılan bir akademik çalışmayı inceledim. Bu çalışmada, var olan planlardaki eksiklere ilişkin değerlendirmeler de yer alıyor. Bu eksikliklerin başında çekirdek ekibin net olarak belirlenmemiş olması, doğa olaylarına ilişkin eylem planlarına yer verilmemesi gibi önemli başlıklara dikkat çekilmiş. Bizim çalışmamızda yapılan turizm master planları kadar bunlardaki eksiklikleri de göz önüne almamız gerekiyor” dedi.

Turizm master planının hazırlanması için izlenmesi gereken yol haritasını da açıklayan Dekan Ağca, oluşturulacak çekirdek ekibin en kısa sürede bir toplantı yapmasının en önemli gereklilik olduğunu ve belirli aralıklarla düzenlenecek bu toplantılarda izlenecek yol haritasının çıkarılarak çalışmalara başlanmasının ilk adım olacağını kaydetti. 

 

Vali ÇELİK’ten Kütahya Meydanı Açıklaması

Sunumun ardından bir değerlendirmelerde bulunan Vali Ali Çelik, “Kısıtlı bir sürede etkili bir sunum oldu. Bu çalışmanızdan büyük memnuniyet duydum. Konuya bilimsel yaklaşımınız sayesinde bu konunun ciddiyetle ele alınacağına eminim. Bahsettiğiniz toplantısının bir an önce yapılması konusunda haberlerinizi bekliyorum” dedi.

“Her şey hayal kurmakla başlıyor ve sunumda günün sonunda ne olacağı sorusunu sorarak önemli bir noktaya değinildi” ifadelerini kullanan Vali Çelik, “Ülkemizde projelerin gerçekleştirilmesi hususunda zaman sorunu yaşanıyor. Ne zaman biteceği belli olmayan projeler zamanla soruna dönüşüyor. Bu nedenle projelerde planlı bir çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum” diyerek çalışmaların yakın takipçisi olacağını kaydetti.

Valilik gündeminde Kütahya Meydanı projesi olduğunu söyleyen Çelik, “Bu projenin hayata geçmesi konusunda da Üniversitemizin ve diğer kamu kuruluşlarının desteğine ihtiyacımız var. Bu çalışmamız da turizme bir katkıdır. Çünkü kent meydanları kentlerin kimlikleridir. Bu alanda Kütahya’ya en çok yakışacak ve katma değeri en yüksek projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Öyle bir proje olmalı ki, insanlar buradan geçerken uğramak yerine burada kalmayı istesinler. Yılda 1 milyonun üstünde insan hareketi olan İstanbul – Antalya hattından geçen insanların giderken en az bir gün Kütahya'da kalma planı yapsınlar. Sizlerin de bu konudaki görüşlerine açığız” diyerek sözlerini tamamladı.

Yeni Toplantı İçin Tarih Verildi

Vali Çelik'in olumlu yaklaşımı için teşekkür eden Ağca, planların hayata geçmesi için idarecilerin desteğinin çok önemli olduğunun altını çizdi. 

Bir master planın çıkması için sabır ve zaman gerektiğini söyleyen Ağca, "Kısa sürede bir master plan çıkarmamız elbette mümkün değil. Ancak bir ay içinde çatı bir yapı oluşturabileceğimizi sanıyorum. Ben çok iyi bir master plan çıkaracağımıza eminim. Bu konuda 10-15 ay gibi bir sürenin yeterli olacağı kanısındayım. Sürekli bir görüşme sağladığımız takdirde çok daha hızlı yol alacağımıza inanıyorum" dedi.

Program sonunda Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal'ın teklifi üzerine Kütahya Kent Meydanı projesi hakkında 11 Eylül Cuma günü yeni bir toplantı yapılması konusunda fikir birliğine varıldı. Rektörümüz ayrıca günün anısına Kütahya Valisi Ali Çelik’e bir tablo hediye etti.

Güzel Sanatlar Fakültesindeki Kırmızı Salon’da düzenlenen toplantıya Kütahya Valisi Ali Çelik, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Vali Yardımcısı Aydın Börü, Altıntaş Kaymakam Vekili Salih Sak, Aslanapa Kaymakam Vekili Şeref Gülyer, Çavdarhisar Kaymakam Vekili Miraç Akbulut, Domaniç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, Dumlupınar Kaymakamı Salih Sak, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Hisarcık Kaymakamı Buğra Karadağ, Pazarlar Kaymakam Vekili Tayyar Emre Mahmutoğlu, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Şaphane Kaymakam Vekili Tayyar Emre Mahmutoğlu, Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muammer Gavas ve Prof. Dr. Hasan Göçmez, Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Atilla Batur, projede koordinatör görevini üstlenen Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi dekanı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ağca, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, Kültür ve Turizm İl Müdürü Vekili Muammer Özer, Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu Müdür Vekili Mehmet Ali Karakaya, Rölöve ve Anıtlar Müdür Vekili Murat Yılmaz, Kütahya Müze Müdürü Vekili Serdar Ünan ve proje ekibinde yer alan akademisyenlerimiz katıldı. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı