Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 17:20 Bu haber 1760 kez okundu
 
Toplumun Görmek İstediği, Birliktelik
Yerel seçimler öncesi, İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer ve İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Erol Ertürk’ün ev sahipliğinde siyasi parti belediye başkan adayları, il başkanları ve basın daveti ile birlik beraberlik kahvaltısı düzenlendi. Kahvaltıya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)ve Saadet Partisi’nden yetkililer yer alırken; Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti’den katılım sağlanmadı. İYİ Parti, CHP’liler ve SP'liler Kütahya için bir araya gelinmesi gerektiğini bildirdiler.
SİYASET Haberi
Toplumun Görmek İstediği, Birliktelik

31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimleri öncesinde İYİ Parti Kütahya Teşkilatı ev sahipliğinde birlik, beraberlik ve dostluk kahvaltısı organize edildi. Siyasi Partilerin Belediye Başkan Adayları ve il başkanlarının da davet edildiği toplantıya CHP Kütahya Belediye Başkan Adayı Eyüp Kahveci, CHP İl Başkanı Makbul Sarı, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Saadet Partisi Kütahya Belediye Başkan Adayı Ömer Faruk Evren ve Saadet Partisi Kütahya İl Başkanı Ali İhsan Oturak katılım sağladı. Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ferhan Yıldırım ve  Belediye Başkan Adayı Alim Işık başka bir programları olmazsa toplantıda yer alacaklarını ifade etmişti. AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş ve Belediye Başkan Adayı Ahmet Sami Kutlu ise; genel merkezin direktifiyle diğer partilerle basın önünde bir araya gelmeyeceklerini ifade ederek toplantıya katılmadılar.

İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer burada yaptığı konuşmada, “Davetimize icabet edip katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir araya gelmemizdeki amaç, yerel seçimler arifesinde Kütahya’mızda birlik ve beraberlik mesajı vermektir. Biz Kütahya’nın evlatları olarak bugün bir seçim yarışına girmiş olabiliriz ama 31 Mart akşamı seçimler bittiğinde 1 Nisan sabahına yine aynı insanlar, yine aynı mahallelerin, aynı sokakların komşuları, arkadaşları olarak dolaşmaya ve Kütahya’da çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Dolayısıyla bu bir kamplaşma, bu bir kötü tabirler kullanmak istemem ama düşmanca hareketleri gerektirecek bir şey değil. Bu tatlı bir rekabet, tatlı bir yarış. Biz kendimizi, liderliğimizi ve projelerimizi yarıştırıyoruz. Kütahya halkı kime teveccüh gösterirse, kimi isterse bu dönem onunla yoluna devam edecek. Ama bugünden şunun teyidini vermek iterim ki; kazanan arkadaşımız her kimse olursa olsun, biz yine Kütahya’da, Kütahya için yol alamaya, bütün projelerimizi bütün arkadaşlarımıza açmaya ve doğrusu için mücadele etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

Neden böyle bir organizasyon ile davet gerçekleştirdiklerini açıklayan Sezer, “En sona adaylık açıklayan aday benim ve tek hanım aday ben olduğum için ev sahibi yapmanın uygun olacağını, herkesi bu çatı altında birleştirmenin uygun olacağını, annelik vasfı ortaya koymak gerektiğini düşündüm. Doğru bir mesaj olmasını  umut ediyorum. Hiçbir şekilde yanlış anlaşılmamasını, sadece birlik, beraberlik, dostluk ve Kütahya’nın geleceği adına iyi bir maya olmasını temenni ediyorum. Herkese tekrar teşekkür ederim. Bir İttifak dayanışması şeklinde bir davet değildi.

Ben tüm belediye başkan adaylarımıza, bütün partilere davetimi yaptım. Ahmet Sami Kutlu Bey’e, Ali Çetinbaş’a, Alim Işık Hocamıza ve Ferhan Yıldırım Bey’e de telefon açtık. Alim bey ve Ferhan Bey bize programları olmazsa katılabileceklerini söylediler ama AK Partili yöneticiler bunun mümkün olmayacağını, kendilerini genel merkezin direktifiyle diğer partilerle basın önünde bir araya gelmeyeceklerini, arzu edersek herhangi bir yerde bir kahve içimi oturup konuşulacağını söylediler, teşekkür ettiler. Biz de kendilerine teşekkür ederiz. Gönül isterdi ki hep beraber bir arada olalım ve vermeyi planladığımız mesajı çok daha doğru bir dille Kütahya’ya iletelim. Çünkü Kütahya’nın buna ihtiyacı var, kamplaşmaya değil. birlik beraberlik içinde bütün şehrin emeğini ortaya koyarak çalışmaya ihtiyacı var. Eğer çalışmazsak arzu ettiğimiz hiçbir şeye ulaşamayacağız.”

CHP Kütahya Belediye Başkan Adayı Eyüp Kahveci ise birlik beraberlik organizasyonu için İYİ Parti’ye teşekkürlerini ileterek şunları söyledi: “Kütahya’da bir güzellik olması adına Sayın Aynur Sezer Hanımefendi’nin Kütahya Belediye Başkan adaylarına bir kahvaltı daveti son derece güzel bir jesttir. Bütün partilere yapılmış ancak şu anda iki partinin aramızda olmadığını görüyoruz. Bu bağlamda hep birlikte Kütahya için mücadele etme noktasında hepimizin aynı duygu ve düşüncelerle hareket ettiğimizin bilinmesi Kütahya kamuoyu adına anlamlı olurdu.

Seçimlere 46 gün kaldı. Bu 46 gün içerisinde Kütahya’mızla ilgili bu bir proje yarışıdır. Bu bir anlayış yarışı değildir, hizmet yarışıdır. Bu çerçevede Kütahya’daki seçmenlerimizin oy verme yaklaşımına gitmelerini arzu ederiz. 1 Nisan’dan sonra zaten Kütahya’nın kazanması isteniyorsa bu bağlamda doğru bir seçim yapılması gerekiyor. Kütahya’nın kazanması gerekiyor. Artık Kütahya kaybeden bir şehir olmamalı, vizyonu değişmeli. Bu birliktelik davetine de bu bağlamda icabet ettik. Aynur Hanıma, Ömer Faruk Bey’e, diğer adaylarımızın hepsine başarılar diliyorum. Bu bir hizmet anlayışı içerisinde yarıştır. Sonuç Kütahya’mız için güzel olacaktır.

Saadet Partisi Kütahya Belediye Başkan Adayı Ömer Faruk Evren de yaptığı konuşmada birlik beraberlik mesajı vererek, “Bu toplantı için teşekkür ederiz. Kütahya seçime giderken güzel bir ortamın oluşması için böyle bir toplantının oluşması gerekiyordu. Biz de katkımız olsun niyetiyle bu toplantıya katılım sağladık. Gönül isterdi ki diğer partiler de buna destek versinler, katılsınlar. Şehrimizde güzel bir rekabet ortamında bir seçim ortamına gidilsin istiyoruz.

Şehrimizin konuşulması gereken, çözüm üretilmesi gereken o kadar çok derdi var ki… bunu ancak güzellikle, bir dayanışma içerisinde çözüm bulabiliriz. Kütahya Belediyesi’nin kurumsal yapısında ciddi bir sıkıntı var. şehrimizin yapısında ciddi bir kan kaybı var. gençlik, aile kavramı şehrimizde sıkıntı  içerisinde. Bunlara çözüm üretilmesi gerekiyor. Toplumumuz, insanımız, bizden bunlara çözüm istiyor. Halkımız; dövüşmeyi bırakın, kavgayı bırakın, yanlış ithamları bırakın, bize çözüm üretin diyor. Biz de diyoruz ki, evet yaptığımız her proje, söylediğimiz her bir söz sanayicimize bir çözüm üretsin, işsiz gencimize bir çözüm olsun, atanamayan gençlerimize, üniversite mezunlarına çözüm olsun, kötü ahlaka giden gençlerimize, boşanmış, dağılmış ailelere bir çözüm olsun istiyoruz. bizim yapacağımız güzel projelerimiz, konuşacağımız güzel şeyler var. İstiyoruz ki şehrimizde güzellik kazansın.

Biz burada yaşıyoruz, çocuklarımızı burada büyütüyoruz, buranın havasını  teneffüs ediyoruz. Burada yaşamaya devam edeceğiz. Doğalısıyla şehrimizin güzel, yaşanabilir bir memleket olması için omuz omuza vermek zorundayız. Ötekileştirmeden çalışmak zorundayız.  Siyasi arenada gerginlik oluşturmak isteyenlere kesinlikle meyledilmemesi gerekiyor. Bu yanlıştan dönsünler. Kimilerine hain, illet, zillet gibi kavramların toplumun kalkınmasına bir faydası olmayacağını söylüyoruz. İnsanları kaynaştırın, kutuplaştırmayın. İnsanlar omuz omuza iş yapabileceğini anlasın. İnsanları germeyelim, projelerimiz konuşsun, insanlara yapacağımız çözüm önerileri konuşulsun. İnşallah şehrimiz için güzel şeyler olur. İnsanlarımız da güzel bir ortamda sandığa gidip oylarını kullansınlar istiyoruz. bizi bir araya getirdiğiniz için tekrar teşekkür ederiz.” Dedi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “Kuran’a göre isim takmak çok büyük günahlardan biri ve tövbe edilmesi gerekiyor. Bu ittifakın adı millet ittifakı. Siyasette halkı ve insanı siyasetin altında tutarsanız çok kötü durumlara yol açarsınız. İnsan da Kütahya’da siyasetin üstünde olmalı. Burada bu birlikteliği gerçekleştiren herkese teşekkür ederim. Bu ittifakı onların koymuş olduğu ismi tekrar anmayacağım, utanıyorum. Biz bu milletin bir parçasıyız, bu millet bir bütündür ve buradaki tek sorun, bir kuru soğana muhtaç olmuştur. O durumlara düştük. Şu anda bulunduğumuz yer,  Kütahya Azot Sanayi Fabrikası’na çok yakın bir yer. Biraz geride Şeker Fabrikası var. Biraz daha ilerde KÜMAŞ var. Bu üç tane özelleşen, özelleştikten sonra facia olan, neredeyse kapanmaya yüz tutmuş bir azot sanayi tesisimiz var. Şeker Fabrikası ve devredilen arazisi facia.” Dedi.

Kütahya’da yapılan Maden Müzesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Kasap, “Maden Müzesi; milletin üstünde, halkın üstünde, Kütahya’nın üstünde siyaset yapanların eseridir. Faciadır. Hapishane duvarı gibi. Burada binlerce hayvan otlatılıyordu. Burası bir meraydı. Halkı saymadılar. Kadınlarımız burada yola çıktılar, ulusal basına yansıdı. Buradaki arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum, ona rağmen, halka rağmen, insanlara rağmen, köylüye rağmen yaptılar. Tarım perişan oldu.

Bugünün gündemi budur. Kütahya Maden Müzesi.. Kütahya çevre yolu üzerinde de değil. Kütahyalı madenleri görmesi gerekiyorsa şehir içine bir maden yapılabilirdi. Bizim şehir içinde 600’e yakın tescilli binamız var. Bunlardan herhangi birisi maden müzesi yapılabilirdi ama inadına yapıldı. Halka rağmen, Kütahya’ya rağmen burası yapıldı. Hayvan ithal ediyor muyuz? Evet ediyoruz. Tarım ürünleri ithal ediyor muyuz? Ediyoruz.” Dedi.

Kahvaltı organizasyonu için teşekkürlerini ileten Kasap, “Burada tekrar başkan adaylarıma ve il başkanlarıma teşekkür ediyorum. Sonuçta kazanan Kütahya, kazanan Türkiye olsun ve siyaset Kütahya’nın altında olsun. Ben dedim yaptım, ben istedim oldu mantığı ile giderse maalesef sonumuz faciadır. Bu birlikteliğin birbiriyle münakaşa zihniyeti yerine, projelerin yarışması, fikirlerin yarışması, halk tarafından ilgi görmesi ve ona göre karar verilmesi sürecinde birlikte olduğumuzu beyan ediyorum. Teşekkür ediyorum. Hepimizin yolu açık olsun.” Diye konuştu.

İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Erol Ertürk ise, “Kütahya’mız, ne kadar geri kalmış desek de bizim yaşam alanımız. Sokağa çıktığımızda hepimiz birbirimizi görüyoruz, selam veriyoruz, aynı havayı teneffüs ediyoruz, aynı bozuk kaldırımda veya asfaltta yürüyoruz. Çevrenin güzelliğini veya çirkinliğini gözlerimiz aynı şeyleri görüyor. Siyasi partilerin amacı; burada ben daha iyi yaparım, daha iyi hizmet ederim, benim projemle Kütahya daha da güzelleşir anlamında yarışan arkadaşlarıma da başarılar diliyorum. Bu bir yarıştı. Keşke burada kendilerini Cumhur İttifakı diye anıp, Cumhur’un adı halktır ama ondan kopuk yaşayanlarda burada olsaydı. Onlarda aramızda olsaydı da hep birlikte Kütahya’nın birlikteliğini göstermiş olsaydık. Biz bundan memnuniyet duyardık. Yine olacağına inanıyoruz. Yine biz kimseyi ayrıştırmadan, kiimseyi ötekileştirmeden, herkese ondan bundan şucu, bucu diye ayrımlar hat safhaya ulaştı, bunların bitmesini sağlayacak olan bizler ilk adımları atmış oluyoruz. Bizde ötekileştirme olmayacak. Herkese eşit hizmet gelecek. Katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ederim.” Dedi.

CHP Kütahya İl Başkanı Makbul Sarı, ayrıştırma değil birleştirme yönünde toplanmış bulundukalrını belirterek, “Amacımız Kütahya’da birlik beraberliği sağlamak, ülkede birlik beraberliği, kardeşliği oluşturmak. Seçimler mutlaka olacaktır ama seçimler kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi bozmamalıdır. Biz Kütahya’da yaşıyoruz. Birleştirici güç olmak istiyoruz. hiçbir zaman ayrıştırmak istemiyoruz. Kimseyi ötekileştirmekle bir tarafa varılmaz. Bugün düzenlenen bu etkinliğin hepimize, ülkemize, Kütahya’mıza hayırlar getirmesini diliyorum.” Dedi.

Saadet Partisi İl Başkanı Ali İhsan Oturak, Kütahya’yı temsil eden bütün siyasi partilerin kahvaltıda olmasını istediğini belirterek, “18 milyon gencimiz var.  Geri durmanın anlamı yok, hep beraber kafa kafaya vermemiz lazım. Türkiye çapında boşanmalar yüzde 30. Kütahya’ya gelince durum daha da acı. 2010’da 4 bin aile evlenmiş bin aile boşanmış ama 2018’de 3 bin aile evlenmiş bin aile boşanmış. Bu ne demek? Türkiye ortalamasının çok üzerinde.

Kütahya’da Mahalli Seçimlerle ilgili de birkaç şey söylemek isterim. Altıntaş, Dumlupınar, Uşak, Gediz, Emet bu hükümetin çıkardığı yönetmelikleri uyguluyor. Ruhsat dönemi 5 senede bina bitmemiş olsa bile ruhsatları veriyor. Ama Kütahya belediyesi bunu vermiyor. İnşallah AK Parti’nin devri biter. Vatandaş ruhsatını almış, her şeyini yapmış ama ruhsatını alamıyor. Kentsel dönüşüm diye bir şey çıkardılar. Bir tane çivi çakılmadan dönem tamamlanıyor. İnşallah bu AKP değişir. Adil bir yönetim gelir.  Bu dönemde Saadet Partisi hem Kütahya’da hem Türkiye’de bütün beldelerde, ilçelerde adaylarını gösteriyor. Seçime ittifaksız giriyor. Türkiye çapında eksik adaysız bütün beldelerle, ilçelerle seçime giren tek partidir.” Dedi. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK Gazetesi Editör: DORUK
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı