Haber Detayı
30 Eylül 2021 - Perşembe 16:19 Bu haber 651 kez okundu
 
Tasarımcılar Kütahya Porselen'in İlham Dolu Sofraları İçin Yarıştı
Kütahya Porselen'in İlham Dolu Sofralar Tasarım Yarışması Dekor tasarımı, Rölyef tasarımı, Türk Kahvesi fincanı tasarımı kategorilerinde hem öğrenci hem profesyonel olarak ve Gülsüm Güral özel ödülü olarak değerlendirilerek belirlendi.
GÜNCEL Haberi
Tasarımcılar Kütahya Porselen'in İlham Dolu Sofraları İçin Yarıştı

Kütahya Porselen'in İlham Dolu Sofralar Tasarım Yarışması Dekor tasarımı, Rölyef tasarımı, Türk Kahvesi fincanı tasarımı kategorilerinde hem öğrenci hem profesyonel olarak ve Gülsüm Güral özel ödülü olarak değerlendirilerek belirlendi. Ödül törenli 1 Ekim'de gerçekleşecek.

Öğrenci kategorisinde dereceye giren tüm katılımcılara, Kütahya Porselen Tasarım Merkezinde staj imkanı sunulacak  tasarım yarışmasının amacı porselen ürünler üzerine uygulanacak; dekor tasarımı, rölyef tasarımı ve Türk Kahvesi fincan tasarımını içermektedir. Yarışma kapsamında bulunan kategorilerde öğrenci, sanatçı ve tasarımcıların tasarlayacakları endüstriyel üretime uygun, özgün, yenilikçi, çağdaş, kullanıcı odaklı ve sanatsal tasarımların değerlendirilmesini ve desteklenmesini amaçlanarak ilham dolu sofralar oluşturmaktır.

Kütahya Porselen son yıllarda tasarım süreçlerinde ilham kaynağı olarak; • Kültür • Gezegen • Teknoloji temalarını kullanmaktadır. İLHAM DOLU SOFRALAR Tasarım Yarışmasının konusu da bu üç tema başlığında gerçekleşti.

İlham kaynağı olarak tasarımlarda;

KÜLTÜR TEMASI, Kütahya Porselen; kültürü tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler olarak ele alır. Hem yerel kültürü hem de küresel kültürü içerir. İnsanlığın bugüne kadar ortaya koyduğu, öyküler, yaşama biçimleri, zanaat ürünleri, tasarım stilleri, sanat akımları Kütahya Porselen için ilham kaynağıdır. Kütahya Porselen kültürel değerleri, bağlamından kopartmaz; o kültürün özünü içselleştirerek yorumlar ve kullanıcısına ilham kaynağı olacak şekilde sunar.

GEZEGEN TEMASI, Kütahya Porselen; tasarım yaparken doğanın bütüncül çözümlerinden ve estetiğinden ilham alır. Doğaya zarar vermemek hatta yarar sağlamak amacını taşır. Bu tema altında yapılan tasarımlar, kullanıcılara doğanın bir parçası olduğunu hatırlatır. Kütahya Porselen’in tasarımları, doğa ile bütünleşik ve gezegene karşı sorumludur.

TEKNOLOJİ TEMASI, Kütahya Porselen; tasarımda ve üretimde teknolojiyi kullanmanın yanı sıra, teknolojik ekosisteme uyum sağlayan, teknoloji ile değişen kullanıcı ihtiyaçlarına cevap veren ürünler ortaya koymayı amaçlar.

 

Türk Kahvesi Fincan Tasarımı Öğrenci Kategorisi

Birinci, Pelin Özbalcı

İkinci, Ekrem Faruk Özek

Üçüncü, Şahsenem Göksu Göktürk

Mansiyon, Yaren Merttepe

Türk Kahvesi Fincan Tasarımı Profesyonel Kategorisi

Birinci, Zehra Alan

İkinci, Semiha Kan

Üçüncü, Kübra Yanık

Mansiyon, Melek Demirci

Dekor Tasarımı Öğrenci Kategorisi

Birinci, Ecem Atalay

İkinci, Beyza Uluocak

Üçüncü, Mehmet Killik

Mansiyon, Ecem Atalay

Dekor Tasarımı Profesyonel Kategorisi

Birinci, Muzaffer Filiz

İkinci, Ceyda Sıkı

Üçüncü, Gözde Esen

Mansiyon, Zeynep Yiğit

Rölyef  Tasarımı Öğrenci Kategorisi

Gülsüm Güral Özel Ödülü, Nur Sena Selek

ÖDÜLLER

Kütahya Porselen İLHAM DOLU SOFRALAR Tasarım Yarışması ödülleri; her kategori ve alt kategoriler için birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülleri, mansiyonlar(Seçici Kurul Üyelerinin uygun gördüğü proje sayısınca mansiyon ödülü verildi), staj imkanı (sadece öğrenci kategorisinde) ve Gülsüm Güral Özel Ödülü olarak değerlendirildi.

 

*Dekor Tasarımı Kategorisi Ödülleri;

Profesyonel Alt Kategorisi 1.lik ödülü: 10000 TL 2.lik ödülü: 7500 TL 3.lük ödülü: 5000 TL Mansiyon Ödülü: 2000 TL

Öğrenci Alt Kategorisi 1.lik ödülü: 5000 TL 2.lik ödülü: 3000 TL 3.lük ödülü: 2500 TL Mansiyon Ödülü: 1000 TL

* Rölyef Tasarımı Kategorisi Ödülleri;

 Profesyonel Alt Kategorisi 1.lik ödülü: 10000 TL 2.lik ödülü: 7500 TL 3.lük ödülü: 5000 TL Mansiyon Ödülü: 2000 TL

Öğrenci Alt Kategorisi 1.lik ödülü: 5000 TL 2.lik ödülü: 3000 TL 3.lük ödülü: 2500 TL Mansiyon Ödülü: 1000 TL

Türk Kahvesi Fincan Tasarımı Kategorisi Ödülleri;

Profesyonel Alt Kategorisi 1.lik ödülü: 8000 TL 2.lik ödülü: 6000 TL 3.lük ödülü: 4000 TL Mansiyon Ödülü: 2000 TL

Öğrenci Alt Kategorisi 1.lik ödülü: 4000 TL 2.lik ödülü: 2500 TL 3.lük ödülü: 2000 TL Mansiyon Ödülü: 1000 TL

Gülsüm Güral Özel Ödülü; Tüm kategori ve alt kategorideki katılımcılardan gelen tasarımlar; Yarışma Düzenleme Komitesi ve Gülsüm Güral’ın da katılımlarıyla değerlendirilerek uygun görülen öğrenci ve profesyonel kategorilerinde birer projeye Gülsüm Güral Özel Ödülü verilmiş oldu. Gülsüm Güral Özel Ödülü; NG Afyon’da iki kişilik, iki gün konaklama, kahvaltı ve akşam yemeğini içermektedir.

İlham Dolu Sofralar yarışmasını düzenleyen Kütahya Porselen ödül törenini 1 Ekim'de gerçekleştirecek. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı