Haber Detayı
13 Ekim 2018 - Cumartesi 17:26 Bu haber 4203 kez okundu
 
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Açılışı Yapıldı
11 Ekim Perşembe günü saat 11:00'de Hezar Dinari Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Açılış ile Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Önlük Giyme Töreni Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Evren Akbey, Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu, Baro Başkanı Ahmet Atam, Vali Yardımcıları Halil İbrahim Ertekin ile Kenan Eskin, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar, STK Temsilcileri, daire müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve ailelerinin katılımı ile birlikte büyük bir coşkuyla kutlandı.
EĞİTİM Haberi
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Açılışı Yapıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından 2018-2019 Akademik yılına girmenin heyecanını yaşadıklarını kaydederek konuşmasına başlayan Rektör Prof.Dr.Vural Kavuncu  törene katılan tüm konuklara ve açılış dersini verecek olan Prof.Dr.Necdet Ünüvar’a teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Vural KAVUNCU: “Büyük bir medeniyetin, ihtişamlı bir tarihin, yüksek seciyeli bir milletin sorumluğunu taşıdığımızın farkındayız.”

Rektör Prof. Dr. Vural KAVUNCU: “Kütahya binlerce yıllık tarihin ve medeniyetlerin izlerini taşıyan, sanatın, kültürün, doğal güzelliklerin, termalin tam merkezinde olan bir inci tanesi şehirdir. Üniversitemizin bu zarif şehir ve latif insanlarını kendi alanında tanıtmayı bir misyon edindiğini söylemek istiyorum. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, sağlık alanında kurulan 3 tematik devlet üniversitesinden birisi olmuştur. İlimizin önemli bir değeri olan Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde iken ayrılan Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve iki Sağlık MYO’na ilave olarak Doğa ve Mühendislik Bilimleri Fakültesi ile yeni iki adet yüksekokul kuruluş yasasına eklenmiştir. Şu anda öğrenci sayımız toplamda 2850 olup Diş Hekimliği Fakültesine ilk defa bu sene öğrenci alınmıştır. Yeni üniversite olarak bu ilk akademik yıl açılışın tüm üniversitemiz öğretim üyeleri ve öğrencilerinin başarılarının da açılış kapısı olacağı inancımla hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek konuşmasına ailelere hitap ederek devam etti. “Sevgili anneler, babalar; bu süreçte evlatlarınıza hep destek oldunuz. Desteklerinizin devamını istirham ediyorum. Onlar artık burada önce Allah’a sonra bize emanettir, bu duygularla, bu anlamlı günde bizleri ve öğrencilerimizi yalnız bırakmayan siz değerli konuklara ve ailelerine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyor, tüm öğrencilerimizin mezuniyetlerinde ki mutluluklarına da sağlık içinde tanık olabilmeyi diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir konuşmasında, Kütahya’ya kurulan ikinci üniversitenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Kütahya için önemli bir tören olduğunu ifade eden Vali Nayir, “Yeni öğrencilerimizin onurunu, heyecanını paylaşmak, ilimizin kazandığı ikinci bir üniversitenin yine gururunu paylaşmak üzere sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitemizin kuruluşunda, sizlerin bu okulu kazanmasında emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu başlangıcın burada, hep birlikte yapılmış olmasından duyduğum mutluluğu ifade ediyor, saygılar sunuyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Emine Kadıoğlu  ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Sinan Aydıntuğ’un beyaz önlüklerini giyerek mesleğe ilk adımlarını atan öğrencileri karşılaması ve öğrencilere hitaplarının ardından öğrenciler sahneden uğurlandı.

Törenin son bölümünde öğrenciler açılış dersini vermek üzere konuk Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar kürsüye davet edildi. “Hekim, Bürokrat ve Siyasetçi Gözüyle Hekimliğe İlk Adım” başlıklı konuşmasında hekimliğin önemine değinen Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “İspanyol Filozof  José Ortega y Gasset, üç mesleğin tanrısal meslek olduğunu ifade eder: tıp, ilahiyat ve hukuk. Baktığınız zaman insanın doğumundan ölümüne kadar bu üç mesleğin de çok etkili olduğunu görürsünüz. Dolayısıyla hem tıp hem diş hekimliği bu anlamda Cenabıhakk’ın yeryüzünde insanlara daha mutlu ve huzurlu, öldükten sonra da daha müreffeh olmasını sağlamayı amaçladığı iki önemli meslek. Siz çok iyi doktor, çok iyi diş hekimi olacaksınız ama çok iyi de Kütahyalı olacaksınız. Kütahya sizde mutlaka bir iz bırakacak. Sizin de Kütahya’ya bir iz bırakmanız lazım. İleride çok iyi yerlere geldiğinizde Kütahya’dan birkaç kişi ‘o bizim evladımızdı, canımızdı’ desin. Onun için bir lokantada dostunuz, bir camide ahbabınız, bürokraside bir abiniz olsun ve onlar da sizinle gurur duysunlar. Kütahya’yı bir okul gibi görmek ve o şekilde kavramak gerekiyor” diye konuştu. 

Açılış dersinin ardından Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu konuk Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a teşekkür ederek günün anısına çini vazo takdim etmesiyle tören son buldu.

Kaynak: Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı