Haber Detayı
12 Ağustos 2021 - Perşembe 15:17 Bu haber 3398 kez okundu
 
Mv. Ahmet ERBAŞ: Kütahya'nın Marka Değerleri, Türkiye'yi Aşmalı
MHP Kütahya Milletvekili Ahmet ERBAŞ, MHP İl Başkanı Selçuk ALIÇ, Merkez İlçe Başkanı Ayhan TOY ve parti yöneticileri ile basın mensuplarıyla buluştu.
SİYASET Haberi
Mv. Ahmet ERBAŞ: Kütahya'nın Marka Değerleri, Türkiye'yi Aşmalı

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet ERBAŞ, MHP İl Başkanı Selçuk ALIÇ, Merkez İlçe Başkanı Ayhan TOY ve parti yöneticileri ile basın mensuplarıyla buluştu.

"Kütahya'nın Bilinirliğini Artırmak İstiyoruz"

Partimizle, teşkilatımızla Kütahya'nın bilinirliğini artırmayı istiyoruz, öncelikle Türkiye'de tanıtmak. Kütahya'yı Türkiye'de bilmeyen mi var diyebilirsiniz evet var. Hala bürokrat getiremiyoruz, tayini çıktığı zaman haritada yerine bakan bir Türkiye'de yaşıyoruz, hiç kendimizi kandırmayalım.

Kuruluşun kurtuluşun şehri diye Ankara'ya, İstanbul'a, İzmir'e, Bursa'ya eşit mesafedeyiz diye bir şehir kalkınmaz arkadaşlar. Meclis kürsüsüne hangi şartlarla çıktıysam, sözü dönüp dolaştırıp Kütahya'ya getiririm. 600 milletvekiline Kütahya'nın ismini zikretmek istiyorum, mecliste Kütahya anılmalı. İnanılmaz derecede anılıyor, meclis arşivine girerseniz çok net görebilirsiniz.

Cumhur ittifakının dışında bir tek konuyla konuşuluyoruz, Zafer Havalimanı. Artık Zafer Havalimanı gerekli mi gereksiz mi, bu kadar imtiyaz hakkı verilir mi, devletin parası ödenir mi bu noktaları geçmemiz lazım.

Bilinen tarihi itibariyle 2 bin yıllık Aizanoi orada duruyor mu? Bizim vilayetimizin sınırları içerisinde 1918 yılına kadar meclis kürsüsünde yada değişik alanlarda kaç defa gündeme gelmiş, mücadele edilmiştir.

 

"Kütahya'daki Aizanoi Kazısını İçin Gerekli Her şey Denizli'den Tedarik Edilmiş"

Pamukkale Üniversitesinden bir arkadaş Aizanoi de kazı faaliyetlerinde bulunuyor. Bir öğretim üyesi hanımefendi, öğrenciliği bitmiş kazıya başlamış, yardımcı, doçent, profesörlüğünü orada almış. Aizonai nerede Çavdarhisar'da, vilayetimizde ne var Dumlupınar Üniversitesi var, Arkeoloji bölümü var mı, var; DPÜ başka yerlerde kazı yapıyor mu, yapıyor; Aizanoi'de yapamaz. Hatta daha ilginç bir şey söyleyeyim; 2018 yada 2019 Aizanoi'yi ziyaret ettiğimde Denizli plakalı araçlar gördüm, sandım ki Denizli Pamukkale'den hocanın misafirleri var. Sonra dediler ki hizmet araçları da Denizli'den geliyor. Kazıda kullanılan malzemelere kadar Denizli'den geliyor. Aizanoi'deki basın görselleri Denizli'de basılıyor, reklamı, PR çalışması, servis aracı Denizli'den geliyor.

"Aizanoi'de 20 Yıldır 300 M Kazılmamış, Sit Alanı İçinde Sit Alanı Yaratılmış"

Bir kazı var, vinç lazım, bunları kaldırıp eski yerine koyacakmışız, mermer yapılacakmış; herkese 15 yıldır anlatılan hikaye buydu. Turizm komisyonunda olmam, bu mesleğin içinde olmamızın etkisiyle bir soruşturma sonucunda artık DPÜ'ye geçti. Peki DPÜ'ye geçtikten sonra ne oldu? Aizanoi'de kapı bulundu, bir yazı daha Aizanoi'de çarşı kazısı. Lütfen bir gün gidelim, şurası kazı alanı, alanın 300 metre yanında 3 tane ev var, bu evleri tescillemişler; hepinizin duyduğu göğsümüzü kabartarak söylediğimiz o meşhur çarşıda bu evin hemen dibi. 20 yıldır biz 300 metreyi kazmamışız. Kazmadığımız gibi sit alanının içinde bir sit alanı da yaratmışız. Emeği geçen başta Rektörümüz olmak üzere, tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum, inanılmaz çalışıyorlar. Turizm Bakanlığı'na teşekkür ediyorum, 20 yıldır kazılar 40 gün sürmüş, 2 ayda bir ödenek geliyormuş, 40 günde ne buluyorsa buluyorlar, şuanda orada 12 ay kazı yapılacak.

"Kütahya'nın Marka Değerleri, Türkiye'yi Aşmalı"

Temennimiz şu, bir marka yaratmamız lazım, marka sadece Türkiye'den değil Dünya tarafından da itibar görmesi bilinmesi lazım, sadece bu yörenin bilmesi yetmiyor. Basit bir şey söylüyorum, Ilıca, Yoncalı Kütahya için bir marka mıdır, markadır. Yaz tatilinizi orada geçirirsiniz, sizin için olmazsa olmaz mıdır ama yanımızdaki Eskişehir, Afyon için bir anlamı var mı?

"30 Ağustos Törenlerini Daha Görkemli Yapalım, Müze Kuralım"

Kaynaklarımızın bu sınırları aşması lazım, çalışacağız didineceğiz ama Frig Vadisini Afyon'a kaptırdık. 2 sene önce başvuruda bulundum, 30 Ağustos törenlerini daha görkemli yapalım, farklı bir konseptte yapalım; binlerce insanın o anda orada toplanıp sonra da oradan dağıldığı yer olmasın; oraya bir müze kuralım; orda derme çatma bir yer var, önündeki top 1964 model, oraya bir müze yapalım.

"Sivil Havacılık Kurumu'na Dilekçe Verecek Makam Bulamadım"

Nevşehir'deki balonları oraya getirelim, balonları kaldıralım, balonun bir tanesine şehit yakınlarını, diğerine gazilerimizi bindirelim sembolik olarak; bütün masraflarını ben karşılayacağım dedim, bir tek şey istedim Sivil Havacılık Kurumu'na dilekçe verecek bir makam bulamadım, çünkü ben milletvekili olarak veremem. Burada herkes turizmi biliyor, turizmle ilgili planlar yapıyor ama icraat noktasında yok. Bir dilekçe, aradan bir yıl geçti şimdi de böyle bakıyoruz elimizdeki fırsat neymiş diye Afyon'un kaldırdığı balonlara. Gölcük'te, Kuşu'da, Simav'da, Emet'te o çekimleri yapsaydık çok daha farklı olurdu.

Buraya turizmci, yatırımcı gelmesi lazım; bunlar neden gelecek burayı bilmezlerse neden gelsin? Aizanoi diye diye bu sene ilk defa kısa film festivali yapılacak, 20 Ağustos'ta finalleri var. 3112 film katılmış, bu rekor bir katılım. Bu filmlerin hepsinin Aizanoi ile alakası yok ama sonuçta 3bin yapımcı yada bu işe gönül veren insan hazırlık yapıyor.

"Eser Bırakmak İçin Uğraşan Valimiz Var, Şehrimiz Şanslı"

Afyon bu kadar tanınıyor muydu? Kimisi balon kaldırdı, kimisi Frig Vadisiyle ilgilendi. Uyumlu çalıştığımız eser bırakmak için uğraşan Valimiz var. Şehrimiz için bir şans, siyasiler genelde sözünü dinleyen, kendisine biat etmeye alışık bürokratlar isterler. Ama bu Vali gerçekten şehrimiz için büyük şans, bölge müdürü yada İl Müdürü seviyesindeki bir çok arkadaşımızdan gerçekten cansiperane çalışıyorlar" dedi.

Gazetemiz Kurucusu Ahmet ARABACI: "Bundan sonra ne kadar zarar ediyoruz diye konuşmak yerine havaalanını nasıl yolcu sayısını artırırız, gümrüğün olduğu, serbest bölgenin olduğu, Kütahya'daki sanayinin ithalatını ihracatını yapabilecek konuma getirecek çalışmalarımız var mı?

Frig Vadisi kabul etmek gerekir ki yavaş yavaş Afyon'a mal olmaya başladı ama biz de bu konuda hala ağzımızı açıyoruz, mesela yöre halkının Doğluşah'lıların bize aktardığı bilgilere göre Frig Vadisi civarında bir maden ocağı işletmeye açılmak üzere Maden işletmecisi Bilecik Milletvekilinin yakını ortakmış, maden ocağı açılmaya çalışılıyor, çini toprağı çıkartılacakmış. İnsanlar sıkıntıdalar, insanlar ciddi direniş koydu. Nöbet tutuyorlar, jandarma gitmiş. Turizm bölgesi olacak noktada maden ocağı çalışması bizim Frig Vadisinden tam anlamıyla elimizi ayağımızı çekmemiz anlamına gelecek anlamına gelmekte" diyerek Mv. ERBAŞ'a sordu.

"Doğluşah'taki Maden Mücadelesinde Vatandaşlarımızın Yanında Yer Alacağım"

Mv. ERBAŞ: "Şaşırmadık, Murat Dağı'nda altın aranacaksa bu da olur, ben ilk defa duydum, açık ve net söylüyorum karşı çıkarım. Sit alanının içinde tarihi alan içinde olmaz.

"Murat Dağındaki ÇED Raporu, Antalya'daki Rapordan Kopyalanmış"

ÇED raporlarını hiç gördünüz mü arkadaşlar ulaşabilirseniz Allah rızası için Gediz Murat Dağı'ndaki ÇED raporlarını okuyun 600 sayfa ÇED raporu büyük bir kısmı Antalya'daki başka bir ÇED raporundan kopyalanmış. Hatta değiştirmekten yorulup Antalya ismini değiştirmemişler. 600 sayfa onun yerine 6 satır yeter. Lütfen o Murat Dağı'ndaki mücadelemizi bırakmayalım. Ben orda siyaset üstü düşünüyorum.

Zafer Havalimanıyla İlgili Çözümler

Hava limanı işine gelince hava limanında defalarca söylüyorum bak söylemekten de bıktım konuşmayacağım da ben hariç bu ilde herkes turizmci, ben bu ilde turizm noktasında konuşamayacağım; yanlarında saygıdan dolayı susacağım insanlar var. Dünya'nın farklı yerlerinde otelleri olan, onlara saygıdan dolayı onların olduğu ortamda susarım ama onun dışında turizm konusunda konuşurum. İçinde olduğum bir konu, eğitim içinde konuşurum, sağlık için konuşurum. Gittiler hava limanı için toplantı yaptılar Afyon ve Kütahya'da. Kütahya Afyon 1 milyon lira verecek Kütahya 600 bin lira verecek niye vereceğiz bunu. Biz niye vereceğiz. Niye verdik arkadaşlar hava limanı işletmecisi uçuş sefer izinlerini, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verir. Oraya uçacak şirket kim? Türk Hava Yolları ve Pegasus, Atlas bittiğine göre açık ve net. Pegasus özel bir şirket olduğuna göre ona söyleyemeye biliriz; kabul etmeye bilirler. Onu da nasıl kabul edeceğini söyledim çok başarılı çok istediği bir hat açarız karşılığında Kütahya'ya uç deriz. Gayet açık ve net Türk Hava Yolları buraya uçsa da uçmasa da kişi başı 1 milyon 300 bin kişi garantisi vermişim.

Hava Meydanı yapmaları bizi yakmış. Ne hikmetse kargo hava limanı yapmışım, yolcu garantisi vermişim. İsmi kargo hava limanı bak sizde söylediniz gümrük saha yapalım mı ya olmaz abi mermer mi taşıyacaksın; hava limanında olmaz böyle bir şey bunlar neyin hayalini görüyorlar. Türkiye'deki kargo taşıma aracında neyin taşındığını hiç araştırmışlar mı bakmışlar mı? Gayet açık ve net, Türk Hava Yollarına kardeşim buraya sefer koy seferi 100 TL yap 50 TL yap aradaki farkı ben sana ödeyeyim zaten o parayı sana ödemezsem, X şirketine ödüyorum hiç olmazsa sana ödeyeyim de bir kaç yere hat koy; bununla beraber Kütahya'dan İstanbul'a, İzmir'e, Trabzon'a 50 TL ye 100 TL ye gitmeyi öğrensin. En önemlisi de İzmir'de yaşayan İstanbul'da yaşayan veya Trabzon'da,  Erzurum'da yaşayanda 100 TL'ye Kütahya'ya gideceğini bilsin. Ya şu şehri gidip bir görelim; gidelim orada bir yemek yiyelim. Kardeşim Antep'e gitmiyor musunuz ya Antep'e niye gidemiyorsunuz? Hepsine müzesi için mi gidiyorsunuz? Mardin'e gitmiyor muyuz, Adana deyince kebap gelmiyor mu aklınıza? Ben Seyhan nehrinin kenarında yürüyeceğim diyen kaç kişi gördünüz? Şimdi ben desem ki Kütahya - Adana 50 TL, peki Adanalı buraya gelir mi, gelir aradaki fark Türk Hava Yolları 300 e 400 e uçacağına 100 TL ye mi uçuyor;  aradaki farkı zaten X şirketine veriyorsun kardeşim. Ya 189 milyon Euro sayısına göre cebinden çıkacak para sen şimdi diyorsun ki bütün hava limanlarımız zarar ediyor ben yağmurla işletilen hava yollarını zarar ettiğini biliyorum. Kardeşim gayet basit biliyorum ama o devletin kendi malı. Sen burada nasıl bir hesap yaptın ben sana onu soruyorum, hangi kafayla yaptın?

Aynı buradaki battı çıktılar gibi, hangi kafayla çizdin kardeşim bunu ya gerçekten mühendis miydin? Sen bunu çizerken benim sorduğum soru gayet açık ve net sorsalar söyleyeceğim, götürseler anlatacağım. Ben kendim ayrı gidiyorum, onlar ayrı gidiyor. Ne yapabilirim arkadaşlar yani Kastamonu üniversitesi buraya nasıl plan yapıyor anlamıyorum? Arkadaşlar ben iki tane genç çocuk fonlardan kağıt üstünde bir şeyler yapıyorlar.

Gayet açık ve net turizm olacaksa adımlarımızı arttıracağız ve buraya çağıracağımız insanlara diyeceğiz ki alt yapını ben getireceğim. Bir arkadaşımız yaptığı için biliyorum şu an bana diyorlar ki Yoncalı'ya otel getittirsene, içimizden bir arkadaşımız yaptı Es Termal. Nerdeyse kavga niza boğazlarını sıkarak su aldık; suyu vermiyor. Nasıl olacak, yol yok; sen oraya yol yapmazsan suyu vermezsen gelir mi turizmci? Niye gelsin?

Değerlerimizi ön plana çıkaralım, hamasi nutuk yapanları bir tarafa bırakalım. Herkes elini taşın altına koyacak, ayın 20sinde Film Festivaline daha neler yapabiliriz de Türkiye Aizanoi'yi konuşsun bunları düşünmeliyiz ve uygulamalıyız.

"Kıbrıs'ta Çini Atölyesi Kurduk, Malzemeler Kütahya'dan, Hoca İznik'ten"

Bilinen tarihi ile 700 yıldır çini sanatı var burada. Ama çini deyince herkesin aklına İznik geliyor. Bana bazen ne yaptığımı soruyorlar, TİKA Kıbrıs'ta Karadenizlilerin yaşadığı Esentepe Beldesinde benim de yönlendirmemle birlikte, Kıbrıs'la ne alaka toprağı bile yoktur da çini atölyesi kurdurdum. TİKA tüm masraflarını kendi karşıladı, çiniler nereden geldi biliyor musunuz? 1 tır Kütahya'dan gitti. Yalnız buradan Hoca bulamadık gidecek, İznik'ten götürdük.

Mecliste ilk defa çiniyi ve Aizonai'nin resmini bu arkadaşınız gösterdi. Bana kadar kalmalı mıydı? 2020'yi mi beklememiz lazımdı, bu da bizim ayıbımız.

"Bizleri Zorlayın, Eleştirin, Cumhur İttifakının Sağladığı Avantajları Kullanın"

Bizleri zorlayın, siyasetçileri zorlayın, ilimiz için bir şeyleri koparma zamanı. Çünkü dedikodumuz, gıybetimiz bol ama sert bir siyaset yok. Allah'tan dedikodudan, gıybetten sıkıldık da iftira boyutuna geçelim noktasında değiliz daha, o noktaya da geçmeyiz. Cumhur ittifakının sağladığı avantajları başka illerin çok rahat kullandığı bir çok imkanı da biz kendimiz için kullanalım, hepimizi zorlayın, eleştirin, eksiklerimiz varsa söyleyin, yeter ki garez olmasın. Biz eksiklerimizi tamamlayalım, bilmediklerimizi öğrenelim. El birliği ile birşeyler yapmaya uğraşalım.

İlçe gezilerinde en çok olmazsa olmaz Düğün salonu isteniyor. 2021 yılında hala suyu olmayan köylerimiz var maalesef." Dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı