Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 15:58 Bu haber 6830 kez okundu
 
Müslüman'a, Gavur Eziyeti
Korona virüs önlemleri kapsamında Kütahya Belediyesi Özel Halk Otobüsleri 19 Mart'tan itibaren sefer saatlerinin arası açılarak, daha uzun aralıklarla otobüslerin seferlerini yapmaktalar. 22 Nisan'da İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısına göre iftar saatinin en az 3 saat öncesinden sefer sayılarının artması gerekirken; sefer sayıları artırılması yapılmadığı gibi sefer saatine uymayanların da olduğu ve iftar saatinden sonra da bazı hat otobüs seferlerinin olmadığı görülmektedir.
YEREL Haberi
Müslüman'a, Gavur Eziyeti

Korona virüs önlemleri kapsamında Kütahya Belediyesi Özel Halk Otobüsleri 19 Mart'tan itibaren sefer saatlerinin arası açılarak, daha uzun aralıklarla otobüslerin seferlerini yapmaktalar. 22 Nisan'da İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısına göre iftar saatinin en az 3 saat öncesinden sefer sayılarının artması gerekirken; sefer sayıları artırılması yapılmadığı gibi sefer saatine uymayanların da olduğu ve iftar saatinden sonra da bazı hat otobüs seferlerinin olmadığı görülmektedir.

Vatandaşlar; "İşe gidiyoruz ya da işlerimizi yapmaya çıkıyoruz, korona'dan dolayı otobüsteki yolcu sayıları az olması gerekirken; kimi şoförler kurallara uyarken, bir çoğu da kural tanımıyor. Sefer saatlerinin aralarının uzun olmasından dolayı gerek otobüs duraklarında çok bekliyoruz, gerekse beklerken kalabalık oluyor. Hele Pazar günleri bu süreler 2 katına çıkıyor.

Hele ki seferine riayet etmeden zamanında gelmeyen otobüs varsa daha da büyüyor sıkıntı. Kimse bunları denetlemiyor. 19:00'dan sonra Pazar günleri hiç bir halk otobüsü çalışmıyor, bazı hatlarda da hafta içi de iftardan sonra çalışma yok.  Özel taksilere mi mecbur ediliyoruz. 

Korona dan dolayı sefer saatlerinin aralıkları daha da kısalması gerekmez mi? Balık istifi gibi gitmek yada duraklarda beklemek zorunda mıyız?

İş yerinden daha da geç çıkmış olsak, eve de gidemeyeceğiz; dışarıda orucumuzu açmak istesek bu da mümkün değil.

Vatandaşa gavur eziyeti yapılıyor, yetkililer bu soruna lütfen çözüm bulsun ve gerekli denetimleri yapsın" dediler.

Vali Dr. Ömer TORAMAN Başkanlığında 22 Nisan 2020 tarih ve 2020/22 nolu karar ile Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısına istinaden;

Toplu Taşıma Araçlarında; İftar Saatinin En Az 3 Saat Öncesinden İtibaren Sefer Sayısının Artırılması

Alınan kararların 8. maddesine göre: "İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak, toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının artırılmasına; Ayrıca iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında / duraklarında sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalırn etkin bir şekilde denetlenmesine"

Kararlara Uyulup Uyulmadığı Denetlenip, Cezai İşlem Yapılması

11. maddesi ise; "Alınan tedbirlerin ivedilikle uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının genel kolluk marifeti ve zabıta ekipleri ile denetlenmesine, alınan kararlara uymayan işyerleri ve vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir" şeklindedir.  

Toplantıya Vali (Başkan) Dr. Ömer TORAMAN, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Çevre Şehircilik İl Müdürü İbrahim ÇATLADAN, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan BAŞYİĞİT, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ÖZÇALIK, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet ERŞAN, SBÜ E.Çelebi Eğt. Arşt. Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Orhan ÖZATİK, Serbest Tabib Dr. Şekip ÇİLDEN, Serbest Eczacı S. Cahit CEYLAN katılarak, kararlara imza atmışlardır.

İftar vakti çile çeken vatandaşlar: "3 Mayıs'ta 18:25 - 18:30 sıralarından itibaren Menderes Caddesindeki Yapı Kredi Bankası çaprazındaki otobüs durağında olunduğu ve bir çok vatandaşın da daha önceden beri beklediği durakta Hat 5 fazla dolu geçmiş, Hat 12 ve Hat 9 geçmiştir.

153 aranıp, bir çok hattın duraktan geçmediği bildirilmiş, Ulaşım Hizmetlerine bildirecekleri söylenip, çözüm bulunmamıştır. 530 353 59 16 nolu Halk Otobüsü Şikayet Telefonu 18:47'de aranmış konu anlatılmış, tüm Türkiye'de ve Kütahya'da iftara son 3 saat kaldığında sefer sayılarının artılması kararının uygulanmadığı bildirilmiş çözüm istenmiş; cevap olarak Korona'dan ve Ramazan'dan dolayı özellikle sefer saatlerinin aralarının uzun tutulduğu, böyle de devam edeceğini belirterek, son 3 saat uygulamasından haberinin olmadığını belirterek; sistemden baktığında hat 2'nin E.Çelebi durağına ulaştığını,  gelecek otobüslerin son seferlerinin olduğunu belirtti. 153' de daha sonra telefonlara cevap bile vermedi.

18:45'de kalkan günün son otobüsü Hat 5, 19:08'de (ortalama 23 dakikada) Yapı Kredi Bankası çaprazındaki otobüs durağına gelerek bir kısım vatandaş bu otobüse bindi ve hala durakta bekleyen vatandaşlar vardı. 

Seferlerine Riayet Etmeyen Otobüsler

Belediye'nin yayınladığı otobüs nöbet çizelgesine göre; Zafertepe'den 18:00'de hareket etmesi gereken Menderes Caddesi istikametinde seferi olan Hat 5, Hat 9 ulaşmış olmasına rağmen; Hat 1, 2, 4, 6, 10, 20 ulaşmamıştır. 18:15'de hareket etmesi gereken Hat 12 ulaşmıştır" dediler.

Vatandaşlar Halk Otobüsü seferlerinin aralarının daha kısa tutulmasını, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre en az son 3 saat seferlerin sıklaştırması kararına uymayıp, kural tanımayanlara gerekli yaptırımların yapılmasını; seferlerine zamanında çıkmayan, güzergahında gitmeyen yada belirlenen kapasitenin üzerinde yolcu alan otobüslerin sıkı bir şekilde denetlenmesini ve gerekli yasal cezaların verilmesini, hele ki Ramazan gününde insanları bu şekilde mağdur etmemelerini talep ettiler.  - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı