Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 11:34 Bu haber 3080 kez okundu
 
Mahmut ÖZTAŞ: Geleceğimizi Daha Güçlü Temeller Üzerine Kurmak İçin Çalışıyoruz
Öztaş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut ÖZTAŞ: “Geleceğimizi Daha Güçlü Temeller Üzerine Kurmak İçin Çalışıyoruz” dedi.
EKONOMİ Haberi
Mahmut ÖZTAŞ: Geleceğimizi Daha Güçlü Temeller Üzerine Kurmak İçin Çalışıyoruz

İnsanın hayattaki başarı çizgisinin, hayallerini gerçekleştirmek için mücadele etmesinden kaynaklandığını belirten Mahmut ÖZTAŞ: "Endüstri meslek lisesi torna tesviye mezuniyetim sonrası, meslek lisesinde yeni açılacak çinicilik bölümünün makinelerini yapmak istedim, severek yaptığım ilk iş sonucu aldığım ücreti paha biçilemezdi. Hayallerimin peşinden koştum, bir çok yerde çalışarak hem pratik hem de hayata dair tecrübeler edindim. Sanayinin duayenlerinden Hilmi ERGEN abime iş kurmak istediğimi bildirdim, beni yüreklendirdi, kısıtlı imkanlarla makina techizat alarak iş yeri kurdum.

Şunu öğrendim ki iş hayatına başlamaktan daha zor olanı, ayakta kalmakmış. Sonra Hilmi abimin desteği ile Cevat ARSLAN ile ortaklık kurduk. Yerinde saymak, geride kalmak demekmiş.

Müteahhit Hamza Aktaş ile görüştük ve anlaştık. Hamza abi, işe başlamak için avans vermeye geldiğinde, elinde bir sözleşme vardı. “Bakın anlaşmayı yazan, her zaman kazanır unutmayın. Çünkü istediklerinizin tümünü yazarsınız. Bir akitte bağlanmış olur” demişti. Allah rahmet eylesin. Bundan sonra her işimizde sözleşmeye dayalı çalışmaya başladık ve öyle devam ettik. Günümüz dünyasında yerinde saymak, geride kalmak demek. Bu nedenle hep güçlenme çabası içinde olmak gerekiyor. 

Güçlenmek için reklamın da büyük önemi olduğunu fark ettim ve yerelden ulusala uzanan çizgide firmalara ulaşmamızda reklamın büyük etkisi oldu. Ama en iyi reklamın, kalitesi yüksek ve zamanında teslim edilmiş işler olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bir işe yatırım yapmanın, büyümenin ve başarılı olmanın anahtarlarından birisi olduğuna inanıyorum. 2005 yılında Cevat Bey’le yollarımız ayrıldı ve ÖZTAŞ daha hızlı karar alabilir ve yatırım yapabilir bir yapıya kavuştu. Kardeşim Mesut ÖZTAŞ’ın da firmamıza katılmasıyla gücümüz daha fazla arttı.

2005 yılında Cevat Bey’le yollarımız ayrıldı ve ÖZTAŞ daha hızlı karar alabilir ve yatırım yapabilir bir yapıya kavuştu. Kardeşim Mesut ÖZTAŞ’ın da firmamıza katılmasıyla gücümüz daha fazla arttı. 2006 yılından sonra hayallerimi gerçekleştirmek için daha büyük bir enerji ile çalışmaya başladım. Hayalimde saç işleme tezgâhlarıyla donatılmış bir fabrika vardı. İlk iş olarak abkant pres, giyotin makas, silindir bükme makinaları ve CNC plazmayı satın aldık. Makine yatırımlarından sonra iş yerimiz yetersiz kalmaya başladı. İkinci bir işyeri alarak kapasiteyi yükselttik.

Sanayi kuruluşlarının Öztaş’ı tercih etmeleri gelişimimizde ciddi rol oynadı, kendilerine teşekkür ederim. KUTSO Meclis Başkanı Nafi GÜRAL küçük sanayi sitesindeki atölyemizi ziyaretinde:

"Buralar sizi büyütmez, büyüdüğünüzü zannedersiniz fakat bir gün heyecanınız kaybolur, yatırım yapamaz noktaya gelirsiniz.  Onun için bir an önce sizi daha da büyütecek Organize Sanayi Bölgesinde olmayı düşünün ve buna bağlı planlamalar yapın" diyerek yeni bir ufuk açmıştır.

2014 yılında 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım kararı aldık ve çok kısa bir sürede inşaatı bitirerek üretime başladık. Şu anda küçük sanayideki 4.000 metrekare kapalı alana ilaveten, 2. Organize Sanayi Bölgesinde 10.000 metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyoruz. OSB’deki fabrikaya geçişle birlikte, takım-tezgâh sayısını artırdık, CNC Lazer Kesim Cihazı ve diğer teknolojik yatırımlarını yaptık. Üretim kalitesi ve kapasitesi hızlı bir şekilde arttı.

Sadece yatırım yapmak, yeni fabrikaya taşınmanın, yeni makinalar almanın ve çalışan sayısını arttırmanın tek başına yeterli olmadığını bildiğim için son dönemde kurumsallaşma faaliyetlerine hız verdik.

Kütahya’da iç yönerge yazarak yetki devrini gerçekleştiren KOBİ düzeyinde ilk şirket olduk. Ayrıca kaynaklı imalat ve çelik konstrüksiyon konusunda ihracat odaklı hale gelmek için bu alanda uluslararası yeterliliğe sahip olmak gerekiyordu. Bu kapsamda Kütahya’mızda EN 1090 ve EN 3834 standartlarının belgesine sahip olan 2 firmadan birisi olduk. Bünyemizde kaynak mühendisi istihdam ediyoruz ve şunu gururla söyleyebilirim ki, ÖZTAŞ olarak her imalatın ultrasonik, manyetik ve görsel kaynak testlerini yapabilecek konuma geldik.

Her iş ve işlemimizi, kurumların denetim ve gözetime açık bir şekilde yürütüyoruz. Bu konuda zaman zaman dış denetim yaptırıyoruz, kendi kendimizi denetliyoruz. Birikimlerimizi, ev arsa almak yerine yatırım ve istihdamda değerlendirme yolunu seçtik.

Bugün gelinen noktada Öztaş, başladığını noktayı unutmaksızın, yeni ufuklara yeni vizyonla devam edecektir. Bugün, geleceğimizi daha güçlü temeller üzerine kurmak için çalışıyoruz.  Daha çok ihracat yapan ve ülkemize döviz kazandıran, daha çok istihdam sağlayan, daha kurumsal ve daha profesyonel yönetilen bir şirket olarak; vatanımıza,  Kütahya’mıza ve babamın hatırasına layık olmak için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz" dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı