Haber Detayı
03 Nisan 2021 - Cumartesi 17:14 Bu haber 2887 kez okundu
 
KUTBO, Coğrafi İşaretli Ürünlerimizi Artırıyor
KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin: "Kütahya’da üretimi yapılan ve yetiştirilen ürünlerin kalite değerlerini ve tanınırlığını öne çıkarmak için Borsa olarak Coğrafi İşaretli ürün yelpazesini genişletecek projelerin devam etmektedir. İlimizde bulunan 9 adet Coğrafi İşaret tescilli ürünü Borsa olarak 11 adete çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.
GÜNCEL Haberi
KUTBO, Coğrafi İşaretli Ürünlerimizi Artırıyor

Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin: "Kütahya’da üretimi yapılan ve yetiştirilen ürünlerin kalite değerlerini ve tanınırlığını öne çıkarmak için Borsa olarak Coğrafi İşaretli ürün yelpazesini genişletecek projelerin devam etmektedir. İlimizde bulunan 9 adet Coğrafi İşaret tescilli ürünü Borsa olarak 11 adete çıkarmayı hedefliyoruz. Kiraz için “Kütahya Pazarlar Kirazı” adı altında, Kütahya Simav ilçemiz ve çevresinde üretimi yapılan Domates içinde “Simav Eynal  Domatesi” adı altında başvurularımız bulunmaktadır. Üyelerimizin talepleri ve ilimizin ihtiyaçları doğrultusunda birçok ürüne değer katmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

“11 ADET COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜMÜZ OLACAK”

Kütahya ile ilgili KÜTBO’nun gerçekleştirdiği yatırım ve faaliyetlerinden biri olan coğrafi işaretli ürün çalışmalarını anlatan KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, “Kütahya birçok kültürel ve tarihi değere ev sahipliği yapmıştır ve geçmişten günümüze kadar ulaşmış birçok geleneksel ürüne sahiptir. Coğrafi işaret çalışmaları yöresel ürünlerin tanınırlığını arttırdığı ve pazarlama gücü kattığı, kırsal kalkınmaya aracılık ettiği ve ülke ekonomisine katkı sağladığı için bölgemiz açısından önem arz etmektedir.Bu kapsamdaKütahya’da 3 adet Coğrafi işaretli ürün bulunmaktaydı. “Kütahya Çinisi, Tavşanlı Leblebisi, Simav Halısı.”Kütahya’nın geleneksel ürünlerinden “Simav El Halısı” 1997, “Tavşanlı Leblebisi” 2004 “Kütahya çinisi” 2006 yılında Coğrafi işaret olarak tescillenmiştir. Borsa olarak yaptığımız çalışmalarla Coğrafi İşaretli ürün sayımızı 9’a yükselttik. Yeni başvuru ve onay aşamasında olan ürünlerle 11 adet Coğrafi işaretli ürünümüz olacak.Kütahya ilinde yetişen tat ve aroması bakımından zengin olan Kütahya vişnesi adı altında başvuru yapmamıza rağmen, Kütahya Vişnesi ismi milli çeşitlilik listesinde olduğundan yani Türkiye’de üretimi yapılan Vişnelerin fidelerinin adının Kütahya Vişnesi olması sebebiyle isim değiştirmemiz istenmiş en fazla ağaç olan ilçemizin ismi böylelikle verilerek Kütahya genelinde üretimi yapılan tüm vişneler için “Şaphane Vişnesi” adı altında Coğrafi İşaret tescili almıştır.Kütahya’da üretimi yapılan “Kütahya Cimcik Aşı” “Kütahya Köpük Helvası” “Paşa Helvası” “Kütahya Bitli Helvası” “Kızılcık Tarhanası” Coğrafi İşaret Tescili alındı.

 

Kütahya üretimi yapılan kiraz için “Kütahya Pazarlar Kirazı” ve Simav ilçesi genelinde yetiştirilen domates için de “Simav Eynal Domatesi” adı ile Coğrafi İşaret başvuruları yapılmış olup KÜTBO tarafından süreç takip edilmektedir. Amacımız ilimiz genelinde üretimi yapılan ürünlerin tüm dünyanın kabul ettiği piyasa ekonomisi kurallarına ve AB kriterlerine uygun olarak alım-satım imkanı sağlamak. Diğer ilçelerimizde üretilmekte olan ürünlerin Coğrafi işaret başvurusu yapmak isteyen kurumlarımıza çalışmalarına da destek vermekteyiz.  Borsa olarak ilimizde yetişen ve üretimi yapılan ürünlerin değer kazanması tanınırlığının arttırılması için Coğrafi işaret çalışmalarımız devam edecektir.” Dedi.

 

.

 

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı