Haber Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 12:16 Bu haber 5300 kez okundu
 
Kütahya, Birlikte Masaya Yatırıldı
Belediye Meclis Üyeleri, Parti İl Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları ve ilgili birim Müdürlerinin katılımıyla Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK başkanlığında istişare toplantısı düzenlendi. Katılımcılar, ilimizin sorunları, çözüm önerileri ve geleceği ile ilgili düşüncelerini, eleştirilerini ifade ederek; Kütahya meselelerinde birlikte hareket edilmesi gerektiğini dile getirdiler.
YEREL Haberi
Kütahya, Birlikte Masaya Yatırıldı

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK: “İstişareye Önem Veriyoruz”

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık: “Şehrimizin geleceğiyle ilgili, içinde bulunduğumuz dönemle ilgili yapılan, yapılamayan, yapılabilecek ne varsa hepinizi tek tek dinleyip, önerileriniz alıp ona göre önümüzdeki dönemi planlamayı hedefledik. Öncelikle baştan hepinize katkılarınız için teşekkür ediyorum.  Geride bıraktığımız bir buçuk yıllık sürede Kütahya Belediyesi olarak ne yaptık, neleri planladık, ne yapıyoruz onlarla ilgili kısa bir sunum yapmak istiyorum.

"5 Hedef Belirlemiştik"

Özellikle 5 hedefe belirlemiştik, sosyal barışı sağlanması, göçün durdurulup ilimizin büyütülmesi, il nüfusunun gençleştirilerek yatırımcılar açısından normal bir şehre dönüştürülmesi, yatırımcılar ve yaşayanlar açısından tercih edilen bir il olması ve sporu ve sporcuyu destekleyerek Belediye Kütahyaspor’umuzu da bu görev dönemimiz içerisinde nasip olursa birinci LİG’e çıkaran ve orada top koşturan bir takım haline getirme gibi hedeflerimiz vardı. Bunlar için belirlediğimiz ilkeleri temel değerlerimizi uygulaya geldik. Özellikle açık kapı belediyecilik, katılımcı yönetim, şeffaf belediyecilik, sosyal belediyecilik ve mahallinde hizmet ve mahallinde buluşma anlayışımızı bugüne kadar sergiledik. Bugüne kadar temel vizyonumuz milli ve manevi değerlerimizi koruyarak tüm yerel yönetimlere de örnek olabilecek bir belediyecilik anlayışını ortaya koymak olarak belirledik. Ve gerçekten şehrimizde başlattığımız birçok uygulamamızın diğer belediyelerimizde de örnek alınıp uygulamaya başlaması bizleri mutlu etti ve bu vizyon çerçevesinde devam etmemiz gerektiğini bize gösterdi.

"Türkiye'de İlk"
Türkiye'de bir ilk olan yeraltı konteynır sinyalizasyon sisteminin Kütahya'ya kazandırdık. Günlük temizlik maliyetinin 72.970 TL. iken 45.000 TLye indirildi, böylelikle günde 40 oranında tasarruf sağladık. Cepte kalan, milletimizin parası. Diğer illerden de bilgi almak için irtibat kuruyorlar. Konteynırdaki çöp 70 oranında dolduğunda, komuta merkezine uyarı veriyor ve gerekli birimlerimiz devreye girerek konteynır boşaltılıyor.


"Yoncalı, Futbol Takımlarının Uğrak Yeri Olacak"
Yoncalı bölgemizde toplam 11 parsel Kütahya Belediyesi adına tapuda tescil edilmiştir. Toplam 200 dekara yakın bir alanda, 11 dekarla 25 dekar arasında değişen ve yatırımcıları davet edeceğimiz, Belediyemize ait parseller oluşturuldu.

25 dekarlık bir parselde 1 nizami, 3 antrenman sahası olmak üzere 4 adet futbol sahası olacak şekilde takımların kamp yapabileceği futbol sahalarının yapılması planlanmaktadır. Böylelikle hem iç hem de dış turizm canlanacak. Yapılacak komplekslerle birlikte yatırımcılarda bu alanda yer edinmek isteyecekler.

Projelendirilmesi yapılarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı ortaklığında çalışmalar başlatılacaktır. Yol, su, kanalizasyon ve elektrik altyapı çalışmalarına başlanacaktır.
 

“Ciddi Nakit İhtiyacı Var”

Özellikle bugüne kadar yapılan çalışmalarda yoğun emek harcayan belediye başkan yardımcılarımız, birim müdürlerimiz ve tüm belediye personeline teşekkür ediyorum. Hepsinin katkısı oldu. İnşallah birlikte bir çok şeyi aşarız diye umut ediyoruz. Tabi ki ciddi bir nakit ihtiyacı var. Türkiye’nin şartları ortada ama bizim de aldığımız noktayı yukarıya taşıma gibi bir sorumluluğumuz var. Bunun için de ne kaynak nereden sağlanabilirse bunların çalışmasını sizlerin de desteğiyle yürüteceğiz.

"1,5 Yılda Borç Yükünün 3'te 1'i Ödendi"

2020 yılında toplam gelirlerde 510 milyon 500 bin TL bütçe ile tahmin edilen, 345 milyon 786 bin TL toplam tahakkuk, 275 milyon 160 bin net tahsilat gerçekleşmiştir.

Toplam giderlerde ise 454 milyon 200 bin TL bütçe ödeneği, 234 milyon 701 bin bütçe gideri gerçekleşmiştir.

Sene başından 30 Eylül'e kadarki dönemde 91 milyon 768 bin TL kredi ödenmiş; 280 milyon 830 bin TL kredi borcu bulunmaktadır. Diğer borçlarının tamamı ise 406 milyon 175 bin TL'dir. 31 Mart 2019'dan itibaren ise 182 milyon 736 bin TL Kredi borcu ödenmiştir.

"Ödenen Borç Kadar Yatırım Yapıldı"

Belediye Meclisimizin 10.04.2019 tarih ve 115 sayılı kararı ile Belediyemizin taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını, mali yapısını ve personel durumunu tespit etmek amacıyla kurulan Belediye Varlıkları Tespit Komisyonu raporuna göre Kütahya Belediyesinin borç yükü 31.03.2019 itibariyle 628 milyon 495 bin TL olarak tespit edilmiştir. 30.09.2020 tarihi itibariyle borç yükümüzün 222 milyon 320 bin TL'lik kısmı ödenmiştir. 1 buçuk yılda borç yükünün 3'te 1'i eridi. Toplamda 216 milyon TL sermaye ile yatırım yapıldı.

"6 Projede 38 milyon 644 bin TL Hibe Elde Edilecek"

1 proje teknik destek olmak üzere 5 proje 36 milyon 606 bin TL hibe ile onaylanmış; 1 projede ise 2 milyon 37 bin TL ile belediye ile ortaklaşa gerçekleşecek proje yer almakta; toplamda 6 proje ile 38 milyon 644 bin TL hibe miktarına ulaşmaktadır. 2 proje ise ön eleme aşamasındadır" dedi.  

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin CEYHUN: “Tek Gayemiz; Yaşanabilir, Çocuklarımızın da Rahat Yaşayabileceği Bir Kütahya”

628 milyonluk borcun çoğunluğunu Belediye binasına ve 1453 konutlarına ait olduğunu belirten AK Parti İl Başkanı Sebahattin CEYHUN: “Öncelikle bu güzel organizasyon için başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten ben şundan eminim ki, buradaki insanların tamamı, basın mensuplarımız da dahil olmak üzere tek gayemiz; yaşanabilir, çocuklarımızın da rahat yaşayabileceği bir Kütahya. Çünkü bizler artış yavaş yavaş yaşımızı başımızı alıyoruz ama geriye kalacak çocuklarımıza bizim yaşadığımız sıkıntıların belki bir kısmını yaşamayacaklar hatta hiçbirini yaşamayacakları bir Kütahya bırakırsak, Türkiye hatta bir dünya bırakabilirsek herhalde şu dünyada bulunduğumuz zaman içerisindeki misyonumuzu insan olarak tamamlamış oluruz. Gerçekten benim gayem budur.

“Depremin 50 Yılda Bir Olma İhtimali Yüksek”

Öncesinde ben de meclis üyesiydim. Biz de o sıralarda bulunduk. Şu anda sizin binanız çok güzel, güle güle kullanın. Tabiki bunlar öyle ucuz rakamlar değil, belediye binamız çok güzel oldu. Allah hayırlı hizmetler nasip etsin inşallah. Hatta bir kısmı da gelir getirici olarak kiraya verildi, bu anlamda da güzel bir şey oluşmuş oldu. İster istemez belediyeyi devir aldığınız için, 628 Milyonluk bir borçtan bahsedildi. Bu borç yapıldı, doğrudur. 1453 konutları gibi yaklaşık büyüklü küçüklü 1600 tane konutun olduğu bir kompleks meydana getirildi ve bu kompleksin güzel de olduğunu tahmin ediyorum.

Şu anda zaten kentsel dönüşüme bir rahatlık oluşturuyor. İnsanların daha huzurlu, daha güvenli ve bir depremde de bir tehlike yaşamayacakları binalara kavuşmaları sağlanıyor. Bunun için de rezerv bir konut olmuş oldu. Hiç olmazsa bu borcun mantıklı açıklanabilir kısmından biri budur çünkü hakikaten insanlar Vefa’da olsun, Osmangazi’de olsun sağlıklı konutlara kavuşmuş oldular. Bu manada başlatanlardan da şu an işletenlerden de Allah razı olsun. Çok önemli projeler bunlar. Çünkü Gediz depremiyle de ilgili bir araştırma yaptım, 50 yılda bir olma ihtimali çok yüksek, şu an 50 yıl olmuş durumda. Ama 200 yılda bir kesin olmuş, geçmiş dönem arşivlerinden görüyoruz. Dolayısıyla bu konutlara kavuşmaları onlar açısından çok önemliydi. Ama şöyle düşünmek lazım, 628 milyonluk  borcun büyük kısmı buna ait. Bu 1453 konutlarına ait ve  belediye binasına ait. Bu manada o zamanlar siyasetin içinde çok aktif olmasam da tabi ki sonuçta Merkez İlçe Başkanı olarak Belediye Başkanımızın yanında da bulunduk seçim esnasında. Dolayısıyla işin içindeydik, biliyorduk en azından .

"Bakanlık Yaklaşık 1Milyon 100Bin M2 Alanı Belediye'ye Verdi"

Bu maliyeti biz karşılama anlamında, kredilendirme anlamında ciddi çalışmalar yaptık hatta bakanlığımız o dönem Bölcek’te 200 bin m2, İnköy’de 404 bin 296 m2, Parmakören’de 357 bin m2, yine Parmakören’de 158 bin 862 m2 rezerv alanlar verdi bize. Şu anda belediye mülkiyetinde diye biliyorum. Bu alanların şu anda yaklaşık 1 milyon 100 bin m2 bir alandan bahsediyoruz, satışıyla ilgili sorunlar yaşanıyor olabilir ama satılması anında ortaya çıkacak gelir bu borçları hayli katlayacaktır diye düşünüyorum. Ben harita mühendisiyim, yaklaşık oradaki emlak değerlerini de biliyorum, güzel kıymetlerde gelirler getirecektir, diye düşünüyorum.

"1453 Konutlarını, Çevre Şehircilik Bakanımız Alabileceğini, Takas Alanlar veya Ücretlerini Verebileceğini Bildirmişti, Değerlendirilebilir"

Yine 1453 konutun tamamı tabi ki kentsel dönüşümde kullanılmıyor, bir kısmı da satışa çıkarılıyor. Belki fiyatlandırma anlamında sıkıntılar yaşanabilir ama geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bir tetkikte de bulunmuştu aslında, bir kısmını biz devralabiliriz, size de takas alanlar verebiliriz diye. Mesela bu değerlendirilebilir diye düşünüyorum, satış sorunları yaşanıyorsa eğer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM dedi ki biz alalım sizin elinizden konutları belli miktarda belli ücretlerle, size de bunun karşılığında farklı hizmetler verelim veya farklı miktarlar verelim şeklinde bir konuşma oldu. Bu manada da bu değerlendirilebilir. Borcu söylerken ben  bunlardan da bahsedeyim dedim, sonuçta iktidar partisiyiz ve geçmiş belediyeyle ilgili de bir konu olduğu için yanlış anlaşılma anlamında söylemiyorum, hakikaten bilgilendirmek lazım.

“Çeşitli Projelerde Ciddi Oranda, Paydaşız”

Birçok projede biz paydaşız. Mesela hangi projelerde? Meydan projesinde, o gün yapılan toplantıda ciddi bir maliyetti bu. Bakanımız Murat KURUM’un orada olaya müdahil olması güzel oldu. Yani çevre cephelerin düzenlenmesi anlamında 3 milyon hibe kredi, çok önemli bir rakam. Hatta Başkanımla 5 milyon yapmaya çalıştık ama olmadı. 3 milyona anlaştık. 7 milyon kredi, artı proje bedelinin tamamını üstlenilmesi, proje bedelleri çok önemli rakamlar, bu bedeli de üzerimize almış olduk. Ama biz burada bir paydaşız, tabi ki bu planın işletilmesi, yürütülmesi manasında da belediyemizle birlikte ortak hareket edeceğiz.

"Millet Bahçesinin, Yapımı, Projesi Bakanlığımız Tarafından; İşletilmesi Belediye Tarafından Olacak"

Yine Millet bahçemiz, projelendirilmesinden imalatına kadar tamamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Projesi bitti ama ne olacak? Belediye sınırları içerisindeyiz, bu iş bittikten sonra devri tabi ki belediyemize çok yakın zamanda yapılacak, takip ediyorum, işletmesi belediyemiz tarafından yapılacak ama işin yapımı, imalatı ve projelendirilmesi ve ihale edilmesi bakanlık tarafından karşılanacak. Bunlar önemli projeler ve ben bu desteklerin de çok önemli olduğunu  düşünüyorum. Belediyemizin de hizmetleri anlamında bir katkı sağlıyor ve burada devletimizin gücünü de hissedebiliyoruz.

"Yoncalı Şifakent Projesinde, Bakanlık Ciddi Bütçe Ayırdı"

Yoncalı Şifakent projesinde, Başkanımız çok iyi biliyor ki Gençlik Spor Bakanlığı yüksek bir bütçe ayırdı bu konuyla ilgili, ama ortaya çıkacak rant ve daha doğrusu Kütahya’nın gelişmesi anlamında kazanılacak rant anlamında belediyenin kazanımı anlamında söylüyorum, inşallah buralara futbol takımlarının gelmesi, Afyon’da olduğu gibi ve Yoncalı’mızın, cevherimizin, mücevherimizin ortaya çıkışı ve değerlendirilmesi manasında çok önemli olduğunu düşünüyorum.

"Yoncalı'mızdaki Reenjeksiyon Projesi Önemli"

Tabi Yoncalı’mızda bir proje daha yapılıyor, reenjeksiyon projesi. Sıcak suyu kullanıp duruyoruz ama bunun da bir rezervi var, bu rezervin tekrar aynı alana reenjekte edilmesi lazım ki bu sıcak su bitmesin, yapılan projeler havada kalmasın. Çünkü termal üzerine kurulmuş bir sistem yapıyoruz, sıcak su bitiverdiği zaman işin sıkıntısını yaşarız ama şükür rabbim bol ve sınırsız vermiş buralarda sıcak suyu ama kıymetini bilelim, reenjekte edelim diye düşünüyoruz.

"İnköy İşyerlerinin, Altyapısını Belediye Yaparken, Yapımını TOKİ Yapıyor"

İnköy işyerleri, hakikaten projelendirilmesi anlamında belediye yine sağolsun alt yapısını hazırlıyor. Ama yapımı konusunda TOKİ ciddi manada burada risk üstlenecek ve uzun vadeli konutlar edinmelerini sağlamış olacak insanlara ödeme anlamında diye düşünüyorum.

"Kültür Sarayı'nda Bakanlık ve Belediye, Yarı Yarıya Ortak"

Kültür Sarayında yüzde 50, yüzde 50 Bakanlığımızla Belediyemiz ortak. Sağ olsun kaba inşaatını ve imarlandırılmasını belediyemiz hallederken tüm mefruşat, içindeki dizayn, harcamalar, yaklaşık yüzde 50 masrafına tekabül ediyor, Kültür Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bunlar çok önemli projeler ve iki tane gücün bir araya gelmesiyle oluşan Kütahya’ya hizmet anlamında değerli projeler diye düşünüyorum.

"Özel İdare Olarak Desteklenen, Darülkurra, Önemli Bir Proje"

Darülkurra yapılıyor, ben hakikaten çok önemli bir proje olarak algılıyorum, çünkü birçoğumuzun bilmediği bir yerdi burası. Biz de il özel idaresi olarak gerekli desteği burada hem maddi hem manevi anlamda veriyoruz. Biz de bunları takip ediyoruz. Güzel bir birliktelik olduğunu düşünüyorum. Ama sonunda ortaya çıkacak güzellikler ve kazançlar tüm Kütahya’da bizim tarafımızdan faydalanılacak olan kazançlar.

"Katılımcı Projeyle, Herkes Taşın Altına Elini Koysun"

Burada yapılan projelerde mesela biz meydan projesinde katılımcı bir projeye ortaya konsun istiyoruz. Mimarlar odamız da girsin devreye, tüm siyasi partiler de girsin, imar komisyonumuz tarafından da değerlendirildin. Pişirilsin, ortaya çıktığı zaman da herkes desin ki hatasıyla günahıyla bu proje bizimdir. Ama olmadığı zaman herkes bir şey söyleyebiliyor. Eleştirme noktasına gelebiliyor.

Mesela Otopark yapılsın diye düşündük. Ruhsen Hanım buna en çok karşı çıkanlardan biriydi. Gerekçeleri belki doğruydu ve şu anda da belki otopark yapılması belki çok rantabl gelmedi, yakınında başka bir yerde otopark oluşturulması ve buranın yüzeysel olarak değerlendirilmesi daha mantıklı ama cephesiyle beraber, bir bütün halinde. İnşallah daha da geliştirilerek etap etap  yapılacağını düşünüyorum.

“Üniversite İle Birlikte Kültür, Turizm Master Planı Hazırlığındayız”

Bizler geçen belediye döneminde şu çalışmanın başlatılmasını istemiştik, Kütahya’nın bütünüyle ilgili sadece trafikte değil, peyzaj anlamında da gelişim anlamında da master planlarının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu manada Başkanımız da üzerine düşeni yapıyordur. Biz de iktidar partisi olarak şu an bir Kültür, turizm master planı hazırlıyoruz ve bunun içerisine üniversitemizi kattık, üniversitemiz Kütahya’nın gerekli olan argümanlarını topluyor. Frigya’dan başlayan, Aizonai’ye kadar uzanan tüm termal bölgeler ve şehir içindeki kültür hazineleri hepsi bir arada değerlendirilerek nasıl en verimli hale dönüştürüleceği konusunda ciddi bir çalışma yapılıyor.

"Asım Gündüz, Eski Haline Dönmeli; Esnafda Bu Şekilde İstiyor"

Asım Gündüz trafiğinin eski halinin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim. Ulu Cami’ye gitme konusunda o zaman öyle bir fikir birliğine varmıştık ters dönmesi konusunda, esnaftan da şu anda gezimler sırasında duyduğum kadarıyla söylüyorum, esnaf sıkıntılı durumda ve Ulu Cami’ye ulaşım acayip zor. Ben kendi fikrim olarak söylüyorum, tekrar Asım Gündüz’deki trafiğin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

"Belediye Göğüs Hastalıkları Hastanesi Projesi, Çok Önemli"

Bu manada sizin yaptığınız çalışmalar olarak çok kıymetli buluyorum. Allah razı olsun. Belediye Göğüs Hastalıkları Hastanesi projesi de çok önemli. Zaten şehir hastanemiz devam ediyor. Yoncalı’da fizik tedavi hastanemiz devam ediyor. Bir de burada Göğüs Hastanesi açılırsa Kütahya’da sağlık tesisleri anlamında çok ciddi bir rahatlama geleceğini düşünüyorum. Bu güzel organizasyona bizleri dahil ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.

CHP İl Başkanı Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ: “Tüm Paydaşlarla Birliktelik Sağlama Önemli”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Dr. Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ ise, “Buradaki bir araya gelme, fikir alışverişinde bulunmanın önemli olduğunu düşünüyoruz ve bundan sonra da şehrimizin sorunlarına sahip çıkacak şekilde daha kapsamlı bir şekilde birliktelik sağlamanın önemli olduğunu görüyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf odaları gibi sivil toplum örgütlerimizle birlikte Kütahya’mızın sorunlarını birlikte konuşarak belediyemizle, valiliğimizle ve tüm siyasi partilerle ve paydaşlarla bu şehirde yaşayan halkımızın temsilcileriyle birlikte şehrimizin bir adım daha öne götürülebilmesi için yapabileceğimiz projeler, sorunlarımızın konuşulması ve çözüm üretilmesi anlamında değerli olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda da size ciddi bir sorumluluk yüklüyoruz.

“Şehrin Gelişiminde Sorumluluk Almaya Hazırız”

Şehrimizin gerçekten sıkıntıları var. Bölgemizde geri kalmış bir şehir olarak öne çıkıyoruz ve ciddi anlamda da göç veriyoruz. Bunu nasıl durdurabiliriz, nasıl önüne geçebiliriz bu konuda da bizler her zaman şehrimizin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak gelişmesinde her zaman sorumluluk almaya hazır olduğumuzu daha önce de ifade etmiştik.

“Kaynaklarımız, Betona Gömülmesin”

Şimdi burada sorunlarımızı konuşuyoruz. Yapılacak projelerin şehrin hafızasını, hatıralarını yok etmeden ve şehri betona boğmadan planlanması gerekir diye düşünüyoruz ve burada tabiki en önemlisi de şehrimizin kaynakları, ekonomik kaynakları. Bunların da çok titiz bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Geçtiğimiz dönemde şehrimizin kaynaklarının daha çok betona gömüldüğünü görüyoruz ve şehrimizin büyük bir borca sokulduğunu, altından kalkması zor ve gelişimini baltalayacak şekilde plansız harcamalar yapıldığını görüyoruz.

"Belediye'nin Görevi Müteahhitlik Yapmak, Satmak Değildir"

Biraz önce başkanımız belediye binası yapıldı ve çok güzel çalışıyorsunuz denildi, evet belediye binası yapıldı ama ihtiyaç kadar mı yapıldı yoksa ihtiyacın üzerinde bir yatırım yapılarak bir beton yapı yapılarak kaynaklarımız israf mı edildi bunun ciddi anlamda sorgulanması gerek. Biz Kütahya belediye binasının ihtiyacın çok üzerinde planlanarak yapıldığını ve kaynaklarımızın da betona, taşa gömüldüğünü düşünüyoruz. Bunun dışında 1453 konutları, sayın Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanımızın da ifade ettiği gibi Kütahya’mızın 650 milyonluk borcunun çok büyük bir bölümünü 1453 konutları ve belediye binası inşası oluşturmaktadır. Belediyenin görevi müteahhitlik yapmak, bina yaparak bunları satmak değildir. Belediyenin görevi halkına hizmet etmektir oradaki park bahçeler, su kullanımı, mezarlık gibi sosyal ihtiyaçların karşılanmasında ve şehrin alt yapısının oluşturulmasında yatırımlar yapmaktır ve planlamalar yaparak harcamaları gerçekleştirmektir. Burada Kütahya’nın kaynaklarının ciddi anlamda betona harcandığını ve bu projelerin planlanmadan ihtiyaç dışında gerçekleştirildiğini görüyoruz.

"Rantsal Kentsel Dönüşüme Karşıyız"

Bugün kentsel dönüşüm diyoruz, evet kentsel dönüşüm gerekli mi gerekli ama nasıl bir kentsel dönüşüm, yerinde bir kentsel dönüşüm ve şehri ranta teslim etmeyecek bir kentsel dönüşüm. Bugün Osmangazi Mahallemizi boşaltıyoruz, oradaki vatandaşlarımızı şehrin değişik yerlerine yönlendiriyoruz ve orada belediyenin de ortak olduğu bir mimari projeyle o bölgenin ranta açıldığını ve orada çok yüksek meblalarla satılan konutlar yapılarak bir rant değeri elde edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu gerçekten şehir için gerekli midir, bunun sorgulanması gerekir.

Mahalle sakinlerinin kendi mahallelerinde yaşayabilecekleri bir kentsel dönüşümle çok daha düşük maliyetlerle bu sorunların çözülebileceğine inanıyoruz.

"Alt Geçit, Yüksek Maliyetle Yapılan, Trafikte Kaos Oluşturan Yapıdır"

Şehir trafiğimizden bahsettik. Şehir trafiğinde merkezde yapılan alt geçitin, çok yüksek maliyetle gerçekleştirildiğini ve Kütahya trafiğine katkı yapmak yerine Kütahya trafiğini içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini her gün yaşıyoruz. Orada nasıl trafiğin yoğunlaştığını, nasıl günün her saatinde yoğun bir trafik olması yanında içinden çıkılmaz büyük bir kaos oluştuğunu görüyoruz. Fakat bunun yanı sıra bu alt geçitin nasıl planlamasının, projelendirilmesinin uygunsuz bir şekilde yapıldığını da görüyoruz. Kullanım oranı yüzde 20’lerden ancak yüzde 40’lara yükseldi. fakat bu proje orada gereksiz. Kütahya gibi küçük bir şehirde gereksiz bir trafik yoğunluğuna neden olmuştur ve Kütahya’nın trafik sorunlarının çözülmesi, planlanmasında da en büyük engeldir.

"Kütahya'nın Değerlerini Gölgelemeyen, Tarihi, Doğal Dokuya Uygun Mimari Gerekli"

Onun dışında hep betondan bahsediyoruz, evet Kütahya’nın kaynakları gerek Özel İdarenin, gerek Belediyenin kaynakları betona gömülmekte. Biz, Kütahya’nın mimarisinin de, buranın tarihi bir şehir olarak değerlerini gölgede bırakacak ya da Kütahya’nın değerlerini gölgeleyecek şekilde dikey mimari değil; yatay ve tarihi dokuya uygun, doğal dokusuna uygun şekilde planlanması ve gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

"Vazo Kule'ye İhtiyaç Var Mıdır?"

Bu anlamda da Kütahya’nın nazım planına çok uygun düşmeyeceğini düşündüğümüz bu Vazo Kule projesinin bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Kütahya’nın böyle bir yapıya ihtiyacı var mıdır? Tamam bir vizyon proje olarak ortaya konmuş olabilir ama isabetli bir vizyon proje midir? Tekrar gözden geçirilmesi gerekir çünkü şehrimizin ve ülkemizin özellikle pandemi yüküyle de artan ekonomik sorunlarıyla her gün kapanan iş yerlerinin olduğunu görüyoruz. Kaynakların böyle bir yapı için harcanması sonucunda gerekli ilgi oluşacak mıdır yoksa Kütahya’nın üzerine yeni bir enkaz yükü olarak mı binecektir ve gelecek kuşaklara bırakacağımız bir yük mü olacaktır, bir kazanım mı olacaktır. Bunu tekrar ciddi anlamda gözden geçirilmesi gerekir.

“Ilıca, Yoncalı Turizme Kazandılmalı”

Ilıca’nın, Yoncalı’nın turizme kazandırılması çok önemli. Ilıca bundan 15-20 yıl önce güçlü bir iç turizm potansiyeli olan bir yerdi ama sonra tamamen atıl duruma geldi. Tekrar kazanılabilmesi için de burada sosyal projelerin hayata geçirilmesi, alt yapı projelerinin de yeniden gözden geçirilerek bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.  

Bunun dışında Kültür sarayının hızlı bir şekilde merkezde yapılması gerçekten önemli. Çünkü şehrimizde tiyatro ve diğer sosyal etkinliklerin yapılabileceği merkezi bir alan, ulaşımın kolay sağlanabileceği bir alan yok. Bunun da bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.

“Yapıcı Eleştirilerimiz Olacak, Kütahya'nın Gelişimi İçin Yanınızdayız”

Biz, bu görüşlerimizi gerek meclis toplantılarımızda gerek buluşmalarımızda ifade ediyoruz. Kütahya’nın gelişimi için biz önümüzdeki kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için de her zaman yanınızdayız. Eleştirilerimiz de olacaktır ama bu eleştiriler her zaman yapıcı eleştiriler olacaktır. Sosyal ihtiyaçlarımızın belirlenmesi, bunların özellikle sosyal ihtiyaçların belirlenerek Kütahya’nın önünün açılması, buraya hem yatırımcıların gelmesi, hem de burada yetişen gençlerimizin, değerlerimizin, burada kalma ihtiyacı duyarak ilerde şehrimize değer katmaları anlamında da önemli olduğunu düşünüyoruz. Ben söz verdiğiniz ve bizleri buluşturduğunuz için teşekkür ediyorum.” Dedi.

MHP İl Başkanı Ferhan YILDIRIM: “Hepimizin Ortak Kaygısı, Kütahya”

MHP İl Başkanı Ferhan YILDIRIM: “Yerel seçim sürecindeki sloganınız olan ve slaytta da yazan ‘Birlikte başaracağız.’ çok önemli.

Kütahya’nın benim nazarımda en büyük eksikliklerinden bir tanesi de işte buradaki birlik ve beraberlikti. Renklerimiz farklı olabilir, dünyaya bakış açılarımız farklı olabilir, görüşlerimiz farklı olabilir ama ben çok iyi biliyorum ki her birimizin ortak kaygısı, kavgası Kütahya. Daha yaşanılabilir bir Kütahya için, geleceğimizi iyi bir şekilde emanet edebileceğimiz bir Kütahya için her birimiz Kütahya sevdasıyla kollarımızı sıvadık. Her birimiz işlerimizi güçlerimizi, evde eşlerimizi ev çocuklarımızı bırakarak Kütahya sevdası için yoğun bir mesai harcıyoruz.

“Belediye Başkanımıza, MHP’nin Üretken Belediyecilik Anlayışını Yansıttığı İçin Teşekkür Ederim”

Burası bir belediye meclisi, bir Kütahya. Sizlere baktığım zaman ben Kütahya’yı komple görüyorum. Çünkü Kütahya’nın her kesiminden, her renginden, her mahallesinden seçilmiş güzide insanları görüyorum. Buralardan bu zaman kadar nice belediye meclis üyelerimiz, nice belediye başkanlarımız, nice başkan yardımcılarımız, il başkanlarımız geçti. Önemli olan baki kubbede hoş bir seda bırakmak. Yarın arkamızda bıraktığımız zaman iyi dileklerle, iyi temennilerle hep birlikte anılmak. Şehrimizin çeşitli problemleri var, biz bütün bunları birlikte başaralım diyoruz. Sayın Belediye Başkanıma, MHP’nin üretken belediyecilik anlayışını Kütahya’mızda yansıttığı, birlik ve beraberlik örneği gösterdiği için öncelikli olarak teşekkür ediyorum. Bu zamana kadar yapmış olduğu projeler için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Talebim odur ki bundan sonraki toplantılarda ilimizi temsil eden milletvekillerimizle de birlikte tüm bu masayı tam manasıyla bir birliktelik haline getirmek, onların da görüş ve fikirlerini almaktan ibarettir.

“Bütün Hemşerilerimiz Rahatsız; Battı Çıktı, Yeniden Değerlendirilmeli”

Şehrimizde yaşanan önemli sorunlardan bir tanesine gelince trafik sorunu diyoruz, bunu bütün hemşehrilerimiz konuşuyor, bazen yapılan hataların bazen geri dönüşü olmuyor. Ortada belediye meydanında, şu an şehir merkezimizde bulunan bir battı çıktı projesi benim nazarımda yeniden Kütahyalı hemşehrilerimiz tarafından düşünülmesi ve değerlendirilmesi gereken bir proje olarak yeniden yerini almıştır. Madem biz burayı yeniden bir kent meydanı çalışması yapılıyor, gerek valiliğimiz gerek belediyemizle birlikte şehrimizdeki yaşayan tüm vatandaşlarımızın da ortak sıkıntısı olan, evet bu bir beytül maldır, evet burayı çok ciddi bir emek harcanmıştır, para harcanmıştır ama madem bütün hemşerilerimiz rahatsız bunu bir hepimiz oturalım bir dahaki toplantıda yeniden gözden geçirelim.

“Şehrin Sembolü Çini, Çiniciler Çarşısı Hareketlenmeli”

Şehir terminalinin önüne yapılacak bir yöresel ürünler merkeziyle ilgili tartışıyoruz. Arkadaşlarımız kendilerine göre haklılar ama benim nazarımda yapılmış olan, yapıldığı günden beri de tartışma konusu olan bir çiniciler çarşısı var. Ortadaki havuzları ister kaldıralım ister değişik şekle sokalım, isterse de başka bir şey yapalım. Bizim şehrimizin bir sembolü çini. Bizim şehrimizin sembolüyse bizim bu çarşıyı hareketlendirmemiz lazım. Bu çarşıyı hareketlendirebilmek adına da sizlerin takdirine, meclisinizin taktirlerine sunuyorum.

“Terminalin Yeri, Tekrar Değerlendirilmeli”

Terminal yerini yeniden oturalım bir kere daha konuşalım. Terminali eğer mümkünse bunu mühendislerimiz, mimarlarımız çok daha iyi bilir, çiniciler çarşısının olduğu istikamete alalım, mevcut terminali de yöresel ürünler satış merkezi yapalım. Bir daha bir daha da emek harcamayalım. Belediyemizin işi elbette ki konut yapmak, elbette ki paramızı, her şeyimizi inşaata dökmek değildir ama ortada bir deprem gerçeği var, ortada da bir eski şehir örneği var. Artık Kütahya eski şehir haliyle şehri doldurmuş durumda. Yeni bir Kütahya’yı yeniden hep birlikte inşa etmeyi öneriyorum sizlere. Bunun örnekleri Bursa iline gittiğimizde seyredebiliriz. Eski Bursa duruyor yeni bir Bursa yaptılar. Biz de Kütahya’da bunu sağlayabiliriz” dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin CEYHUN, Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya İl Başkanı Ferhan YILDIRIM, Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha AKSAZ ŞAHBAZ, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Hülya ÖZTÜRK, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye birim Müdürleri ile bir araya gelerek, Kütahya Belediyesi Bengisu Sosyal Tesislerinde istişare toplantısı gerçekleştirdi.  - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı