Haber Detayı
01 Ekim 2021 - Cuma 12:04 Bu haber 920 kez okundu
 
Kızık Köyü Mevzilerine Anıt İsteniyor
Tavşanlı Cevizdere Şehitleri, Gazileri Tanıtım ve Araştırma Derneği olarak Kızık köyü mevzilerine araştırma yapılarak, anıtlar, kitabeler yapılmasını, dev bayrak asılarak şehitlik yapılmasını, anma etkinlikleri düzenleyerek gelecek nesillere aktarılmasını istediler.
GÜNCEL Haberi
Kızık Köyü Mevzilerine Anıt İsteniyor

Tavşanlı Cevizdere Şehitleri, Gazileri Tanıtım ve Araştırma Derneği olarak Kızık köyü mevzilerine araştırma yapılarak, anıtlar, kitabeler yapılmasını, dev bayrak asılarak şehitlik yapılmasını, anma etkinlikleri düzenleyerek gelecek nesillere aktarılmasını istediler.

Tavşanlı Cevizdere Şehitleri, Gazileri Tanıtım ve Araştırma Derneği yetkililerinden Adem Öztürk: "Bugüne kadar, pek çok kurtuluş savaşı yazılı kaynaklarında namıyla ve cephesiyle anılan  İsimsiz Kahraman Kadın Şehitin, Domaniç Fındıcak köyünden olduğu, adının da Emine Bayrak olduğu, sonucuna varıldı. Bu kadının şehit olduğu Kızık mevzisinde savaş izleri belirlendi, sit alanı olarak ilan edildi.

 

Kadın şehidimiz Emine Bayrak'ın şehit olma hikayesi şu şekilde; Savaşın ilk başladığı günlerde Domaniç Kaymakamlığından emir geliyor. Cepheye, cephane gidecek diye. Muhtarlar buna cesaret edememiş.  Fındıcaklı kadın “  ben götüreceğim” diye gönüllü olmuş,  Nahiye amirine söyleniyor ve bir öküz arabası ayarlanıyor. Ve o kadın, top mermilerini samanların altına saklayarak, cepheye Yunan birliğinin içinden geçerek askerlerimize ulaştırıyor. Ulaştırdıktan sonra, isabet eden düşman topuyla o noktada şehit oluyor. 

Kızık cephesinde bir şehit künyesine ve köylülerce de bilinen şehit mezarına ulaştık.

100 yıl sonra şehidimizi Ailesine kavuşmasına Tavşanlı Cevizdere Şehitleri, Gazileri Tanıtım ve Araştırma Derneği olarak vesile olduk, mezarını da hayır sever iş adamı yaptırdı, ayrıca cephane götüren Emine Anamızın şehit olduğu alanı da tespit ettik, top çukuru olan yer alanı belirledik. Kızık cephesine giden yolumuzu Valimizin talimatıyla greyder tutuldu. Kütahya müftülüğünün gönderdiği hocalar, kalabalık aile topluluğu, Kütahya İl Kültür Müdürümüz Zekeriya Ünal, Yoncalı Jandarma Karakol Komutanı ve Tavşanlı Muharip Gaziler Ankara Temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirdik. Şehidimizin kimlik bilgilerini bizlere ileten Eski Kızık Muhtarı Bayram Kuş yıllardır ailesini aradığını böyle bir kimse yok dediklerini anlattı, dedesinin Yunanlılar çekildikten sonra savaş alanında gezerken bir şehide rastladığını, üzerinden meşin üzerine Altıntaş Keçiler Köyü Mustafa yazdığını ve bulunduğu yere bir çukur açarak defnettiğini anlatmış. Amcası da yeğeni Bayram Kuş'a anlatmış ve yerini göstermiş, oda bu durumu bana anlattı. Bunun üzerine alana gidip yeri gördüm ve iş adamı Ahmet Bey'den ricada bulundum, sağ olsun mezarı yaptırıverdi. Gazetede haber de yapılınca ertesi gün ailesi beni aradı. Çok geniş bir ailesi olduğunu hatta Yakaca köyünde 4ncü kuşak torunu gelin olarak bulunduğunu öğrendik. Unutulan Kütahya Eskişehir Muharebeleri kitabı yazarı Süleyman Duman ile bağlantı kurularak, Kızık cephesi savaşı ile ilgili anlatımda bulundular.

Arazinin belirli kısımlarında  taş yığınları var. Taş yığınlarının hepsinin yönü  kıbleye doğru olması buralarda şehit mezarlarının olabileceği ihtimalini artırıyor. Buraların başlarına bir nişane emare ile belli ettik. Yetkililerden bir ricam var; Kızık Cephesinde  bir anma etkinliği, araştırmalar sonucunda bir anıt yapılmasını ve gelecek nesillere güzel izler  bırakılmasını yetkililerimizden rica ediyorum" ifadelerini kullandı.  - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı