Haber Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 13:39 Bu haber 1202 kez okundu
 
İYİ Parti İl Başkanı ERTÜRK: Yerli Malı Değil El Malı Haftasını Kutluyoruz
İYİ Parti İl Başkanı Erol ERTÜRK, yerli malı haftası olması dolayısıyla açıklama yaparken, gündeme dair açıklamalarda bulundu.
SİYASET Haberi
İYİ Parti İl Başkanı ERTÜRK: Yerli Malı Değil El Malı Haftasını Kutluyoruz

İYİ Parti İl Başkanı Erol ERTÜRK, yerli malı haftası olması dolayısıyla açıklama yaparken, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

"Kütahya'daki İnsanların  Yüzde 70'i Mutlu Mu?"

İYİ Parti İl Başkanı Erol ERTÜRK: "Bu zor günlerde; pandemi döneminde, öncelikle sizlere sağlıklı günler diliyorum. Yapılan araştırmalarda yüzde 70'i mutlu olan şehirlerarasında saydığımız Kütahya'da, kimler mutlu bilemiyorum ama şuan da esnafımız, emeklimiz, işsizimiz çok kötü günler yaşamakta. Pandemi bahane edilmekte, ekonominin çöküşü panedemiye yüklenmektedir. Kütahya'mızda icra dairelerinde sayısız şekilde icra dosyaları birikmektedir.

"Bizim İsteğimiz Asgari Ücretin En Az 3 Bin TL Olmasıdır"

Türkiye icra dosyasında de 26 milyon dosya var. Bunların çiftlerini giderir ve çıkartırsak tahmini 15 milyon kişi Türkiye'de icralıktır. Nasıl bir ekonomide bundan bahsediyoruz. İşçinin yılbaşında askeri ücretin belirleneceği günlerde umutla beklediği anları yaşıyoruz. Bizim isteğimiz asgari ücretin, en az 3 bin TL olmasıdır. Bu arada zaten zor durumda olan işverenin de mağdur olmaması için arada ki farkın muhakkak, devlet tarafından karşılanmasının istiyoruz. Arada karşılanacak bu farkın tutarının toplamda 71 milyar tl olduğunu ve bu tl'nin yaklaşık olarak 1 yılda harcanan devletin ödediği faizin yarısı kadar olduğunu biliyoruz. Bunun için, askeri ücret belirlenirken şuan da ki kötü günlerde zorluk yaşayan insanların geçim derdinde doğal gazı nasıl ödeyeceği, elektrik faturalarını nasıl ödeyeceği, göz önüne muhakkak alınsın elektrik şirketlerine özel harcamalarının da faturalara yansıtabilme yetkisi verilirken, hiç mağdur olan insanlar düşünülmüyor. Emeklimiz keza aynı şekilde zor durumda emekliye yılbaşında TUİK'in belirlediği enflasyon oranını değil seyyanen muhakkak iyi bir zam yapılmasını bekliyoruz. Emeklimiz de çok zor durumdadır.

"Bizim Halkımız Şükretmesini De Bilir. Ama Maalesef Bıçak Kemiğe Dayandı"

Küçük esnafın hali içler acısı kiraları devam ediyor, lakin çoğunun işyeri halen kapalı. Kapatmaya da devam ediyorlar. Esnafımızın Vergileri, SGK'ları muhtasarları hala devam ediyor. Esnafımız İşsiz kalan işçiyi mi düşünsün kendi ödeyeceği kirayı veya vergiyi mi düşünsün? Çok kötü günler yaşıyor esnafımız. Kredi vermekle çözemeyeceğimiz bir hal aldı durum. Kesinlikle vergi açısından rahatlatılmalılar, SGK'lar, Bağkur primleri iptal edilmelidir. Bizim halkımız, bir yere kadar elhamdülillah bugünü de atlattık mantığını güder. Bizim halkımız şükretmesini de bilir. Ama maalesef bıçak kemiğe dayandı. Elektrik ve doğalgaz faturaları haddinden fazla can yakar haldedir.

Milletimiz, Soyuluyor Mu?

Avrupa'da Fransa ve İspanya gibi bizim yarı nüfusumuz olan ülkelerin; fenni muayene araç istasyonlarının 2 veya 3 firmaya verildiğini görüyoruz, lakin Türkiye'de tek bir ele verilerek milletin soyulduğunu görüyoruz. Bizim tüketicimiz, her araç için 400-500 tl bir ödeme yapmaktadır. Yılbaşında askeri ücretin, emekli ücretlerinin, memur ücretlerinin hepsinin enflasyon oranında değil daha iyi bir şekilde belirlenmesini iktidardan rica ediyoruz.

"Yerli Malı Değil, El Malı Haftası Olmaya Başladı"

Bu hafta yerli Malı Haftasıdır. Eskiden yerli malı haftalarında; masalarımızda Türkiye'de üretilen ürünleri teşhir ederdik. Şuan da; maalesef ki mercimeği Kanada'dan, samanımızı bile Bulgaristan'dan ithal eder duruma geldik. El malı haftası olmaya başladı. Başkalarının mallarını teşhir eder hale geldik. Yine de biz üreticimizi desteklemek zorundayız. Çiftçimizin kazandığı para üretim maliyetlerini karşılamıyor. Öteki taraftan satın alan tüketicimizin çocuklarının, aç olmasını istemiyoruz. Peki, ne yapılmalı? Köylü ve üretici desteklenmeli ve bu desteği devletten beklemelidir. Yeni yılda taleplerimizin devlet tarafından karşılanmasını temenni eder; 2021 yılının hayırlar getirmesini ve sağlık getirmesini temenni ediyorum."dedi - DORUK Nida

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Nida Kocaman
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı