Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 17:11 Bu haber 1542 kez okundu
 
İHH 2018 Faaliyetlerini Anlattı
Bir takvim yılını üçe bölerek, çalışmalarını yapan İHH Kütahya Şubesi; yetim, ramazan, Kurban çalışmaları olarak ayrı ayrı iyilik hareketlerini yapmaktadırlar. İHH İnsani Yardım Vakfı, 'İyilik Her Zaman, Her Yerde' sloganı ile yola çıkmış ve hemen hemen tüm Türkiye'de Teşkilatlanmasını tamamlamış bir gönüllü iyilik neferleri ordusu olma yolunda büyümektedir. Kütahya da 2014 yılının Eylül ayında resmi olarak kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği, bu iyilik hareketi ile birlikte çalışmaktadır.
YEREL Haberi
İHH 2018 Faaliyetlerini Anlattı

Bir takvim yılını üçe bölerek, çalışmalarını yapan İHH Kütahya Şubesi; yetim, ramazan, Kurban çalışmaları olarak ayrı ayrı iyilik hareketlerini yapmaktadırlar.

İHH İnsani Yardım Vakfı, 'İyilik Her Zaman, Her Yerde' sloganı ile yola çıkmış ve hemen hemen tüm Türkiye'de Teşkilatlanmasını tamamlamış bir gönüllü iyilik neferleri ordusu olma yolunda büyümektedir. Kütahya da 2014 yılının Eylül ayında resmi olarak kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği, bu iyilik hareketi ile birlikte çalışmaktadır.

2014 yılında kurulan İHH Kütahya İnsani Yardım Derneğinin 2018 yılında gerçekleştirilen faaliyetlerinin tanıtıldığı toplantıda konuşma yapan önceki dönüm Kütahya Milletvekili ve önceki dönem İHH İl Başkanı Mustafa Şükrü NAZLI, “İHH İnsani Yardım Vakfı 1992’de kurulmuş tüm dünyada din, ırk ayrımı yapmadan felakete uğramış, savaştan sonra zarar görmüş, sıkıntıya düşmüş, yoksulluktan ve açlıktan dolayı yardıma muhtaç haline gelmiş insanlara yardım eli uzatan, onların temel hak ve hürriyetlerini savunan bir kuruluştur. 1995’ten sonra kurumsallaşmış ve bugün 5 kıtada 135 ülkede yardım yapan dev bir kuruluş haline gelmiş. Bunun Kütahya olarak da temsilciliği ile gönüllü olarak başladığımız bu faaliyet 2014 yılından  itibaren kurumsallaştı. Bugün 5. Yılında İHH Kütahya İnsani Yardım Derneğimiz Türkiye’de en etkin görev yapan, en fazla yardım toplayan iller arasında yer almayı başardı.

Yardım faaliyetlerinde emeği geçen başkanımıza ve tüm yönetim kurulu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Bugün artık ilçelerimizde de yapılanmasını tamamlıyor. Tüm ilçelerimizde de şubelerimiz var, onlarla birlikte Kütahya’da hayırlı hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda Kütahya halkına da teşekkür etmek istiyorum. Büyük yardım kampanyalarında destek veren, tüm dünyadaki insanlık için katkı sağlayan, kendi emeğini kendi bütçesinden bir miktar da olsa katkıyı esirgemeyen halkına da teşekkür ediyorum. Böyle bir ilde yaşamaktan ve insani yardım faaliyetlerine katılmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Hayırlı çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum."

İHH Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa YENİPAZAR, “2014 yılında 7 kişi ile kurduğumuz derneğimizin bugün 40 kişilik yönetim kurulu ve 600’e yakın gönüllüsü ile hemen hemen bütün ilçelerimizde temsilcilerimiz ya da teşkilatlarımızla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Herhangi bir ayrım gözetmeksizin onların yaralarını saralım, onların karınlarını doyuralım, onlar için eğitim kurumları oluşturalım istiyoruz. gayretimiz ve çabamız budur. Teşkilatımız her geçen gün büyüyor. Hem hayır topluluğu hem sayısal olarak hem de tüm dünyada yüklendiği yük olarak kendi adına görevini yapmak için tüm çabayı ortaya koyuyor. Biz 13 alanda çalışmalarımızı sürdürdüğümüz için 13 başkan yardımcımız, gençlik kolları teşkilatımız, kadın kolları teşkilatımız ve yine çocuk kulübümüz ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Amacımız; yardım faaliyetlerinin organize edilmesi. İyilik öncelikle yakın çevreden başlayıp ulaşabildiğimiz yere kadar ulaştırmaktır. Biz de önce kendi çevremizden başlayarak ihtiyaç sahiplerine, mağdur olan, elinden tutulması gereken kardeşlerimize ulaşıyoruz. Bir liste oluşturuyoruz ve akabinde sürekli onları takip ederek ihtiyaçlarını karşılama gayreti içerisinde oluyoruz. Bunları yaparken kurumsal bir yaklaşımla hareket ediyoruz. Hem merkezde hem ilçelerimizde aksatmaksızın Yönetim Kurulu Toplantılarımızı yapıyoruz.”

2018 yılında yapılan İHH Kütahya Şubesi faaliyetleri hakkında Başkan Mustafa YENİPAZAR, bilgilendirme yaptı.

YENİPAZAR: "Kütahya'da 280 esnafa bırakılan kumbaralardan toplanan paralarla gıda ve erzak yardımları yapılıyor. 100 ihtiyaç sahibi aileye kömür yardımı yapıldı. 2018 yılında her ay düzenli olarak 90 adet Kütahyalı, 60 adet mülteci ihtiyaç sahibi ailemize Sultan Market alışveriş kartı dağıtıyoruz.

İhtiyaç sahibi öğrencilere, hayır sever vatandaşlarımızın katkısı ile burs imkanı sağlıyoruz. Mevsimlik işçilere yardımcı oluyoruz.

Ramazan çalışmaları kapsamında, üç farklı iftar düzenleniyor. Halk İftarı, Ümmet İftarı, Yetim İftarı. Ümmet iftarına 1000 civarında vatandaşa iftar verildi, yetim iftarında harçlıklar ve hediye ikram edilmekte ve Ramazan ayının 15'inde iftar verilmektedir.

Çocuklara bayramlık alınıp, Ramazan ayında 500 aileye koli yardımı yapılmıştır.

Kurban'da 168 hisse bağışı yapıldı ve 200 aileye kurban eti dağıtıldı. Bosna Hersek'te kurban faaliyetlerine katılındı.

Kadın Kolları Başkanımız Azerbaycan'da yetim dayanışma günlerine katıldı. Milletvekilimiz Şükrü NAZLI, Arakan'a gitti. Genç İHH Başkanımız Hüseyin kardeşimiz Srilanka'ya, Tavşanlı İlçe Başkanımız Ramazan Bey Lübnan'a, Belediye Başkanımız ve Yardımcıları İdlib'e gittiler.

Katarak ameliyatlarının maliyeti yaklaşık 500 TL, 110 hastaya katarakt ameliyatı yapıldı. Afrika'da 4 su kuyusu oluşturuldu. " dedi. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK Gazetesi Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı