Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 13:16 Bu haber 4241 kez okundu
 
Haydi Yatırımcılar Kütahya'ya !...
Zafer Kalkınma Ajansı, Yatırımcılar için OSB'lerdeki parsellere bedelsiz tahsis düzenlemesi gerçekleşti, buna göre; Kütahya Merkez OSB, Merkez 2. OSB, Tavşanlı OSB'lerdeki parsel tahsisleri 2. Kademeden yararlanarak 60 indirimli; Gediz OSB'deki parsel tahsisleri 3. Kademeden yararlanarak, 80 indirimli; Altıntaş Zafer OSB'deki parsel tahsisleri ise 4. Kademeden yararlanarak 100 indirimli olarak yapılabilecektir.
EKONOMİ Haberi
Haydi Yatırımcılar Kütahya'ya !...

İndirimli ve bedelsiz parsel tahsisleri ile ilgili bir açıklama yapan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli OĞUZ: "Organize sanayi bölgelerinde yer alan parsellerin tamamen ve kısmen bedelsiz olarak tahsisi hakkındaki 14.05.2018 tarihli ve 2018/11773 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın eki kararın 1. maddesinin 1. fıkrası, 01.11.2018 tarihli ve 300 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nın eki ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak 2 Kasım 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Yapılan değişiklikler OSB’lerin yerli ve yabancı yatırımlar için cazibe merkezi hâline geleceğini ve düzenli sanayileşme yolunda hızla ilerleyerek ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşma noktasındaki kararlılığını ortaya koymaktadır.

Bu karar ile birlikte OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamı genişletilmek suretiyle OSB’lerdeki boş parsellerin yatırıma daha hızlı bir şekilde kazandırılması, üretim ve istihdamın etkin şekilde artırılması hedeflenmiştir. Buna göre 4’üncü kademede yer alan ilçelerde de bedelsiz arsa tahsisi yapılabilecektir. 5 ve 6’ncı kademede bulunan ilçelerde mevcut “bedelsiz arsa” uygulamasına devam edilirken 2 ve 3’ncü kademe gelişmiş ilçelerdeki OSB’lerde uygulanan indirim oranları artırılmıştır. Daha önce 40 indirim oranına sahip 2’nci kademe ilçeler 60’a, 60 indirim oranına sahip 3’üncü kademe ilçelerde ise 80’e çıkarılmıştır.

Son değişikliklerden sonra bölgemizde yer alan aktif OSB’lerden,

·         İscehisar Mermer İhtisas OSB, Şuhut OSB, Karahallı OSB’deki parsel tahsisleri 100 indirimli olarak yani bedelsiz,

·         Bolvadin OSB, Dinar OSB, Emirdağ OSB, Sandıklı OSB ve Gediz OSB’deki parsel tahsisleri 80 indirimli,

·       Afyon Merkez OSB, Kütahya Merkez OSB, Kütahya Merkez 2. OSB, Tavşanlı OSB, Manisa Merkez OSB, Akhisar OSB, Salihli OSB, Turgutlu 1. OSB, Uşak Merkez OSB ve Uşak Deri Karma OSB’deki parsel tahsisleri 60 indirimli olarak yapılabilecektir.

 

TR33 Bölgesi’nde yer alan OSB’lerdeki parsel tahsis şartları aşağıda yer almaktadır.

#

Afyonkarahisar

Kütahya

Manisa

Uşak

2. Kademe

(60 indirimli)

· Merkez OSB

· Merkez OSB

· Merkez 2. OSB

· Tavşanlı OSB

· Merkez OSB

· Akhisar OSB

· Salihli OSB

· Turgutlu 1. OSB

· Akhisar Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri OSB*

· Soma OSB*

 

· Merkez OSB

· Deri Karma OSB

3. Kademe

(80 indirimli)

· Bolvadin OSB

· Dazkırı Dokuma ve Konfeksiyon OSB*

· Dinar OSB

· Emirdağ OSB

· Sandıklı OSB

· Gediz OSB

· Kula Deri İhtisas OSB*

-

4. Kademe

(100 indirimli)

· İscehisar Mermer İhtisas OSB

· Şuhut OSB

 

· Altıntaş Zafer OSB*

-

· Karahallı OSB

· Banaz OSB*

 

5. Kademe

(100 indirimli)

· Merkez 2 OSB (Sinanpaşa)*

-

-

-

 

*OSB planlama aşamasında olup henüz parsel tahsisi yapılamamaktadır.

TR33 Bölgesi (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak), sahip olduğu altyapı, ulaşım ve iş gücü imkânları ile yatırımcıların cazibe merkezi olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerimizde bulunan Yatırım Destek Ofislerimiz aracılığıyla yatırımcılara ücretsiz danışmanlık hizmetini vermeye devam ediyor, yatırımcılara doğru ve güvenilir bilgileri sağlayarak yatırım yapmaları için gerekli her türlü desteği veriyoruz. Bu karar ile bölgemizdeki OSB’ler çok daha cazip hâle gelmiş olup yatırımcıları bölgemize yatırım yapmaya davet ediyoruz" dedi. - DORUK

Kaynak: Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı