Haber Detayı
13 Haziran 2022 - Pazartesi 23:52 Bu haber 718 kez okundu
 
Gıda Mühendislerinin Durumu Mercek Altında
Gıda Mühendisleri Meslekte Birlik Hareketi Derneği, Gıda Mühendislerinin durumu hakkında bir rapor hazırladı.
GÜNCEL Haberi
Gıda Mühendislerinin Durumu Mercek Altında

Gıda Mühendislerinin Durumu Mercek Altında

Gıda Mühendisleri Durum Raporu Hakkındaki Basın Açıklamamız

Gıda Mühendisleri Meslekte Birlik Hareketi Derneği, Gıda Mühendislerinin durumu hakkında bir rapor hazırladı.

GIDABİRDER Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp CİHAN: "GIDABİRDER olarak geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yayınlanan Personel Alım ilanında yer alan 135 Gıda Mühendisinin işe alımına dair kararın ardından meslektaşlarımızın mevcut durumuna dair bir araştırma yapma gereksiniminde bulunduk.

Bilimsel Araştırma Yöntemleri arasında sıkça kullanılan ve akademik camia tarafından da doğruluğu kabul görmüş Kolayda Örneklem Yöntemini kullanarak anket sonuçlarımızı derledik.

Anket çalışmamıza 590 katılımcı katılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre meslektaşlarımızın yüzde3’ü kamuda, yüzde51’i Özel Sektörde, yüzde9’u Meslek Dışı Sektörlerde, yüzde37’si ise hali hazırda iş aramaktadır. Verilen cevaplar doğrultusunda meslektaşlarımızın yüzde46’sı yani neredeyse yarısı Mesleğini icra edememektedir. Sonuçları göz önünde bulundurduğumuzda meslektaşlarımıza daha fazla istihdam olanağının sağlanması gerektiği görüşündeyiz.

Katılımcılarımıza aylık gelirlerine dair yönelttiğimiz soruda ise katılımcılarımızın yüzde23 ü Asgari Ücret, yüzde37 ‘si 4500 TL- 5500 TL, yüzde32’si 5500 TL – 7000 TL, yüzde8’nin ise İstihdamı Zorunlu Personel kapsamında +9200 TL aylık gelire sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Meslektaşlarımızın ekonomik gelir anlamında hayat standartlarını rahatça yaşayabilecek durumda olmadıklarını görüyoruz.

Meslektaşlarımıza Tarım ve Orman Bakanlığımızca açıklanan Personel Alım ilanındaki kadroları yeterli bulup bulamadıklarına dair bir soru yönelttiğimizde ise katılımcılarımızın yüzde99’u 135 kişilik kadronun yetersiz olduğunu belirtirken, yüzde1‘i ise ilgili kadronun yeterli olduğunu belirtmiştir. Verilen cevaplar ışığında gıda güvenliği açısından hayati bir öneme sahip olan gıda mühendislerinin kamu ’da daha fazla istihdam şansına sahip olmaları gerektiği görüşündeyiz.

Personel Alım İlanındaki meslektaşlarımıza ayrılan kontenjanların ne kadar olması gerektiğine dair bir soru yönelttiğimizde ise katılımcılarımızın yüzde5’i 200- 250, yüzde8’i 250-350, yüzde14’ü 350- 500, yüzde73’ü ise 500- 750 kişilik bir kontenjan açılması gerektiğine dair cevap vermiştir. Bu durumda meslektaşlarımızın kamu kaynaklarına dair daha fazla beklenti içerisinde oldukları aşikardır.

Yapılan anket çalışmamızın ardından ortaya çıkan veriler ışığında ne yazık ki halk sağlığı için hayati bir öneme sahip olan Gıda Mühendislerinin gerek istihdam gerekse ekonomik anlamda yeterli şartlarda olmadıkları ortadadır.

Geldiğimiz noktada meslek temsilcileri, meslek organizasyonları, odamız ve devletimizin ortak bir çalışma gurubu içerisinde yer alarak meslektaşlarımızın durumunu daha iyi noktalara getirmek adına çalışması gerekmektedir.

Ötekileştirmeden bütün paydaşları bir araya getirerek mesleğimizin hak ve itibarını korumak adına elimizden gelen bütün çabayı göstermek istediğimizi sizler aracılığıyla açıkça belirtiyoruz." İfadelerini kullandı. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı