Haber Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 14:08 Bu haber 4229 kez okundu
 
Genç Memur Sen'den, Azerbaycan’a Destek Etkinliği
Dost ve Kardeş Ülke Azerbaycan’a Destek Eylemi Basın açıklaması Kütahya Azerbaycan Parkında Türkiye genelinde eşzamanlı Genç Memur Sen Teşkilatları tarafından gerçekleştirildi.
GÜNCEL Haberi
Genç Memur Sen'den, Azerbaycan’a Destek Etkinliği

Dost ve Kardeş Ülke Azerbaycan’a Destek Eylemi Basın açıklaması Kütahya Azerbaycan Parkında Türkiye genelinde eşzamanlı Genç Memur Sen Teşkilatları tarafından gerçekleştirildi.

 Basın açıklamasında Memur-Sen Kütahya Şube Başkanı ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Fatih KÖSE, Genç Memur-Sen il temsilci İsmail GÖNEN Dost Ve Kardeş ülke Azerbaycan’a destek eylemi basın açıklamalarını bugün Azerbaycan Parkında yaptı.

Açılış konuşmasında Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Fatih Köse: “Türkiye ve Azerbaycan tek millet iki devlettir. Aralarında tarihi, ekonomik, kültürel, coğrafi ve siyasi bağların yanı sıra bir soy ilişkisi vardır. Bahtiyar Vahapzade bu ilişkiyi şu mısralarla en güzel şekilde açıklamıştır. Bir ananın iki oğlu, bir amalın iqi kolu, o da ulu bu da ulu, Azerbaycan Türkiye.”dedi. Açılış konuşmalarını Vahapzade’nin şiiriyle yaptılar.

Açılış konuşmasının ardından Memur-Sen il temsilci İsmail GÖNEN şu açıklamalarda bulundu: Dost ve Kardeş Ülke Azerbaycan'a Destek Eylemi Basın Açıklaması Bütün diplomatik ilişkilerin ötesinde derin bir bağ ile birbirlerine "Kardeş" diyen Türkiye ve Azerbaycan dostluğu, tüm dünya ülkelerinin malumudur. İki devlet ve tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha fazla anlam kazanmakta ve pekişmektedir. Bu kardeşlik ki şüphesiz tarihte devletlerarasında ortaya konulan en samimi ve en kadim dostluk olarak diplomasinin " Devletlerin Dostları Yoktur, Çıkarılan Vardır" teamülüne de meydan okumaktadır.

“Ermenistan'ın Tescilli Bir Saldırgan Olduğunu Biliyoruz

Kardeş ülke Azerbaycan'da son zamanlarda yaşanan hadiseler kamuoyunun malumudur. Zira bu hadisenin bugünün meselesi olmadığını ve tarihe geçmiş kara bir leke olarak günümüze kadar geldiğini bütün dünya bilmektedir. Ermenistan otuz sene önce uluslararası hukuku hiçe sayarak, Azerbaycan toprağı olan Karabağ'ı işgal etmiş ve bu işgal esnasında hiçbir ahlaki kural tanımayan saldırganlığı ile adeta bir katliam gerçekleştirmiştir. Azerbaycan topraklarının neredeyse beşte birini işgal eden ve milyonlarca insanı yurtlarından ederek, başta Hocalı'da yaptığı soykırımı ile insanlık suçu işleyen Ermenistan'ın tescilli bir saldırgan olduğunu biliyoruz.

 “Tüm Devletlerin Söz Konusu Biz Olunca Oynadığı Üç Maymun Tavrı Yine Değişmedi”

Ne acıdır ki bütün dünya devletlerinin söz konusu "biz" olunca ortaya koyduğu "üç maymunu oynama tavrı “ yine değişmemiş ve Azerbaycan'ın haklı mücadelesi her koşulda uluslararası camiada örselenmiştir. Azerbaycan, yaşanan bunca kıyımdan sonra kendi öz toprağını geri almak için her tür meşru gayreti sarf etmiş olsa da, uluslararası camia bu gayrete duyarsız kalmıştır. Ermenistan bu durumdan güç alarak şımarık tavrını sürdürerek her koşulda kışkırtmaları devam ettirmiştir.

“Dünya Beşten Büyüktür”

28 Eylül sabahı Ermenistan silahlı güçlerinin yeniden ahlaksızca yaptığı saldırıya karşı meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycan'ın yanında olmak boynumuzun borcudur. Bir yanda kendi toprakları işgal edilen “Kardeş Ülke Azerbaycan” diğer yanda ise işgalci konumunda olan bir ülke varken; bizlere de "Dünya Beşten Büyüktür" diyen iradenin arkasında durarak, haklı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermekten başka seçenek yoktur. Bu saiklerle uluslararası hukukun işletilmesi noktasında; başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün dünya ülkelerini, Ermenistan’ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ediyoruz.

“Türkiye’nin Azerbaycan'a Yardımı Ve Desteği de "Her Nasıl İstiyorlarsa Öyle" Olmaya devam edecektir.”

 Ülkemizin Azerbaycan'a verdiği güçlü destek sadece devletlerimiz arasındaki kardeşlik, hukuku sebebiyle değildir. Aynı zamanda otuz senedir Kardeş Azerbaycan'a yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa gösterilen haklı bir tepkidir. Ama bilinmelidir ki Türkiye’nin Azerbaycan'a yardımı ve desteği de "her nasıl istiyorlarsa öyle" olmaktadır ve olmaya devam edecektir.

Her Koşulda Azerbaycanlı Kardeşlerimizin Yanındayız

Bizler, bugün Ermenistan'ın uluslararası hukuku hiçe sayarak, dost ve kardeş Azerbaycan topraklarına yönelik haksız saldırılarını, insanlık dışı işgallerini protesto etmek, hiçbir şekilde izahı olmayan hukuksuz saldırılar nedeniyle Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi anmak ve ne olursa olsun Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu açıklamak için buradayız. Tekrar Ermenistan'ın saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyor: İki Devlet Bir Millet olduğumuz Azerbaycan halkının yanında, her fırsatta koşulsuz olarak duracağımızı bütün dünyaya ilan ediyoruz.” dedi. Doruk/Nida

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Nida Kocaman
Yorumlar
Haber Yazılımı