Haber Detayı
31 Ocak 2021 - Pazar 18:01 Bu haber 14654 kez okundu
 
Emin YÜCE: Türkiye'de Dijital Baskıyı İlk Uygulayan Keramika
Kütahya DORUK Gazetesi Kurucusu Ahmet ARABACI, İmtiyaz Sahibi Fatma ÇAKIR ve Assistance Danışmanlık Kurucusu M. Fatih TURAN'ın Keramika'yı ziyareti esnasında Keramika ve çalışmaları hakkında bilgiler veren Keramika Genel Müdürü Emin YÜCE, "Dijital baskıyı Dünya'da 3. Türkiye'de ilk uygulayan biziz" dedi.
GÜNCEL Haberi
Emin YÜCE: Türkiye'de Dijital Baskıyı İlk Uygulayan Keramika

Kütahya DORUK Gazetesi Kurucusu Ahmet ARABACI, İmtiyaz Sahibi Fatma ÇAKIR ve Assistance Danışmanlık Kurucusu M. Fatih TURAN'ın Keramika'yı ziyareti esnasında Keramika ve çalışmaları hakkında bilgiler veren Keramika Genel Müdürü Emin YÜCE, "Dijital baskıyı Dünya'da 3. Türkiye'de ilk uygulayan biziz" dedi.

TURAN: "Herkesin Evine Girmek Önemli"

Assistance Danışmanlık Kurcusu M. Fatih TURAN: "Tasarım konusunda harika çalışmalarınız mevcut, Türkiye'de herkesin evine girmek ve Dünya'ya açılmak önemli bir durum. Keramika aidiyet yaratmış, sahiplikte koymuş, insanlar bu markayı içselleştirmiş.

İkonik değerler peşindeyiz. Çini hikayesi olması lazım. 3 saatte geldik buraya, iyi bir mesafede, güzel işler çıkartılabilir. Bireysel hamlelere çok ihtiyaç var" dedi.

Emin YÜCE: "Keramika, Emek Vererek Bugünkü Konumuna Geldi"

Keramika Genel Müdürü Emin YÜCE: " Ziyaretinizden dolayı teşekkür ederim, hoşgeldiniz. 2006 yılında Keramika'yı kurduk, 50 kişi ile başladık. Hiç kimse Keramika'yı bilmiyordu. Emek vererek bu hale geliniyor. Bizim gibi küçükten büyüğe doğru yol almış firmalar her şeyi kendileri yapmaya başlıyor. Satışı, reklamı, eğitimlerini kendileri yapıyor, ekiplerini kendileri oluşturuyor.

Fuara gidemeyen, çok satış potansiyeli olmayan elinde cevheri olan kişileri bulup yukarılara çıkarmak lazım. Çinide büyük ustalarımız var fakat çok büyük firmalarımız yok. Halbuki Kütahya, dünya çapında önemli. Sanatçıların ellerindeki cevheri ortaya çıkarmalarını sağlayacak bir metot bulunması gerekiyor. Katma değerli ürünler üretilmeli, az yapıp işçiliği güzel olup kıymeti yüksek ürünler kullanılmalı.

Tasarım merkezimiz var. Dünya trendlerini takip edip tasarımlar yapıyoruz. Müşteriniz ne kadar kaliteliyse, siz de o oranda kaliteli ürünler üretiyorsunuz. Avrupa'nın en büyük firmaları ile çalışıyoruz. Bu senenin ortasında 2022'nin trendlerini belirtiyorlar, çalışmalarınızı buna göre yapın diye bilgilendiriyorlar, talep ediyorlar. Uluslararası fuarlara katılıyoruz.

"Bu Sektör Moda Oldu"

Eskiden annelerimiz bir yemek takım alırdı 86 parça, ömür boyu onu kullanırdı, misafir geldiği zaman kullanırdı, onun için kıymetli bir üründü. Artık kimse 86 parça almak istemiyor. Evde kaç kişiyim 3 mesela, evde yetecek kadar bu senenin trendine uygun ürünler alıyorlar. Kullanırım, daha sonraki trendde tekrar alırım diyor.

Seri üretim yapıyoruz. Butik işleri yapmak, sistemi yavaşlatıyor.

Satışlarımız İhracat, yurtiçi toptan, online satış, perakende olmak üzere farklı dört grupta ele alıyoruz, ekipleri de showroomları da birbirinden ayrıdır.

Mart ve Eylül aylarında İstanbul'da fuarlarımız oluyor. Firmaların, insanların ufkunu geliştirmek için önemli.

Uluslararası fuarlarımız oluyor, ekip olarak götürüyoruz. Kimse gezmeye gitmiyor, farklı ürünlere de bakarak kendini geliştirme, ufkunu geliştirme şansını yakalıyor.

"Son 2 Yılda Siyah ve Gri En Çok Satılan Ürünler"

Avrupa ve Amerika'ya 10 yıldır siyah tabak üretiyoruz. Son iki yılda en çok sattığımız ürünler siyah ve gri ağırlıklı ürünler.

Dünyanın her tarafına promosyon ürünler de yapıyoruz. Müşterinin isteğine bağlı olarak, markaları reklamlarını basıyoruz. Büyük firmalar ilk anda sipariş vermiyor, fabrikayı her yönüyle denetliyorlar, üretiminden sevkiyatına kadar, hatta değişiklikler istiyorlar" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de Dijital Baskıyı İlk Uygulayan Keramika

Keramika'nın kırılma anının ne olduğunu soran TURAN'a, Genel Müdür YÜCE: "Türkiye ve Uluslararası fuarlarda bulunmak. Avrupa'da olmamız gerekiyor dediğimizde pazara girdiğimizde kaliteli müşteriler, yönlendirmeye, zorlamaya başladılar.

Yenilikçi olmak çok önemli, bu sektörde Türkiye'de dijital baskıyı ilk uygulayan biziz. Dünya'da da 3.yüz. Hiç kimsenin elinde olmayan ürünler vardı elimizde, fuarda onları görmeye geldiler. İlkleri yakalamak çok önemli. 260 renkle çalışıyoruz, Dünya'da bizim kadar renkle çalışan yok. Bazı firmalar 10 renk seçiyor, 11.yi isteseniz yok. Müşteri ne istiyorsa ben bunu yaparım diyebilmek önemli. Değişken bir sektör. Sunum önemli hale geldi. İçindeki yemeğe bakılmıyor, görsellik, sunum önemli. " dedi.  

TURAN: "Dünyamızı Renklendirdiniz"

TURAN: "Vizyonunuza hayran kaldım, toplantı odasında bu kadar rengi görünce, bilerek mi yaptınız bilmiyorum ama Dünyamızı renklendirdiniz.

Profesyonellerde proje yönetim sistemi, entegrasyon yönetimi, kaynak yönetiminde faz kapanışı uzmanlık alanlarımdan. Hakemliğim var, Tubitak, İstanbul'da İstanbul Ticaret Odası'nın kurduğu  BTM (Bilgi Ticaret İşleme Merkezi) faaliyetlerimiz var.

Anadolu'da başarı hikayesi yaratma çabalarımız var. 2017'de Urfa'daki Göbekli Tepe ile turizmi geliştirme çalışmasıdır.

Kütahya'da aklıma gelen, Kütahya'da tasarlandı vurgusunu görmeliyim. Tasarlanması önemli, ülke o yöne kaydı. Üretilmesinden de önemli. Sizinle tanışmak bizim için onur ve gurur oldu, bizlere vakit ayırdığınız, tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim" dedi.   - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı