Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 18:51 Bu haber 2075 kez okundu
 
DPÜ'den PCR Analiz Cihazı
Kütahya Dumlupınar Üniversitesine ait Kantitatif PCR analiz cihazı, Covid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının kullanımına sunuldu.
SAĞLIK Haberi
DPÜ'den PCR Analiz Cihazı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İleri Teknolojiler Merkezinin (DPÜ İLTEM) Moleküler Biyoteknoloji ve Epigenetik Laboratuvarında bulunan Kantitatif PCR analiz cihazı, sağlık personelinin salgınla mücadelesine katkı sunulması amacıyla Covid-19 salgını sona erene kadar KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kullanımına verildi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesine ait Kantitatif PCR analiz cihazı, Covid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının kullanımına sunuldu.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal'ın isteği üzerine cihazın KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kullanımına sunulması için çalışmalara başlayan DPÜ İleri Teknolojiler Merkezi, Moleküler Biyoteknoloji ve Epigenetik Laboratuvarında bulunan cihazın Covid-19 ile mücadele kapsamında hastane tarafından kullanılması için gerekli yasal süreci tamamladı.

Aynı anda 96 test gerçekleştirebilen ve günlük test kapasitesi binin üzerinde olan gelişmiş Q-PCR teknolojisine sahip Kantitatif PCR analiz cihazımızla ilgili Kütahya'nın iki büyük kamu kurumunun iş birliği özellikle Kütahya halkının ve toplumun sağlığına önemli katkı sunacak.  Bunun yanında salgının ilk gününden bu yana fedakarca çalışan sağlık personelinin iş yükününde hafifletilmesine yardımcı olacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Kâzım Uysal, Covid-19 ile mücadele kapsamında kurumlar arası yapılacak her türlü yardımlaşma için hazır bulunduğunu ve Kütahya halkı için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. Uysal, atılan bu adımın Kütahya ve milletimiz için hayırlı olmasını dileyerek başta DPÜ İLTEM'de görev yapan akademik ve idari personellerimiz olmak üzere sürece katkı sunan herkese teşekkürlerini sundu. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı