Haber Detayı
18 Aralık 2020 - Cuma 13:53 Bu haber 10140 kez okundu
 
DORUK Gazetesinden, İl Ticaret Müdürünü Ziyaret
DORUK Gazetesi olarak sürdürdüğümüz seri ziyaretler çerçevesinde İl Ticaret Müdürümüz İsmail Hakkı UYGUN'u ziyaret ederek, çalışmaları ile ilgili bilgi aldık ve istişarelerde bulunduk.
YEREL Haberi
DORUK Gazetesinden, İl Ticaret Müdürünü Ziyaret

DORUK Gazetesi olarak sürdürdüğümüz seri ziyaretler çerçevesinde İl Ticaret Müdürümüz İsmail Hakkı UYGUN'u ziyaret ederek, çalışmaları ile ilgili bilgi aldık ve istişarelerde bulunduk.

Müdür UYGUN'dan öğrendiğimiz bilgilere göre, ilimiz sınırları içerisinde üretilen yöresel ürünler ile üretici ve tedarikçilerin oluşturulan listesini inceleyerek, okurlarımızı düzenlemeyle ilgili bilgilendirmek istedik. Buna göre;  

14.01.2015 tarihli ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 20.01.2015 tarihinde yürürlüğe girmiş ve Kanunun “Yer ve raf tahsisi” başlıklı 12’nci maddesinin üçüncü fıkrasında “Hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerde satış alanlarının en az yüzde birine tekabül edecek şekilde raf alanı, mağazanın bulunduğu ilde üretilmesi kaydıyla coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya coğrafi işaretli olarak tescil edilmemiş olsa bile meslek kuruluşlarının uygun görüşü alınarak ticaret il müdürlüklerince belirlenen hızlı tüketim malı niteliği taşıyan yöresel ürünlerin satışına ayrılır. Yöresel ürünlerle doldurulamayan raf alanları, diğer ürünlerin satışı amacıyla kullanılabilir.” hükmüne yer verilmiştir.

   Anılan Kanunun uygulamasına yönelik hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik 06.08.2016 tarihli ve 29793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup Yönetmeliğin “Yöresel ürünler ile üretici ve tedarikçileri” başlıklı 12’nci maddesinin birinci fıkrasında yöresel ürünler, “11 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen perakende işletmelerin bulunduğu ilde üretilmesi kaydıyla, coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya coğrafi işaretli olarak tescil edilmemiş olsa bile o yerin İl Müdürlüğünce belirlenen hızlı tüketim malı niteliğindeki ürünler” şeklinde; “Tanımlar” başlıklı 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde ise hızlı tüketim malı, “Gıda, içecek, temizlik ve kişisel bakım ürünleri” olarak tanımlanmıştır. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı