Haber Detayı
07 Mart 2021 - Pazar 15:27 Bu haber 6856 kez okundu
 
Dikkat Kızarıyoruz!
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA, tüm illerin bir haftalık Covid-19 vaka oranları açıkladı. Her 100 bin kişiden geçtiğimiz hafta 71,97 kişi iken bu hafta artış göstererek 85,31’inin korona virüse yakalandığı Kütahya’da 27 Şubat - 5 Mart tarihleri arasında bir haftada 492 yeni vaka görüldü. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA, Kütahya Valisi Ali ÇELİK ve KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU konu ile ilgili açıklama yaptı.
GÜNCEL Haberi
Dikkat Kızarıyoruz!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA, tüm illerin bir haftalık Covid-19 vaka oranları açıkladı. Her 100 bin kişiden geçtiğimiz hafta 71,97 kişi iken bu hafta artış göstererek 85,31’inin korona virüse yakalandığı Kütahya’da 27 Şubat - 5 Mart tarihleri arasında bir haftada 492 yeni vaka görüldü. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA, Kütahya Valisi Ali ÇELİK ve KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU konu ile ilgili açıklama yaptı.

Son dönemde artışa geçen Kütahya'daki vaka sayısı bakımından önceki haftalara göre artış görülürken, Ege Bölgesinin en yüksek oranına sahibiz. Yüksek riskli İller arasındayız fakat tedbirlere uymaz ve hassasiyet göstermezsek çok yüksek riskli İller arasında yerimizi almak üzere olacağız.

Bakan KOCA: "Bu Haftaki Tedbirlere Uyumunuz, Şehrinizin Rengini Belirleyecek"

Kısıtlamaların azalması, kurallara uymanın ödülüdür. Kurallara uyalım diyen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA: "7 günlük vaka görülme sıklığını il bazında yayınlamaya haftalık olarak devam edeceğiz, risk haritası da 15 günde bir yayınlanacak. Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz. Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel halini açıkladık. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli. Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Vali Ali ÇELİK: "Bu Seferberlik Olsun, Mavi'ye Çevirmek Birbirimize Borcumuz"

Kütahya’mıza turuncu değil; çinimiz gibi,  Belediye Kütahyasporumuz gibi MAVİ yakışır. Şehrimizi MAVİ’ye dönüştürmek bizim elimizde. Hep birlikte bu mücadeleye omuz verelim. Koronavirüsle mücadelede birlikteyiz, birlikte başaracağız diyen Kütahya Valisi Ali ÇELİK: "Kötü olarak tabir edilen Kırmızı kategorinin bir tık altındayız. Bu artış trendi devam ederse çok sıkıntılı günlerle yine karşı karşıya kalacağız. Bunu tersine evirelim, bütün hemşerilerimizle, Kütahyalılarımızla bunu başarabiliriz, birbirimize olan borcumuz budur. Esnafımıza, çalışanımıza, büyüklerimize karşı borcumuz budur. Ne olur, herkes görev ve sorumluluğunu yerine getirsin. Biz turuncu değil, maviye doğru Kütahya'mızın o çinisine turkuazına renk veren maviye doğru, Kütahyaspor'un rengi maviye doğru hep birlikte gidelim. Bu bir seferberlik olsun, bu seferberlikten güçlü, başarılı bir şekilde çıkarız" dedi.

Her hafta “KIRMIZI”ya bir adım daha yaklaşıyoruz diyen Vali ÇELİK: "Uymamız gereken tedbirler, almamız gereken bireysel önlemler belli. Esnafımız, öğrencilerimiz, düğün gününü bekleyen vatandaşlarımız, büyüklerimiz için lütfen tedbirlere uyalım. Kısıtlamasız “son Cumartesi” olmasın" ifadelerini kullandı.

Rektör KAVUNCU: "Ne Yazık Ki Tam Tersi Yoldayız"

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural KAVUNCU ise,  "Sevgili Kütahyalılar; diyoruz ki rengimizi maviye doğru değiştirelim, esnafımız, halkımız, çocuklarımız, il olarak ödülümüzü alalım. Ne yazık ki tam tersi yoldayız. Kırmızı olursak yüzümüz de kızaracak. Komşumuz ise maviyi başardı ve koruyor. Kurallara uyarsak biz de başarırız." İfadelerini kullandı.

Vaka sayısı en yüksek iller; Samsun, Sinop, Giresun, Ordu olurken; geçtiğimiz haftaya göre azalış gösteren iller Bolu, Burdur, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Nevşehir, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Uşak, Yozgat,  Karaman, Düzce olurken diğer tüm iller artış gösterdi.  - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı