Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 18:33 Bu haber 2670 kez okundu
 
Çinigaz'ın Abonelerine Gönderdiği Mesaj, Tepkilere Neden Oldu
Kütahya'da faaliyet gösteren Çinigaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. faturalı ve kartlı sayaç kullanan sistemde bilgileri bulunan tüm abonelere bir mesaj gönderdi ve eline telefonunu alan vatandaşlar soluğu Çinigaz Doğalgaz da aldı.
YEREL Haberi
Çinigaz'ın Abonelerine Gönderdiği Mesaj, Tepkilere Neden Oldu

Kütahya'da faaliyet gösteren Çinigaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. faturalı ve kartlı sayaç kullanan sistemde bilgileri bulunan tüm abonelere bir mesaj gönderdi ve eline telefonunu alan vatandaşlar soluğu Çinigaz Doğalgaz da aldı. Yoğun izdihamdan dolayı Polis ekipleri, Çinigaz'a gelerek hem vatandaşları sakinleştirmeye çalışarak, olaysız bir şekilde yoğunluğun dağılmasını istedi.

 

Abonelere gönderilen mesaj şu şekilde;

"ÇİNİGAZ

Aboneliğinize ait borcunuzdan dolayı doğal gazınız kesileceğinden lütfen Çinigaz'a müracaat ediniz. Ödeme yaptıysanız lütfen bu mesajı dikkate almayınız. B021"

Vatandaşlardan gelen tepkilerde; kimisi kartlı sayacının olduğu zaten yükleme yapmazsa doğalgazı kullanamadığını, dolayısıyla neyin ödemesini yapacaklarını sorgulayarak, kızdı.

Kimisi Çinigaz bizi tehdit mi ediyor, nasıl doğal gazımı keser diye öfkelendi.

Kimisi ulaşmayan fatura olur da bu mesaj gönderildiği düşünülerek, gaz açma kapama bedelinin de yüksek olduğunu bilerek telaşa kapılıp, soluğu Çinigaz'da aldı.

Kimisi ben zaten ödeme yapıyorum, gelen bu mesajdan rahatsız oldum, zaten insanlar ödeme sıkıntısı yaşayıp duruyor, bu tür mesajlar gönderilerek rahatsız edilmek istemiyorum dedi.  

Bazısı da ne abone numarası, ne son ödeme tarihi, ne de tutar belli, madem mesaj göndereceksiniz diğer şirketler gibi detaylı yazın da işe yarasın düşüncesinde.

Aboneler hem ödeme noktalarında, hem Çinigaz önünde, içinde yoğun kuyruklar oluştururken, bir kısmı da telefonlarla bu mesajı neden gönderdiklerini sorguladılar.

Çinigaz yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre; üç aydır bir sms şirketi ile anlaşmalarının olduğu fakat sistemsel sıkıntı nedeni ile bilgilendirme mesajlarını abonelere ulaştıramadıklarını, farklı bir sms şirketi ile anlaşmaya varıldığını ve bundan sonra her ay düzenli bir şekilde mesajla bilgilendirme yapılacağı; yazılan mesajda ödeme yaptıysan dikkate almayınız şeklinde de belirtildiği, KVK (Kişisel Verileri Koruma) kanuna göre verilerin gizliliği dolayısıyla abone no, tutar gibi bilgileri mesajda belirtmediklerini, farklı kurum / şirketlerin de bu tür bilgilendirme mesajı gönderdiklerini fakat Çinigaz gönderince abonelerin bu kadar tepki göstermesine anlam veremediklerini belirttiler. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK Gazetesi Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı