Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 18:10 Bu haber 2857 kez okundu
 
Bugün Günlerden DOMANİÇ !..
Domaniç Gazetesinin sahibi Mustafa YİĞİT'in davetlisi olarak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan SAĞLAM Başkanlığında cemiyet üyesi gazeteciler Domaniç'e giderek hem Domaniç'i bütün güzellikleriyle görme fırsatı buldu hem de Domaniç'in ve Domaniç Belediyesi'nin çalışmaları ve sorunları ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.
İLÇELERİMİZ Haberi
Bugün Günlerden DOMANİÇ !..

EŞSİZ GÜZELLİK: DOMANİÇ

Kütahya’da faaliyetlerini sürdüren gazeteciler, Domaniç Gazetesi sahibi Mustafa Yiğit’in daveti üzerine Kütahya Gazeteciler Cemiyeti’nin organizasyonu ile Domaniç’e çıkartma yaptı. Bölgenin eşsiz güzelliklerini fotoğraflayan gazeteciler, şehrin tarihi hakkında yetkililerden bilgiler aldı

Kütahya Gazeteciler Cemiyeti gerçekleştirdiği etkinliklerle sadece Merkez’in değil ilçelerinde nabzını tutmaya devam ediyor. Domaniç Gazetesi Sahibi Mustafa Yiğit’in daveti üzerine bünyesindeki üyeleriyle birlikte dev bir organizasyona daha imza atan Kütahya Gazeteciler Cemiyeti, Domaniç ilçesinin tarihi ve doğal güzelliklerini duyurmak adına gezi programı düzenledi. Yapılan gezide Domaniç’in tarihi hakkında bilgiler alan üyeler, bölgenin doğal güzelliklerini de yerinde inceleme fırsatı yakaladı.

İLK DURAK DOMANİÇ DAĞLARI

Eşsiz doğası, TEMA Vakfı tarafından tespit edilen ve Dünya’nın hiçbir yerinde yetişmeyen 47 endemik bitki türüyle turizme kazandırılmayı bekleyen Domaniç Dağlarını gezen gazeteciler, her anı fotoğrafladı. Kartpostallık görüntülerin ortaya çıktığı gezide Domaniç Dağları yürüyüş parkurları, şelaleleri ve doğal güzellikleriyle adeta görsel şölen sundu. ‘Lokman Hekim Dağları’ olarak da tabir edilen Domaniç Dağları kayın, meşe ve çam ağacının birlikte görüldüğü Dünya’daki iki bölgeden biri olma özelliği taşıyor.

BÖLGEDE YARALAR SARILMIŞ

2017 yılında çıkan yangın hakkında bilgiler veren yetkililer, Domaniç halkının yangının söndürülmesinde büyük bir destek verdiğini söylediler. Yöre halkının kendi arasında hızlı bir şekilde organize olduğunu ve yangını söndürmek için bölgede bulunan ekiplerle beraber çalıştığını belirten yetkililer, yanan alanların da hızlı bir şekilde yeniden ağaçlandırıldığını ifade ettiler.

ERTUĞRUL GAZİ OSMANLI’NIN TOHUMLARINI SİVRİCE’DE ATTI

Osmanlı Devleti’nin tohumlarının atıldığı Domaniç Dağları tarihiyle de dikkat çekiyor. Ertuğrul Gazi’nin atıyla çıkarak tefekkür ettiği bilinen Sivrice Tefekkür Tepesi, tarih kitaplarında da yerini alıyor. Mistik özelliği ile ziyaretçilerin içini huzurla dolduran tepe, manzarasıyla tüm bölgeyi konuklarının ayaklarının altına seriyor.

TOPUK YAYLASI BÜYÜLEDİ

Şahane manzarası ve piknik alanlarıyla ziyaretçilerini karşılayan Topuk Yaylası Tabiat Parkı, büyük kayın ağaçları ve göletiyle yeşil ve mavinin iç içe olduğu bir alan olarak göze çarpıyor. Her yıl binlerce misafirini ağırlayan Topuk Yaylası, görülmeye değer güzellikleriyle dikkat çekiyor.

KÜLTÜR EVİ GEÇMİŞE IŞIK TUTUYOR

Domaniç Gazetesi sahibi Mustafa Yiğit’in ortaya attığı fikir ve dönemin Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe tarafından kurulan ‘Kültür evi’ geçmişten günümüze yöre halkının yaşam biçimini gözler önüne seriyor. Kültür Evi’ni gezen gazetecilere bilgiler veren Kültür Evi Sorumlusu Arkeolog Nil Bal, vatandaşlarında evlerindeki tarihi değer taşıyan birçok eşyayı bağışladığı ve Domaniç’in tarihini gelecek kuşaklara aktarıldığını söyledi.

 ‘ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERECEĞİZ’

Domaniç’in eşsiz bir güzelliğinin olduğunu belirten ve herkesin muhakkak bu tarihi ve doğal güzellikleri görmesi gerektiğini vurgulayan Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Erkan Sağlam, “Bizler üyelerimizle birlikte Kütahya’nın iyi anlamda tanıtılması için çalışıyoruz. Sesini duyurmak isteyen tüm bölgelerimizin yanındayız. Domaniç doğasıyla ve tarihiyle Kütahya’nın ve Türkiye’nin en önemli değerlerinden biri. Bizlerde haberlerimizde bu konuları işleyerek diğer vatandaşlarımızın burayı tanıması için emek harcayacağız. Elimizden gelen desteği vereceğiz” diyerek, gazetecileri ağırlayan Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’e, davet eden Domaniç Gazetesi ekibi Mustafa Yiğit, Serdar Yiğit ve Tamer Yiğit’e, desteklerinden dolayı Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım’a, Domaniç Orman İşletme Müdürü Güryay Volkan Andiç’a, Kütahya İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamiyet Özkalay’a ve tüm Cemiyet üyelerine teşekkür etti.

YILLARA MEYDAN OKUYAN AĞAÇLARIN ADRESİ SARIKIZ

Gazeteciler daha sonra Ilıcaksu mevkiinde bulunan Sarıkız Mesire Alanını gezdi. Havuzları, piknik alanları ve restoranları ile yöre halkı ve bölge insanının uğrak mekanlarından olan Sarıkız ayrıca içindeki asırlık çınar ağaçları ile dikkatleri üzerine çekti. 800 yıllık meşe ağacı ve 300 yıllık kavak ağacı yıllara adeta meydan okumuş bir şekilde devasa boyutla görenleri hayrete düşürüyor.

OSMAN GAZİ MIZIK ÇAMINDA SALLANDI

Domaniç Ebe Çamlığında 1258 yılında dünyaya gelen Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin nenesi, Ertuğrul Bey'in annesi olan Hayme Ana’nın dallarında salıncak kurduğu ve Osman Gazi’yi salladığı Mızık Çamı’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altında. Bin yıllık geçmişe sahip olan ağaç, Osmanlı İkizce Savaşı’na da tanıklık etmiş. Ayrıca Osmanlı padişahı II. Abdülhamit tarafından 1886 yılında Hayme Ana’nın kabrini buldurarak yaptırdığı türbede Domaniç’in Çarşamba köyünde bulunuyor. Hayme Ana, Çarşamba köyünde her yıl eylül ayının ilk pazar günü gerçekleştirilen “Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri” etkinlikleriyle anılıyor. Gezinin sona ermesinin ardından Domaniç davetini kabul eden ve etkinliğin gerçekleşmesinde büyük çaba sarf eden Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam ile Genel Sekreter Bünyamin Çapgulaş’a, Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım’a, Domaniç Orman İşletme Müdürü Güryay Volkan Andiç’a ve Kütahya İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamiyet Özkalay’a teşekkür eden Domaniç Gazetesi sahibi Mustafa Yiğit, tüm gazetecilerin bölgenin turizme kazandırılması ve adının duyurulması için el birliğiyle çalışmaları gerektiğini vurguladı. - DORUK

Kaynak: Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı