Haber Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 19:05 Bu haber 6313 kez okundu
 
Bor Tesisleri Nerede Yapılacak?
Dünyada asrın yakıtı olarak da görülen ve Dünya rezervinin yaklaşık 70'i ilimizde Emet ve Hisarcık bölgelerinde olan bor madeni artık çok değişik sektörlerde mamul maddelerde kullanılacak.
GÜNCEL Haberi
Bor Tesisleri Nerede Yapılacak?

Dünyada asrın yakıtı olarak da görülen ve Dünya rezervinin yaklaşık 70'i ilimizde Emet ve Hisarcık bölgelerinde olan bor madeni artık çok değişik sektörlerde mamul maddelerde kullanılacak. Üretim aynı zamanda farklı alanlarda mamul maddeler olarak kendisine alan bulacak. Bor madeninden çıkan sıvı atıktan lityum üretilecek.

Konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ, yapmış olduğu açıklamada bu konudaki tesislerin en kısa zamanda gerçekleştirilip, işletmeye açılacağını ifade etmiş ancak bu tesislerin nerelerde, hangi kapasitede yapılacağı konusunda yer belirtmemiştir. Söylediğimiz gibi hammaddenin tamamına yakınının ilimizde olmasına rağmen Bor Karbür tesisleri gibi başka illerde mi yoksa olması gerektiği gibi KÜTAHYA'da mı yapılacağına dair herhangi bir açıklama yapmamıştır.

Eti Maden'den Ar-Ge Çalışmaları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ: "Eti Maden 3 yıldır yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla geleneksel yöntemlerin dışına çıkarak, yeni üretim metodu geliştirdi ve lityum karbonat ve satılabilir bor ürünlerinin üretimini gerçekleştirdi.


"Tesisin, Montajına Başlıyoruz"

 Bor madeninden rafine bor üretimi sırasında sıvı ve katı atık ortaya çıkıyor. Bu atıklar uygun koşullarda depolanıyor. Sıvı atığın içerisindeki lityumu geri kazanma üzerine bir teknoloji geliştirdik, İlk etapta yıllık 10 ton lityum üretim kapasitesine sahip tesisi devreye alacağız. Projelendirme bitti. Temmuz ayı içerisinde tesisin montajına inşallah başlıyoruz. Yılsonu itibariyle de ilk üretime
geçeceğiz.

Lityumun batarya teknolojisi, mobil cihazlar, elektrikli otomobiller, elektrikle çalışan aletler gibi pek çok yerde kullanım alanı mevcut. Lityum bu anlamda en yeni teknoloji. Ancak, ham madde olarak dünya genelinde nadir. Biz bu açıdan şanslıyız.

 

"Çevre Dostu Tesisi, Ülkemize Kazandıracağız"
Boraks fabrikalarındaki randımanlar artırılacak. Bunun yanında, lityum kimyasallarının sentezlenmesiyle de sanayiye dönük lityum taleplerini ülke içi kaynaklardan karşılayacağız. Bu prosesle, üretilecek lityum bileşikleri lityumun kullanıldığı tüm sektörlerde kullanılabilecek, Lityum üretimi prosesinin devreye girmesiyle yeni atık stoklama sahasına olan ihtiyaç azalacaktır, mevcut stok
sahasında bulunan sıvı atıklardan da lityum ve satılabilir bor ürünleri üretimi gerçekleşecek. Yıllardır bu sahalarda oluşan atıklar da geri kazanılarak çevre dostu bir teknolojiyle sahip tesisi ülkemize kazandıracağız.


Katkı Maddesi İçermeyen Boron ve Borel Üretim ve Satışları

Bu yılın son çeyreğinde doğal, herhangi bir zararlı katkı maddesi ve petrol türevleri içermeyen Boron bulaşık deterjanını ve sıvı el sabununu halkımıza arz edeceğiz. Borel de ise 4 milyon 532 bin 380 adet 100 mililitrelik satış yapıldı.
Ayrıca ofis boy diye tabir ettiğimiz 103 bin 324 adet 1 litrelik ve 31 bin 830 tane 5 litrelik satış gerçekleşti. Islak mendile emdirilmiş Borel'leri Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) için üretmiştik. Bu alanda da ciddi bir potansiyel mevcut. Kurumsal firmalarla görüşmeler devam ediyor. İnşallah onu da pazara arz edeceğiz" dedi. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı