Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 18:35 Bu haber 2435 kez okundu
 
Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK: İstişareye Önem Veriyoruz
Belediye Meclis Üyeleri, Parti İl Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları ve ilgili birim Müdürlerinin katılımıyla Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK başkanlığında istişare toplantısı düzenlendi. Katılımcılar, ilimizin sorunları, çözüm önerileri ve geleceği ile ilgili düşüncelerini, eleştirilerini ifade ederek; Kütahya meselelerinde birlikte hareket edilmesi gerektiğini dile getirdiler.
SİYASET Haberi
Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK: İstişareye Önem Veriyoruz

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK: “İstişareye Önem Veriyoruz”

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık: “Şehrimizin geleceğiyle ilgili, içinde bulunduğumuz dönemle ilgili yapılan, yapılamayan, yapılabilecek ne varsa hepinizi tek tek dinleyip, önerileriniz alıp ona göre önümüzdeki dönemi planlamayı hedefledik. Öncelikle baştan hepinize katkılarınız için teşekkür ediyorum.  Geride bıraktığımız bir buçuk yıllık sürede Kütahya Belediyesi olarak ne yaptık, neleri planladık, ne yapıyoruz onlarla ilgili kısa bir sunum yapmak istiyorum.

"5 Hedef Belirlemiştik"

Özellikle 5 hedefe belirlemiştik, sosyal barışı sağlanması, göçün durdurulup ilimizin büyütülmesi, il nüfusunun gençleştirilerek yatırımcılar açısından normal bir şehre dönüştürülmesi, yatırımcılar ve yaşayanlar açısından tercih edilen bir il olması ve sporu ve sporcuyu destekleyerek Belediye Kütahyaspor’umuzu da bu görev dönemimiz içerisinde nasip olursa birinci LİG’e çıkaran ve orada top koşturan bir takım haline getirme gibi hedeflerimiz vardı. Bunlar için belirlediğimiz ilkeleri temel değerlerimizi uygulaya geldik. Özellikle açık kapı belediyecilik, katılımcı yönetim, şeffaf belediyecilik, sosyal belediyecilik ve mahallinde hizmet ve mahallinde buluşma anlayışımızı bugüne kadar sergiledik. Bugüne kadar temel vizyonumuz milli ve manevi değerlerimizi koruyarak tüm yerel yönetimlere de örnek olabilecek bir belediyecilik anlayışını ortaya koymak olarak belirledik. Ve gerçekten şehrimizde başlattığımız birçok uygulamamızın diğer belediyelerimizde de örnek alınıp uygulamaya başlaması bizleri mutlu etti ve bu vizyon çerçevesinde devam etmemiz gerektiğini bize gösterdi.

"Türkiye'de İlk"
Türkiye'de bir ilk olan yeraltı konteynır sinyalizasyon sisteminin Kütahya'ya kazandırdık. Günlük temizlik maliyetinin 72.970 TL. iken 45.000 TLye indirildi, böylelikle günde 40 oranında tasarruf sağladık. Cepte kalan, milletimizin parası. Diğer illerden de bilgi almak için irtibat kuruyorlar. Konteynırdaki çöp 70 oranında dolduğunda, komuta merkezine uyarı veriyor ve gerekli birimlerimiz devreye girerek konteynır boşaltılıyor.
"Yoncalı, Futbol Takımlarının Uğrak Yeri Olacak"
Yoncalı bölgemizde toplam 11 parsel Kütahya Belediyesi adına tapuda tescil edilmiştir. Toplam 200 dekara yakın bir alanda, 11 dekarla 25 dekar arasında değişen ve yatırımcıları davet edeceğimiz, Belediyemize ait parseller oluşturuldu.

25 dekarlık bir parselde 1 nizami, 3 antrenman sahası olmak üzere 4 adet futbol sahası olacak şekilde takımların kamp yapabileceği futbol sahalarının yapılması planlanmaktadır. Böylelikle hem iç hem de dış turizm canlanacak. Yapılacak komplekslerle birlikte yatırımcılarda bu alanda yer edinmek isteyecekler.

Projelendirilmesi yapılarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı ortaklığında çalışmalar başlatılacaktır. Yol, su, kanalizasyon ve elektrik altyapı çalışmalarına başlanacaktır.
 

“Ciddi Nakit İhtiyacı Var”

Özellikle bugüne kadar yapılan çalışmalarda yoğun emek harcayan belediye başkan yardımcılarımız, birim müdürlerimiz ve tüm belediye personeline teşekkür ediyorum. Hepsinin katkısı oldu. İnşallah birlikte bir çok şeyi aşarız diye umut ediyoruz. Tabi ki ciddi bir nakit ihtiyacı var. Türkiye’nin şartları ortada ama bizim de aldığımız noktayı yukarıya taşıma gibi bir sorumluluğumuz var. Bunun için de ne kaynak nereden sağlanabilirse bunların çalışmasını sizlerin de desteğiyle yürüteceğiz.

"1,5 Yılda Borç Yükünün 3'te 1'i Ödendi"

2020 yılında toplam gelirlerde 510 milyon 500 bin TL bütçe ile tahmin edilen, 345 milyon 786 bin TL toplam tahakkuk, 275 milyon 160 bin net tahsilat gerçekleşmiştir.

Toplam giderlerde ise 454 milyon 200 bin TL bütçe ödeneği, 234 milyon 701 bin bütçe gideri gerçekleşmiştir.

Sene başından 30 Eylül'e kadarki dönemde 91 milyon 768 bin TL kredi ödenmiş; 280 milyon 830 bin TL kredi borcu bulunmaktadır. Diğer borçlarının tamamı ise 406 milyon 175 bin TL'dir. 31 Mart 2019'dan itibaren ise 182 milyon 736 bin TL Kredi borcu ödenmiştir.

"Ödenen Borç Kadar Yatırım Yapıldı"

Belediye Meclisimizin 10.04.2019 tarih ve 115 sayılı kararı ile Belediyemizin taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını, mali yapısını ve personel durumunu tespit etmek amacıyla kurulan Belediye Varlıkları Tespit Komisyonu raporuna göre Kütahya Belediyesinin borç yükü 31.03.2019 itibariyle 628 milyon 495 bin TL olarak tespit edilmiştir. 30.09.2020 tarihi itibariyle borç yükümüzün 222 milyon 320 bin TL'lik kısmı ödenmiştir. 1 buçuk yılda borç yükünün 3'te 1'i eridi. Toplamda 216 milyon TL sermaye ile yatırım yapıldı.

"6 Projede 38 milyon 644 bin TL Hibe Elde Edilecek"

1 proje teknik destek olmak üzere 5 proje 36 milyon 606 bin TL hibe ile onaylanmış; 1 projede ise 2 milyon 37 bin TL ile belediye ile ortaklaşa gerçekleşecek proje yer almakta; toplamda 6 proje ile 38 milyon 644 bin TL hibe miktarına ulaşmaktadır. 2 proje ise ön eleme aşamasındadır" dedi.   - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı