Haber Detayı
07 Ağustos 2021 - Cumartesi 08:00 Bu haber 2667 kez okundu
 
AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet TAN, Yatırımları ve Gündemi Değerlendirdi
AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet TAN: "Emet Etibor'da sülfirik asit fabrikasından sonra bor karbür fabrikası çalışması başlayacak. 2022 sonunda fabrikalar çoğalacak. Kamu binaları ile ilgili eleştiriler, muhalefetin seçim malzemesi ihtiyacından kaynaklanıyor. Şehir Hastanesinin takipçisiyiz. İstihdamla ilgili müracaatın yarısından azı çalışmıyor. Katma değer artıracak çalışmalara yoğunlaşıyoruz. Zafer Havalimanında, devlet 50-60 milyon lira karlı; muhalefet, ihaleyi alan firmaya verilen ulufe olarak değerlendiriyor" dedi.
SİYASET Haberi
AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet TAN, Yatırımları ve Gündemi Değerlendirdi

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet TAN: "Emet Etibor'da sülfirik asit fabrikasından sonra bor karbür fabrikası çalışması başlayacak. 2022 sonunda fabrikalar çoğalacak. Kamu binaları ile ilgili eleştiriler, muhalefetin seçim malzemesi ihtiyacından kaynaklanıyor. Şehir Hastanesinin takipçisiyiz. İstihdamla ilgili müracaatın yarısından azı çalışmıyor. Katma değer artıracak çalışmalara yoğunlaşıyoruz.  Zafer Havalimanında, devlet 50-60 milyon lira karlı; muhalefet, ihaleyi alan firmaya verilen ulufe olarak değerlendiriyor" dedi.

"45 Bin Müracaattan, 19-20 Bini Çalışmamakta"

OSB'lerin durumları hakkında bilgiler veren Milletvekili TAN, “Sahaya çıktığımız da en büyük sorun olarak işsizlik varmış gibi bir sorun karşımıza çıkıyor. İş Kur'la görüştüğümüzde ne kadar işsizlik var diye sorduğumuzda 45 bin müracaat olduğunu bunların sadece 19-20 bininin çalışmadığı geri kalanının 25 bin kadarının çalıştığı ve sigortasının olduğu İş Kur’a tekrar müracaat ettiği bilgisini aldık. 2016-2017 yıllarında başlattığımız bir çalışma vardı Zafer Organize sanayi bölgemiz çok ciddi bir yatırım bölgemiz haline geldi. 6 milyon m2 lik yerde çok cüzzi ufak tefek parseller kalmış. Bunun yanında 3 milyon m2’lik alanı da yanında genişleme alanı ilan edilmiş. Bu 3 milyon m2’lik alanı da 3-4 firma müracaat da bulunmuş.

"Kütahya'da 7 OSB Oluştu"

2002 yılında bir OSB vardı ilimizde ve 400-500 kişi çalışıyordu. Birinci OSB 9-10 bin istihdam ile dolmuş durumda 2. OSB de şimdilerde doluluk oranı 90 lar da Tavşanlı OSB açılmıştı şuanda genişleme alanı ile birlikte doldu, Gediz de OSB kuruldu genişleme alanı ile birlikte orası da doldu. Şimdi Simav ilçemizde jeotermal seracılık ile ilgili OSB  çalışmamız var yaklaşık bin dönümlük bir alanı kapsıyor.  Bir de seramik ihtisas diye bir sanayi bölgemiz var bununla birlikte 7 OSB oluştu diyebiliriz ilimizde.

"2022 Sonunda Fabrikalar Çoğalacak"

2022 yılı sonu itibarı ile fabrikaların çoğalacağını görebiliriz. İlimiz 2022-2023 den sonra ilimiz bu mana da çok değişik bir kulvara girecek.

Emet Etibor da sülfirik asitle ilgili bir çalışma oldu burada sülfirik asit fabrikasından sonra bor karbür fabrikası ile ilgili çalışma başlayacak. Burası da istihdam ile ilgili bir çalışma idi.

"Eleştiriler, Muhalefetin Seçim Malzemesi İhtiyacından"

Kamu binalarının yapımı ile ilgi bazı eleştiriler geliyor binalar çok büyük diye ama biz yukarıya gittiğimizde şu kadar bina yapın demiyoruz. Kamu binaları yapılırken illerin nüfuslarına göre bu binaların m2 belirleniyor. Bu eleştirilerin o dönemlerde seçimlerin peş peşe gelmesi sebebiyle muhalefetin seçim malzemesi ihtiyacından kaynaklanan eleştiriler olduğunu düşünüyorum.

“Şehir Hastanemizin Takipçisiyiz”

Şehir hastanemizle ilgili çalışmalar bayram sonrası durdu gibi ama takibini yapıyoruz ve Bakanımızla görüşüyoruz. Burası devletimizden bir kuruş çıkmadan yap işlet devret yöntemiyle yapılıyor. 2022 yılı sonu gibi hayata geçer diye tahmin ediyoruz ama bir an önce tamamlanması için bakanlığımız nezdinde bir an önce tamamlanması için baskılarımızı sürdürüyoruz.

“Kütahya’nın Katma Değerini Artıracak Çalışmalara Yoğunlaşıyoruz”

Simav Gölcük Yaylası’nda çok farklı çalışmalar var. Gediz Murat Dağı’nda termal kayak merkeziyle ilgili çalışmalar var. Çavdarhisar Aizanoi’de çok ciddi çalışmalar var. Yine Domaniç’te Topukyaylası. Dumlupınar’daki şehitlik derken her bir ilçemizin katma değerini yükseltecek ilçe bazlı kalkınma modeli diye tabir edeceğimiz, ilçelerimizin bir tık daha üst seviyeye çıkacağı çalışmalar var. Burada Frig vadisi ile ilgili çalışmalar sürüyor, Kütahya evleriyle ilgili farklı çalışma var, millet bahçesiyle ilgili başka bir çalışma oldu. Kütahya’nın katma değerini artıracak çalışmalarla ilgili yoğunlaşıyoruz.

“Zafer Havalimanında, Devlet 50-60 Milyon Lira Karlı”

Zafer Havalimanı, aynı şehir hastanesi gibi yap işlet devret modeliyle yapıldı. Devletin cebinden bir kuruş çıkan para yok. Firmanın biri ihalesini alıyor, yapıyor, 29 yıl işletecek 29 yıl sonra devlete verecek. ” Diye konuştu. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı