Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 18:49 Bu haber 2767 kez okundu
 
AK Parti İl Başkanı Sebahattin CEYHUN: Çeşitli Projelerde Ciddi Oranda, Paydaşız
Belediye Meclis Üyeleri, Parti İl Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları ve ilgili birim Müdürlerinin katılımıyla Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK başkanlığında yapılan istişare toplantısında AK Parti İl Başkanı Sebahattin CEYHUN, önemli açıklamalarda bulundu.
SİYASET Haberi
AK Parti İl Başkanı Sebahattin CEYHUN: Çeşitli Projelerde Ciddi Oranda, Paydaşız

AK Parti İl Başkanı Sebahattin CEYHUN: “Tek Gayemiz; Yaşanabilir, Çocuklarımızın da Rahat Yaşayabileceği Bir Kütahya”

628 milyonluk borcun çoğunluğunu Belediye binasına ve 1453 konutlarına ait olduğunu belirten AK Parti İl Başkanı Sebahattin CEYHUN: “Öncelikle bu güzel organizasyon için başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten ben şundan eminim ki, buradaki insanların tamamı, basın mensuplarımız da dahil olmak üzere tek gayemiz; yaşanabilir, çocuklarımızın da rahat yaşayabileceği bir Kütahya. Çünkü bizler artış yavaş yavaş yaşımızı başımızı alıyoruz ama geriye kalacak çocuklarımıza bizim yaşadığımız sıkıntıların belki bir kısmını yaşamayacaklar hatta hiçbirini yaşamayacakları bir Kütahya bırakırsak, Türkiye hatta bir dünya bırakabilirsek herhalde şu dünyada bulunduğumuz zaman içerisindeki misyonumuzu insan olarak tamamlamış oluruz. Gerçekten benim gayem budur.

“Depremin 50 Yılda Bir Olma İhtimali Yüksek”

Öncesinde ben de meclis üyesiydim. Biz de o sıralarda bulunduk. Şu anda sizin binanız çok güzel, güle güle kullanın. Tabiki bunlar öyle ucuz rakamlar değil, belediye binamız çok güzel oldu. Allah hayırlı hizmetler nasip etsin inşallah. Hatta bir kısmı da gelir getirici olarak kiraya verildi, bu anlamda da güzel bir şey oluşmuş oldu. İster istemez belediyeyi devir aldığınız için, 628 Milyonluk bir borçtan bahsedildi. Bu borç yapıldı, doğrudur. 1453 konutları gibi yaklaşık büyüklü küçüklü 1600 tane konutun olduğu bir kompleks meydana getirildi ve bu kompleksin güzel de olduğunu tahmin ediyorum.

Şu anda zaten kentsel dönüşüme bir rahatlık oluşturuyor. İnsanların daha huzurlu, daha güvenli ve bir depremde de bir tehlike yaşamayacakları binalara kavuşmaları sağlanıyor. Bunun için de rezerv bir konut olmuş oldu. Hiç olmazsa bu borcun mantıklı açıklanabilir kısmından biri budur çünkü hakikaten insanlar Vefa’da olsun, Osmangazi’de olsun sağlıklı konutlara kavuşmuş oldular. Bu manada başlatanlardan da şu an işletenlerden de Allah razı olsun. Çok önemli projeler bunlar. Çünkü Gediz depremiyle de ilgili bir araştırma yaptım, 50 yılda bir olma ihtimali çok yüksek, şu an 50 yıl olmuş durumda. Ama 200 yılda bir kesin olmuş, geçmiş dönem arşivlerinden görüyoruz. Dolayısıyla bu konutlara kavuşmaları onlar açısından çok önemliydi. Ama şöyle düşünmek lazım, 628 milyonluk  borcun büyük kısmı buna ait. Bu 1453 konutlarına ait ve belediye binasına ait. Bu manada o zamanlar siyasetin içinde çok aktif olmasam da tabi ki sonuçta Merkez İlçe Başkanı olarak Belediye Başkanımızın yanında da bulunduk seçim esnasında. Dolayısıyla işin içindeydik, biliyorduk en azından .

"Bakanlık Yaklaşık 1Milyon 100Bin M2 Alanı Belediye'ye Verdi"

Bu maliyeti biz karşılama anlamında, kredilendirme anlamında ciddi çalışmalar yaptık hatta bakanlığımız o dönem Bölcek’te 200 bin m2, İnköy’de 404 bin 296 m2, Parmakören’de 357 bin m2, yine Parmakören’de 158 bin 862 m2 rezerv alanlar verdi bize. Şu anda belediye mülkiyetinde diye biliyorum. Bu alanların şu anda yaklaşık 1 milyon 100 bin m2 bir alandan bahsediyoruz, satışıyla ilgili sorunlar yaşanıyor olabilir ama satılması anında ortaya çıkacak gelir bu borçları hayli katlayacaktır diye düşünüyorum. Ben harita mühendisiyim, yaklaşık oradaki emlak değerlerini de biliyorum, güzel kıymetlerde gelirler getirecektir, diye düşünüyorum.

"1453 Konutlarını, Çevre Şehircilik Bakanımız Alabileceğini, Takas Alanlar veya Ücretlerini Verebileceğini Bildirmişti, Değerlendirilebilir"

Yine 1453 konutun tamamı tabi ki kentsel dönüşümde kullanılmıyor, bir kısmı da satışa çıkarılıyor. Belki fiyatlandırma anlamında sıkıntılar yaşanabilir ama geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bir tetkikte de bulunmuştu aslında, bir kısmını biz devralabiliriz, size de takas alanlar verebiliriz diye. Mesela bu değerlendirilebilir diye düşünüyorum, satış sorunları yaşanıyorsa eğer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM dedi ki biz alalım sizin elinizden konutları belli miktarda belli ücretlerle, size de bunun karşılığında farklı hizmetler verelim veya farklı miktarlar verelim şeklinde bir konuşma oldu. Bu manada da bu değerlendirilebilir. Borcu söylerken ben  bunlardan da bahsedeyim dedim, sonuçta iktidar partisiyiz ve geçmiş belediyeyle ilgili de bir konu olduğu için yanlış anlaşılma anlamında söylemiyorum, hakikaten bilgilendirmek lazım.

“Çeşitli Projelerde Ciddi Oranda, Paydaşız”

Birçok projede biz paydaşız. Mesela hangi projelerde? Meydan projesinde, o gün yapılan toplantıda ciddi bir maliyetti bu. Bakanımız Murat KURUM’un orada olaya müdahil olması güzel oldu. Yani çevre cephelerin düzenlenmesi anlamında 3 milyon hibe kredi, çok önemli bir rakam. Hatta Başkanımla 5 milyon yapmaya çalıştık ama olmadı. 3 milyona anlaştık. 7 milyon kredi, artı proje bedelinin tamamını üstlenilmesi, proje bedelleri çok önemli rakamlar, bu bedeli de üzerimize almış olduk. Ama biz burada bir paydaşız, tabi ki bu planın işletilmesi, yürütülmesi manasında da belediyemizle birlikte ortak hareket edeceğiz.

"Millet Bahçesinin, Yapımı, Projesi Bakanlığımız Tarafından; İşletilmesi Belediye Tarafından Olacak"

Yine Millet bahçemiz, projelendirilmesinden imalatına kadar tamamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Projesi bitti ama ne olacak? Belediye sınırları içerisindeyiz, bu iş bittikten sonra devri tabi ki belediyemize çok yakın zamanda yapılacak, takip ediyorum, işletmesi belediyemiz tarafından yapılacak ama işin yapımı, imalatı ve projelendirilmesi ve ihale edilmesi bakanlık tarafından karşılanacak. Bunlar önemli projeler ve ben bu desteklerin de çok önemli olduğunu  düşünüyorum. Belediyemizin de hizmetleri anlamında bir katkı sağlıyor ve burada devletimizin gücünü de hissedebiliyoruz.

"Yoncalı Şifakent Projesinde, Bakanlık Ciddi Bütçe Ayırdı"

Yoncalı Şifakent projesinde, Başkanımız çok iyi biliyor ki Gençlik Spor Bakanlığı yüksek bir bütçe ayırdı bu konuyla ilgili, ama ortaya çıkacak rant ve daha doğrusu Kütahya’nın gelişmesi anlamında kazanılacak rant anlamında belediyenin kazanımı anlamında söylüyorum, inşallah buralara futbol takımlarının gelmesi, Afyon’da olduğu gibi ve Yoncalı’mızın, cevherimizin, mücevherimizin ortaya çıkışı ve değerlendirilmesi manasında çok önemli olduğunu düşünüyorum.

"Yoncalı'mızdaki Reenjeksiyon Projesi Önemli"

Tabi Yoncalı’mızda bir proje daha yapılıyor, reenjeksiyon projesi. Sıcak suyu kullanıp duruyoruz ama bunun da bir rezervi var, bu rezervin tekrar aynı alana reenjekte edilmesi lazım ki bu sıcak su bitmesin, yapılan projeler havada kalmasın. Çünkü termal üzerine kurulmuş bir sistem yapıyoruz, sıcak su bitiverdiği zaman işin sıkıntısını yaşarız ama şükür rabbim bol ve sınırsız vermiş buralarda sıcak suyu ama kıymetini bilelim, reenjekte edelim diye düşünüyoruz.

"İnköy İşyerlerinin, Altyapısını Belediye Yaparken, Yapımını TOKİ Yapıyor"

İnköy işyerleri, hakikaten projelendirilmesi anlamında belediye yine sağolsun alt yapısını hazırlıyor. Ama yapımı konusunda TOKİ ciddi manada burada risk üstlenecek ve uzun vadeli konutlar edinmelerini sağlamış olacak insanlara ödeme anlamında diye düşünüyorum.

"Kültür Sarayı'nda Bakanlık ve Belediye, Yarı Yarıya Ortak"

Kültür Sarayında yüzde 50, yüzde 50 Bakanlığımızla Belediyemiz ortak. Sağ olsun kaba inşaatını ve imarlandırılmasını belediyemiz hallederken tüm mefruşat, içindeki dizayn, harcamalar, yaklaşık yüzde 50 masrafına tekabül ediyor, Kültür Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bunlar çok önemli projeler ve iki tane gücün bir araya gelmesiyle oluşan Kütahya’ya hizmet anlamında değerli projeler diye düşünüyorum.

"Özel İdare Olarak Desteklenen, Darülkurra, Önemli Bir Proje"

Darülkurra yapılıyor, ben hakikaten çok önemli bir proje olarak algılıyorum, çünkü birçoğumuzun bilmediği bir yerdi burası. Biz de il özel idaresi olarak gerekli desteği burada hem maddi hem manevi anlamda veriyoruz. Biz de bunları takip ediyoruz. Güzel bir birliktelik olduğunu düşünüyorum. Ama sonunda ortaya çıkacak güzellikler ve kazançlar tüm Kütahya’da bizim tarafımızdan faydalanılacak olan kazançlar.

"Katılımcı Projeyle, Herkes Taşın Altına Elini Koysun"

Burada yapılan projelerde mesela biz meydan projesinde katılımcı bir projeye ortaya konsun istiyoruz. Mimarlar odamız da girsin devreye, tüm siyasi partiler de girsin, imar komisyonumuz tarafından da değerlendirildin. Pişirilsin, ortaya çıktığı zaman da herkes desin ki hatasıyla günahıyla bu proje bizimdir. Ama olmadığı zaman herkes bir şey söyleyebiliyor. Eleştirme noktasına gelebiliyor.

Mesela Otopark yapılsın diye düşündük. Ruhsen Hanım buna en çok karşı çıkanlardan biriydi. Gerekçeleri belki doğruydu ve şu anda da belki otopark yapılması belki çok rantabl gelmedi, yakınında başka bir yerde otopark oluşturulması ve buranın yüzeysel olarak değerlendirilmesi daha mantıklı ama cephesiyle beraber, bir bütün halinde. İnşallah daha da geliştirilerek etap etap  yapılacağını düşünüyorum.

“Üniversite İle Birlikte Kültür, Turizm Master Planı Hazırlığındayız”

Bizler geçen belediye döneminde şu çalışmanın başlatılmasını istemiştik, Kütahya’nın bütünüyle ilgili sadece trafikte değil, peyzaj anlamında da gelişim anlamında da master planlarının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu manada Başkanımız da üzerine düşeni yapıyordur. Biz de iktidar partisi olarak şu an bir Kültür, turizm master planı hazırlıyoruz ve bunun içerisine üniversitemizi kattık, üniversitemiz Kütahya’nın gerekli olan argümanlarını topluyor. Frigya’dan başlayan, Aizonai’ye kadar uzanan tüm termal bölgeler ve şehir içindeki kültür hazineleri hepsi bir arada değerlendirilerek nasıl en verimli hale dönüştürüleceği konusunda ciddi bir çalışma yapılıyor.

"Asım Gündüz, Eski Haline Dönmeli; Esnafda Bu Şekilde İstiyor"

Asım Gündüz trafiğinin eski halinin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim. Ulu Cami’ye gitme konusunda o zaman öyle bir fikir birliğine varmıştık ters dönmesi konusunda, esnaftan da şu anda gezimler sırasında duyduğum kadarıyla söylüyorum, esnaf sıkıntılı durumda ve Ulu Cami’ye ulaşım acayip zor. Ben kendi fikrim olarak söylüyorum, tekrar Asım Gündüz’deki trafiğin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

"Belediye Göğüs Hastalıkları Hastanesi Projesi, Çok Önemli"

Bu manada sizin yaptığınız çalışmalar olarak çok kıymetli buluyorum. Allah razı olsun. Belediye Göğüs Hastalıkları Hastanesi projesi de çok önemli. Zaten şehir hastanemiz devam ediyor. Yoncalı’da fizik tedavi hastanemiz devam ediyor. Bir de burada Göğüs Hastanesi açılırsa Kütahya’da sağlık tesisleri anlamında çok ciddi bir rahatlama geleceğini düşünüyorum. Bu güzel organizasyona bizleri dahil ettiğiniz için teşekkür ediyoruz." dedi. - DORUK Fatma

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Fatma Çakır
Yorumlar
Haber Yazılımı