Haber Detayı
30 Aralık 2020 - Çarşamba 13:43 Bu haber 10097 kez okundu
 
2.OSB’nin Adı, 30 Ağustos OSB Oldu
Kütahya Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin adı genel kurul kararı ve Bakanlık onayı ile 30 Ağustos Organize Sanayi Bölgesi adını aldı.
EKONOMİ Haberi
2.OSB’nin Adı, 30 Ağustos OSB Oldu

 

Kütahya Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin adı genel kurul kararı ve Bakanlık onayı ile 30 Ağustos Organize Sanayi Bölgesi adını aldı.

30 Ağustos Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Salih ÇETİNER, konu hakkında yaptığı açıklamada; “Mayıs 2005 tarihinde, Kütahya Valiliği İl Özel İdaresi, Kütahya Belediyesi ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan oluşan; kurucu heyet ile kuruluş çalışmalarına başlanan Kütahya Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi 08.05.2006 tarihi itibariyle bakanlık onayına müteakip tüzel kişiliğini kazanmış, 08.11.2019 tarihine kadar Müteşebbis heyet ile yönetilmiştir.

08.11.2019 tarihinde OSB Kanununun 25 inci maddesi gereği yapı kullanma izni almış olan katılımcıların yer aldığı katılımcılar cetveline göre, Bakanlık gözetiminde genel kurul yapılarak, müteşebbis heyetten genel kurula geçmiştir. Kütahya 2. OSB’nin ismi konusunda geçmişten beri söylemlerde belirsizlikler mevcuttur. Bazı kayıtlarda bu bölge hakkında “KÜTAHYA OSB-2”, bazılarında “KÜTAHYA 2. OSB” ve bazılarında ise “KÜTAHYA ÇALCA OSB-2” şeklinde isimlendirmeler bulunmaktaydı.

ÇETİNER: "Organize Sanayi Bölgelerine; Bölgesel, Tarihsel, İşlevsel İsimler Verilmektedir"

Bilindiği gibi ülkemizde ve dünyada organize sanayi bölgelerine; bölgesel, tarihsel, işlevsel isimler verilmektedir. İl ve ilçe isimlerinin yanı sıra bazı OSB’lere ihtisas alanlarına göre; Tekstil OSB, Deri OSB vb. isimlendirme yapılmaktadır. Verilen isimlerin gerek ülkemizde gerekse dünyada; kolay algılanan, o bölgenin tarihini ve hususiyetlerini yaşatan ve yansıtan isimler olduğu gözlenmektedir.

Kütahya il merkezinde bulunan ve ilk kurulan organize sanayi bölgesi, "Kütahya Organize Sanayi Bölgesi" olarak adlandırmaktadır. Şehrimizin yeni kurulan ve Zafer Bölgesel Havalimanına yakın olan OSB’sine ise “Altıntaş Zafer OSB” ismi verilmiştir. Eskişehir yolu üzerindeki OSB ise “Kütahya 2. OSB” olarak isimlendirilmiştir.

Genel Kurulda “ikinci” isminin verilmesinin karışıklıklara sebep verdiği, Genel Kurula katılan katılımcılar tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilmiş, genel kurulumuzda; OSB’nin adının Kütahya ilinin bir özelliğinin, tarihsel bir mekânın veya olgunun isim olarak verilmesi kararlaştırılarak, katılımcıların oy birliği ile “Kütahya 30 Ağustos Organize Sanayi Bölgesi” olarak değiştirilmiş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayı ile yürürlüğe girmiştir. Bildiğiniz üzere şanlı tarihimizde 30 Ağustos ismi hem Kütahya’mız hem de Türk Milleti adına büyük önem taşımaktadır.

6.000 Kişiye İş İmkânı Sağlanacak

Kütahya 30 Ağustos OSB’nde 35 sanayi parseli bulunmaktadır.19 parsele İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı verilerek üretime geçmiş ve halihazırda 1.700 kişiye istihdam sağlanmıştır. 3 parselin inşaatı tamamlanarak yapı kullanma izin belgesi verilmiş, çok yakın zamanda üretime geçmesi beklenmektedir. 6 parsele yapı ruhsatları verilerek; inşaat süreçleri devam etmekte olup, parselin ise yapı ruhsat aşaması devam etmektedir.

Bölgemizde Orküsan Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi adı altında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kredisi ile 40 adet en az 1.000 m2 lik Organize Sanayi Bölgesi yatırımcılarına hizmet edecek Sanayi Sitesinin inşaatı,  devam etmektedir. Yatırımlar tamamlandığı zaman Kütahya 30 Ağustos Organize Sanayi Bölgemizde yaklaşık 6.000 kişiye iş imkânı sağlanacaktır. 30 Ağustos OSB, sürekli üreten, gelişen ve güçlenen yapısı ile istihdam yaratmaya, şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katma değer üretmeye devam edecektir.

Şu ana kadar, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Bakanlarımıza, Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlarımıza, İl Özel İdaresi Genel Sekreterlerimize, Müteşebbis heyet ile Yönetim Kurulunda görev yapan tüm üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkürler ediyorum.”dedi. -DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: Nida Kocaman
Yorumlar
Haber Yazılımı