Haber Detayı
03 Mart 2022 - Perşembe 21:40 Bu haber 2081 kez okundu
 
17 Ülkenin Katıldığı TravelExpo'da KSBÜ Rektörü Sunum Gerçekleştirdi
GÜNCEL Haberi
17 Ülkenin Katıldığı TravelExpo'da KSBÜ Rektörü Sunum Gerçekleştirdi

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, 17 ülkeden 127 katılımcının yer aldığı Travelexpo Ankara 5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılarak 3 Mart öğleden sonra “Sağlık Turizmi ve Wellness” hakkında sunum gerçekleştirdi, Sağlık Turizminin küresel önemini vurguladı. 6 Mart'a kadar sürecek olan fuara Kütahya'dan KSBÜ ve Simav Belediyesi Eynal Kaplıcaları katıldı.

 

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Ankara Kent Konseyi, TÜRSAB, ATİD, ANTOD, TUADER, ANRO, TUREB, SKAL ANKARA ve TAV Havalimanları destekleriyle düzenlenen Travelexpo Ankara Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında, Rektör Kavuncu sağlık turizmi konusunda bilgilerini paylaştı. 6 Mart' a kadar sürecek olan fuara çok sayıda ülkenin büyükelçilikleri, valilikler, belediyeler, kültür turizm müdürlükleri, üniversiteler, seyahat acenteleri, tur şirketleri gibi yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda kurum kuruluş katılmakta.

Sağlık turizminden bahsederek kişilerin iyilik hallerinin devam etmesi için planlı bir şekilde yurt dışına gitmelerinin ifade edildiğini belirten Prof. Dr. Kavuncu, “Dünyadaki bu hareketliliğin temelinde fizik tedavi uygulamaları değil, rehabilitasyon uygulamaları yer alıyor.” dedi.

Wellness Turizmi 4.4 Trilyon Dolarlık Bir Pazar

Dünyanın değişik ülkelerindeki rehabilitasyon merkezlerinden, kür şehirlerinden örnek vererek yapılan uygulamalardan bahseden Kavuncu konuşmasında şunlardan bahsetti: “Buralarda insanlar tabiri caizse bir sağlık kampına giriyorlar. Wellnessten bahsetmek istiyorum. Birine afiyette kalın derken iyilik haliniz devam etsin anlamında söylüyoruz. Wellness da bu anlamdadır. Bugün dünyada hasta olan insanlar için ortaya konan ürünler için sağlıklı insanlara sağlık satmak da çok karlı bir iş. Artık insanlar kaliteli yaşam istiyorlar. Ülkemize yapabileceğimiz büyük şeyler. Kaplıca ve termal bu alan içinde küçük bir alan. Asıl işin büyüğünü görmek lazım. Wellness turizmi 4.4 trilyon dolarlık bir pazar.

Rektör Kavuncu yaptığı konuşmada ayrıca şu konulardan bahsetti:

- Bir evin ışığının olmasının, ferah olmasının değerini anlamaya başladık. Biz yeni kampüsümüzü wellness sertifikası danışmanlığı içinde yapıyoruz. Giren insanların ferah hissedeceği, verimli hale getireceği bir kampüs oluşturma hedefindeyiz.

- Türkiye’nin pandemi döneminde aldığı wellness kaplıca geliri 300-400 milyon dolar civarında. Biz Türkiye olarak dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci kaynaklara sahibiz.

- Dünyada 130 ülkede, yaklaşık 34 bin kaplıca var. Pandemi öncesinde Çin, Almanya gibi ülkeler büyük gelirler elde ediyordu.

- Türkiye’de termal sağlık turizminden bahsetmek istiyorum. Termal turizm devletin destekleyeceğim dediği bir turizm alanıdır. Termal turizmin gelişmesi için ulaşım, uyumlu şehirleşme gibi alanlara önem vermek gerekir. Termal sağlık insanları daha ileri hastalıklardan koruyor.

- Şehir hastaneleri Sayın Cumhurbaşkanımızın misyonunda, vizyonunda ileri teknoloji ile donatılmış hastanelerdir. Biz uluslararası sağlık turizminin gereğine göre davranmak durumundayız. Bugün en büyük hastanelerimiz kalp ameliyatları yapıyor. Almanya’da kalp ameliyatı olan her 10 hastadan 7’si kür merkezlerine gidiyor. Türkiye’de bu oran çok düşük.

- Sağlık turizmi dediğiniz zaman gelen kişi bir sürprizle karşılaşmayacak, karşıya güven vereceksiniz. O kişi gittikten sonra ben iyi bir uygulama ile karşılaştım diyecek, daha çok insan gelecek. - DORUK

Kaynak: (DORUK) - DORUK GAZETESİ Editör: DORUK
Yorumlar
Haber Yazılımı